ՀՀ-ում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով դատական պրակտիկայի ամփոփում
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը 2023 թվականի նոյեմբերի 15-ից մինչև 2024 թվականի մայիսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում դիտարկել է ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանում քննվող ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ գործերը։
Դիտարկվել են պատահականության սկզբունքով ընտրված 26 քաղաքացիական գործով 99 նիստեր, ընդ որում՝ յուրաքանչյուր գործով դիտարկվել է մեկից մինչև 10 նիստ: Դիտարկվել են ինչպես նախնական, այնպես էլ դատաքննության փուլում գտնվող գործեր։
Բացի այդ, ուսումնասիրվել են դիտարկվող 26 գործերով մինչև 2024 թվականի մայիսի 31-ը հրապարակված վերաբերելի դատական ակտերը։
Զեկույցում վեր են հանվել օրենսդրական և գործնական խնդիրներ, որոնց առնչությամբ ներկայացվել են նաև առաջարկություններ:
Սույն զեկույցի պատրաստումը հնարավոր է դարձել Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի օժանդակության շնորհիվ՝ «Արդարացի դատաիրավական բարեփոխումներ» ծրագրի շրջանակներում:

SUMMARY Overview of court monitoring results in cases on civil forfeiture of illicit assets in Armenia
From November 15, 2023, to May 31, 2024, the NGO “Protection of Rights without Borders” monitored cases related to the confiscation of property of illicit origin being examined by the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia.
A total of 99 court hearings in 26 civil cases, selected randomly, were monitored. For each case, between one and ten hearings were observed. The monitoring covered both the preliminary and trial stages of the proceedings.
In addition, all relevant judicial acts published in the 26 observed cases by May 31, 2024, were reviewed.
The report highlights legislative and practical issues and includes corresponding recommendations.
The preparation of this report was made possible with the support of the Foundation for the Development of Democracy, within the framework of the “Fair Justice Reform” program.