Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կալանավորված անձի տեսակցությունների եվ արտաքին աշխարհի հետ կապի արգելքի իրավաչափության հարցը Եվրոպական դատարանի որոշումների համատեքստում
Սույն ուսումնասիրությունը իրականացվել է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ կողմից:
Կազմակերպությունը փաստաթղթի շրջանակներում ներկայացրել է իր դիտարկումները վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կալանավորված անձի տեսակցությունների և արտաքին աշխարհի հետ կապի արգելքի իրավաչափության հարցի վերաբերյալ՝ եվրոպական դատարանի որոշումների և ՀՀ ներպետական օրենսդրության և պրակտիկայի տեսանկյունից:
Անդրադարձ է կատարվել 2016թ.-ից ի վեր և մասնավորապես վերջին շրջանում հասարակական հնչեղություն ստացած՝ ՀՀ ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործերին, որոնց ընթացքում անձին կալանավորելու ու քննիչի կողմից նրա տեսակցությունների ու հեռախոսային խոսակցություններն արգելելու վերաբերյալ որոշում է կայացվել:
ՀՀ ներպետական օրենսդրության և պրակտիկայի ուսումնասիրությունը ցույց են տվել, որ նման իրավիճակներում վարույթն իրականացնող մարմինն ունի հայեցողության լայն շրջանակ, ինչը կարող է հանգեցնել անձի իրավունքների կամայական սահմանափակումների:
Արդյունքում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից չեն նեկայացվում հիմնավորումներ, մասնավորապես առ այն,
Վերոգրյալը թույլ է տալիս արձանագրել, որ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից, այս և նմանատիպ գործերով, նմանօրինակ որոշումների կայացումը ունակ է հանգեցնել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված իրավունքների խախտման:

The legiality issue related to the restriction of visits to the prisoner and their interaction with external world in the context of European courts
The mentioned research was conducted by the Protection of Rights without Borders NGO.
Within the scope of the mentioned document, the Organization presented its observations on the legal issues related to the visits to the imprisoned citizens and to the interaction with the external world from practical, as well as from the perspective of European courts and RA domestic legislation.
A reference to the cases since 2016 and especially to the case of Arsen Babayan, the Former Head of Staff of the RA National Assembly was made, during which a decision to restrict the phone conversations and visits by the investigator was made.
According to the domestic legislation and practice, in such situations the body in charge of conducting the proceeding has a large scope of discretion, which can lead to arbitrary restrictions of the citizen’s rights.
As a result, the body in charge of conducting the proceeding does not present justifications, particularly:
Based on the above mentioned, it can be concluded, that decision making in regard to the mentioned and other similiar cases by the body in charge of conducting the proceeding can lead to the violation of the rights prescribed by the European Court of Human Rights.