ՀՔԾ-ն երկրորդ անգամ է կասեցրել 2018թ. ապրիլի 16-ից ապրիլի 23-ը ՀՀ-ում կայացած հավաքների ընթացքում ոստիկանության գործողություններից տուժած անձանց վերաբերյալ հարուցված քրեական գործը
2019 թվականի օգոստոսի 9-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը  երկրորդ անգամ կասեցրել է  2018թ. ապրիլի 16-ից ապրիլի 23-ը ՀՀ-ում կայացած հավաքների ընթացքում  ոստիկանության գործողություններից տուժած անձանց վերաբերյալ հարուցված թիվ 62212818 քրեական գործով վարույթը:
Առաջին անգամ քրեական գործի վարույթը կասեցվել էր 2018թ. նոյեմբերի 16-ին, և մոտ 8 ամիս անց ՀՀ ՀՔԾ-ն կասեցման որոշումը վերստին հիմնավորել է նույն փաստարկով, այն է՝«որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձը հայտնի չէ»:
Առաջին անգամ վարույթը կասեցնելուց հետո՝ մոտ 8 ամիս անց, վարույթն իրականացնող մարմինը արձանագրել է, որ «կատարվել են մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, ձեռնարկվել են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ ենթադրյալ հանրորեն վտանգավոր արարքները կատարած անձանց ինքնությունները պարզելու և նրանց հայտնաբերելու ուղղությամբ, սակայն հանրավոր չի եղել հայտնաբերել այն անձանց, ովքեր գործով պետք է ներգրավեն որպես մեղադրյալ:
Քրեական գործը կասեցնելու առաջին որոշումը՝ 2018թ. բողոքարկվել էր  «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ փաստաբանների կողմից, ովքեր հանդիսանում են գործով տուժողների ներկայացուցիչներ, բողոք է ներկայացվել ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
2019 թվականի ապրիլի 29-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը  մերժել էր բողոքը:
Որպես որոշման հիմնավորում դատախազությունը նշել է, որ սույն քրեական գործով կատարվել են անհրաժեշտ քննչական, այլ դատավարական գործողություններ, ձեռնարկվել են օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ, որոնց արդյունքում ձեռք չեն բերվել բավարար ապացույցների համակցություն որևէ անձի հանրորեն վտանգավոր արարքի կատարում մեղսագրելու վերաբերյալ, այսինքն՝ հնարավոր չի եղել հայտնաբերել այն անձանց, ովքեր քրեական գործով պետք է ներգրավվեն որպես մեղադրյալ, հետևաբար քննիչի կողմից կայացվել է օրինական, պատճառաբանված որոշում, և այն վերացնելու հիմքեր չկան:
2019 թվականի մայիսի 29-ին կազմակերպության փաստաբանները  դատախազության որոշումը  բողոքարկել են դատական կարգով:
2019 թվականի հուլիսի 12-ին՝ քրեական գործի դատական քննության ընթացքում, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը որոշում է կայացրել վերսկսել կասեցված գործի վարույթը:
Սակայն, մինչև դատարանը վերջնական որոշում կկայացներ բողոքի վերաբերյալ, վարույթն իրականացնող մարմինը երկրորդ անգամ կասեցրել է  քրեական գործի վարույթը:

The RA Special Investigation Service Discontinued the Criminal Case Instituted in Regard to the Citizens who Suffered the Ill treatment of the Police during the Protests of April 16-23 of 2018
On August 9 of 2019, the RA Special Investigation Service suspended the proceeding of the criminal case number 62212818 instituted in regard to the citizens, who suffered the ill treatment of the policemen during the protests within the period of April 16-23 of 2018 in the Republic of Armenia.
The proceeding of the criminal case was suspended for the first time on November 6 and after 8 months and the Special Investigation Service justified the decision on suspension with the same ground: “the person to be involved as accused is unanimous”.
Eight months later after the discontinuation of the proceeding, the body in charge of conducting the proceeding recorded, that “large scale investigative and other judicial activities were carried out, the necessary operative-investigative measures were taken to detect the identifications of the persons accused of committing publically dangerous deeds, but it was impossible to detect the persons, who should have been involved as victims.
The first decision on the suspension of the criminal case dated November 16 of 2018 was appealed to the RA Prosecutor General’s Office by the advocates of “The Protection of Rights without Borders” NGO, who are the representatives of the victims by the given case.
On April 29 of 2019, the RA Prosecutor General’s Office rejected the appeal.
As a justification for the decision, the Prosecutor General’s Office mentioned, that all the necessary investigative and judicial activities were carried out, operative-investigative measures were taken, as a result of which, sufficient evidence was not obtained on accusation of a person into a publically dangerous dead: it was impossible to detect those persons, who should have been involved in the criminal cases as accused, therefore, the investigator made a legal, conditioned decision and there are no grounds to eliminate the latter.
On May 29 of 2019, the advocates of the Organization appealed the decision of the Prosecutor General’s Office in judicial order.
On July 12 of 2019, during the judicial examination of the criminal case, the RA Special Investigation Service made a decision to restart the proceeding of the discontinued criminal case.