Տավուշի մարզում սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացում պետք է հաշվի առնվեն տեղի բնակչության իրավունքները եւ անվտանգությունը
Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններն ու իրավապաշտպանն իրենց խորը մտահոգությունն են հայտնում վերջին օրերին Տավուշի մարզի հատվածում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանազատման և սահմանագծման մեթոդների և տեմպերի կապակցությամբ։
Միանշանակ է, որ երկու պետությունների միջև սահմանազատման գործընթացը կարևոր է, սակայն այն պետք է իրականացվի միջազգային իրավունքի սկզբունքների և Հայաստանի Հանրապետության ներպետական օրենսդրության պահանջների խստիվ պահպանմամբ։
Նախ, ըստ ՀՀ վարչապետի հայտարարության, սահմանազատումը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ակնհայտ ագրեսիայի սպառնալիքի պայմաններում, ինչը արդեն իսկ հիմք է տալիս պնդելու, որ սահմանազատումը և սահմանագծումը չի իրականացվում միջազգային իրավունքի հիման վրա։
Տարածաշրջանում իրական և կայուն խաղաղություն կարող է կայանալ բացառապես ուժի գործադրման և դրա սպառնալիքների բացառման պայմաններում։ Մինչդեռ, Ադրբեջանի կողմից որևէ իրական և գործուն քայլեր չեն գործադրվել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ տարբեր թվականների հարձակումների և ինքնիշխան տարածք ներխուժման արդյունքում օկուպացված դարձած տարածքներից (ինչպես դեռևս 1990-ականներից, այնպես 2021-2022 թվականների ընթացքում հարձակումների արդյունքում) զինված ուժերը դուրս բերելու ուղղությամբ։
Ըստ Հայաստանի Հանրապետության գործադիր իշխանության հայտարարությունների՝ սահմանագծման գործընթացները կատարվում են Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միության (ԽՍՀՄ) շրջանակներում գործող վարչական սահմանները պետական սահման դարձնելու սկզբունքից ելնելով՝ uti possidetis սկզբունքին համահունչ։ Միևնույն ժամանակ, օրերս ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը հերթական անգամ հաստատել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը խուսափում է հստակ հաստատել, որ առաջնորդվելու է ԽՍՀՄ-ից ժառանգած վարչական սահմաններով և հանդիսանալ այդ սահմանների իրավահաջորդը։ Սահմանների՝ վարչական, թե պետական, իրավահաջորդության անկյունաքարային սկզբունքի շուրջ գրավոր համաձայնության բացակայության, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության անկախության հռչակագրով Առաջին հանրապետության իրավահաջորդ հանդիսանալու, որով Հայաստանից տարածքային նկրտումների հիմք է ստեղծում, և Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ ռազմական հարձակումների և Հայաստանի Հանրապետության տարածքը որպես Արևմտյան Ադրբեջան ներկայացնող խոսույթների ակտիվ զարգացման պայմաններում լեգիտիմ սահմանազատում չի կարող ընթանալ։
Ավելին, սահմանագծումը կատարվում է առանց Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված պատշաճ իրավական գործընթացների պահպանման, այլ իրականացվում է սահմանազատման հանձնաժողովների համաձայնության հիման վրա, որոնք դեռևս չունեն հստակ և նախապես ընդունված լիազորությունների շրջանակ և աշխատանքային կանոնակարգեր, ինչը ՀՀ Սահմանադրության և այլ իրավական ակտերի հիման վրա իրավաչափ գործընթաց համարվել չի կարող։
Նշված եղանակով սահմանազատումը հակասում է հենց ՀՀ ներպետական օրենսդրությանը և կառավարության կողմից որդեգրած մոտեցումներին Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանագծման առնչությամբ։ Մասնավորապես՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության դիրքորոշման համաձայն՝ «քանի որ սահմանագծման ողջ ուրվագծի համաձայնեցումը չի ավարտվել և չի հաստատվել օրենսդիր մարմինների կողմից, համաձայնեցված հատվածները չեն համարվում վերջնական համաձայնեցված»։
Ավելին, «Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքը պահանջում է, որ պետական սահմանը տեղորոշելիս և փոփոխելիս, սահմանակից պետությունների հետ հարաբերությունները, ինչպես նաև սահմանամերձ շրջաններում և միջազգային հաղորդակցության ուղիներում իրավահարաբերությունները կարգավորելիս Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդվում է հետևյալ սկզբունքներով.
ա) Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության պաշտպանության.
բ) Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության և Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարման ապահովման.
գ) օտարերկրյա պետությունների հետ բազմակողմանի փոխշահավետ համագործակցության.
դ) սահմանային հարցերի խաղաղ լուծման:
Ներկայումս ընթացող սահմանագծման գործընթացները հիմնված չեն ՀՀ տարածքային ամբողջականության պաշտպանության վրա, քանի որ պայմանավորվածությունների մաս չի կազմում ՀՀ տարածքի դեօկուպացիան, իրականացվում է ուժի սպառնալիքով։ Չի ապահովվում նաև Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը, ինչպես նաև ՀՀ Սահմանադրությամբ ու միջազգային պարտավորություններվ ստանձնած ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների ու օրինական շահերի պաշտպանությունը։
Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերում բնակվող քաղաքացիների իրավունքների եւ անվտանգության ապահովումը հրամայական է։
ՀՀ կառավարության ղեկավարի կողմից նշվել է, որ ըստ պայմանավորվածության՝ սահմանագծվող սահմանի երկու կողմերում տեղակայվելու են պետությունների սահմանապահ զորքերի ծառայողները։
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի բազմիցս փաստագրված, այդ թվում՝ միջազգային ատյանների կողմից հաստատված հայատյաց քաղաքականությունը և դրա շարունակական տարածումը, այդ թվում՝ երեխաների շրջանում ուսումնական հաստատություններում կրթության միջոցով, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից վերջին տարիներին հայազգի անձանց նկատմամբ կատարված պատերազմական հանցագործությունները, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության սպանությունները, ներառյալ՝ գլխատման, գնդակահարության միջոցով, խոշտանգումները, ուղիղ թիրախավորումները, հայկական մշակութային ժառանգության շարունակական ավիրումներն ու հայկակականության հետքի վերացումը, Արցախի ողջ բնակչության բռնի տեղահանումը հայրենիքից և բոլոր սահմռկեցուցիչ հանցագործությունների համար տոտալ անպատժելիությունը, ադրբեջանական ուժերի, այդ թվում՝ սահմանապահ տեղակայումը խաղաղ բնակչության կենսական տարածքների անմիջական հարևանությամբ լրջագույն և իրական անվտանգային ռիսկեր է ստեղծում։ Ներքոստորագրյալ իրավապաշտպան կազմակերպություններն արձանագրել են 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ սանձազեռծած պատերազմի ընթացքում հենց Ադրբեջանի սահմանապահ զորքերի ծառայողների կողմից առերևույթ պատերազմական հանցագործությունների կատարման բազմաթիվ փաստեր, այդ թվում՝ ռազմագերիների սպանություն, դիակների խեղում, խոշտանգումներ, հայ զինծառայողների մի խումբ դեռևս համարվում է անհայտ կորած սահմանապահ զորքերի վերահսկողության տակ հայտնվելուց հետո։
Ավելին, 2020 թվականից ի վեր ադրբեջանական զորքերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի բնակիչների նկատմամբ կատարված անօրինական գործողությունները և հանցագործությունները, ներառյալ գյուղերի և տների ուղղությամբ դիտավորյալ կրակոցները, վերջինը՝ 2024թ․ ապրիլի 9-ին, քաղաքացիական խաղաղ բնակչության թիրախավորումները, կենդանիների գողության դեպքերը, Գորիս – Կապան ճանապարհի փակելը, ճանապարհով երթևեկող անձանց, այդ թվում՝ երեխաներին վախեցնելը, և այլ անվտանգային սպառնալիքները նույն իրավիճակը Տավուշի մարզում կրկնվելու իրական հնարավորության մասին են հուշում՝ հաշվի առնելով, որ ՀՀ-Վրաստան միջպետական ճանապարհն անցնելու է ենթադրյալ ադրբեջանական տարածքներով, արդբեջանական զորքերը անմիջականորեն տեղակայվելու են քաղաքացիական բնակչության տներին կից, կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքները, դպրոցները լինելու են ադրբեջանական զինված ուժերի ուղիղ նշանառության ներքո, այդ թվում՝ օրինակ Կիրանց գյուղի դպրոցը ենթադրյալ ադրբեջանական սահմանից հեռու է լինելու ընդամենը 70մետր։ Սահմանագծման արդյունքներով մի շարք քաղաքացիների սեփականությունը, այդ թվում՝ տները, հողատարածքները հայտնվելու են ենթադրյալ ադրբեջանական տարածքում կամ անմիջապես սահմանին կից՝ անհնարին դարձնելով սեփականության օգտագործումը։
Անհրաժեշտ է փաստել, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները, ի դեմս՝ վարչապետի, չեն բացառում Ադրբեջանի կողմից այլ սպառնալիքների և ռազմական ուժի գործադրման հավանականությունը սահմանագծումից հետո անգամ, ինչի պարագայում հրամայական է դառնում սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացում միջազգային իրավունքի և ընդունված փորձի ու սկզբունքների կիրառումը։
Միաժամանակ, միջպետական ճանապարհի օգտագործման անհնարինության պայմաններում ինչպես Կիրանց, այնպես էլ Ոսկեպար և Կայան գյուղերի բնակիչները կանգնած են շրջափակման վտանգի առաջ, ինչն էական ռիսկեր է ստեղծելու բնակչության անվտանգ միջավայրում կենսագործունեության համար՝ վտանգելով նշված գյուղերի բնակիչների կյանքի, սեփականության, ազատ տեղաշարժի, կրթության, առողջության և այլ իրավունքները։ Նման իրական անվտանգային ռիսկերի առկայության պայմաններում գյուղերը կարող են դատարկվել։ Նման պայմաններում բարձր հավանականություն կա, որ նշված գյուղերի բնակչությունը կլքի իրենց մշտական բնակության վայրը՝ երեխաների անվտանգության լուրջ սպառնալիքներ ունենալու ու կրթության իրավունքը պատշաճ ապահովելու անհնարինության պայմաններում։
Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս Կառավարության և գործող իշխանության, պարտավորություն է կրում երաշխավորելու նշված գյուղերի բնակիչների անվտանգությունը և բոլոր իրավունքների պաշտպանությունը։
Այս առնչությամբ, հատկապես, ՀՀ ոստիկանության կողմից վերջին օրերին Կիրանց գյուղում բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիների նկատմամբ ակնհայտ անհամաչափ ուժի գործադրման, խաղաղ ցուցարարների ապօրինի բերման ենթարկելու դեպքերն անընդունելի են։ Ոստիկանությունն իր լիազորությունների շրջանակներում պարտավոր է ապահովել բնակիչների և յուրաքանչյուր անձի իրավունքներն ու ազատությունները, արժանապատվությունը, պահպանելու հասարակական անվտանգությունը։ Բնակիչների արդարացի մտահոգությունների բարձրաձայնման և պայքարի ճնշումը ոստիկանության ուժերի կողմից իրավաչափ չէ, և ունակ է առավել մեծ անպաշտպանության և անվստահության զգացողություն առաջացնել բնակիչների շրջանում։

Issues Concerning the Status and Realization of the Social Rights of Forcibly Displaced Persons from Artsakh Discussed
The undersigned civil society organizations and human rights defender express their deep concern regarding the methods and pace of border delimitation and demarcation processes between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan taking place in the Tavush marz in recent days.
It is undeniable that the delimitation process between the two states is important, however it must be carried out in strict compliance with the principles of international law and the requirements of the national legislation of the Republic of Armenia.
First, according to the statement of the Armenian Prime Minister, the border delimitation is carried out under a clear threat of aggression against the Republic of Armenia. This itself already gives a ground to state that the border delimitation and demarcation are not carried out on the basis of international law.
Real and stable peace in the region can be achieved only by refraining from the use of force and a threat of the use of force. Meanwhile, Azerbaijan has not taken any real and effective steps to withdraw its armed forces from the territories occupied as a result of the attacks against the Republic of Armenia and the invasion to its sovereign territory (both attacks in the 1990s and 2021-2022).
According to the statements of the representatives of the executive power of the Republic of Armenia, the border demarcation processes are carried out based on the principle of converting administrative borders existing during the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) into a state border, in line with the principle of uti possidetis. At the same time, few days ago the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia once again confirmed that the Republic of Azerbaijan avoids explicitly confirming that it would be guided by the administrative borders inherited from the USSR and be the successor of those borders. A legitimate demarcation cannot take place given: a) the absence of a written agreement on the cornerstone principles of border succession, whether administrative or state, b) taking into account that the declaration of independence of the Republic of Azerbaijan declares it to be the successor of the First Republic, which creates the basis for territorial claims from Armenia, c) military attacks against the territory of the Republic of Armenia, and d) in light of actively promoted narratives representing the territory of the Republic of Armenia as Western Azerbaijan.
Moreover, the demarcation fails to ensure the due legal processes provided by the legislation of the Republic of Armenia, but is carried out on the basis of the agreement of the demarcation commissions. The commissions do not have a clear and approved scope of powers and standard operating procedures yet, therefore, this cannot be considered a legitimate process under the Constitution of the Republic of Armenia and other legal acts.
Delimitation carried out this way is not in line with the national legislation of the Republic of Armenia and the approaches adopted by the government regarding the demarcation of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Georgia. In particular, according to the position of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, “Unless there is an agreement on the entire outline of the demarcation that is approved by the parliaments, the agreed parts are not considered to be finally agreed.”
Moreover, the Law of the Republic of Armenia “On the State Border” requires that the Republic of Armenia is guided by the following principles when determining and changing the state border, regulating relations with bordering states, as well as in border regions and international communication channels:
a) protection of the territorial integrity of the Republic of Armenia,
b) ensuring the security of the Republic of Armenia and the fulfillment of the international obligations undertaken by the Republic of Armenia,
c) multilateral mutually beneficial cooperation with foreign states,
d) peaceful resolution of border issues.
The ongoing demarcation processes are not based on the protection of the territorial integrity of the Republic of Armenia, as the de-occupation of the territory of the Republic of Armenia is not part of the agreements, and it is carried out under the threat of the use of force. The security of the Republic of Armenia, as well as the protection of the rights and legitimate interests of the citizens of the Republic of Armenia provided by the Constitution of the Republic of Armenia and international obligations, are not ensured.
Ensuring the rights and security of citizens living in the border areas of the Republic of Armenia is an imperative.
The head of the Armenian government stated that according to an agreement, border guard troops of the states would be stationed on both sides of the demarcated border.
Taking into account the repeatedly documented anti-Armenian policy of Azerbaijan, including by the international organizations, and its continuous promotion, including among children through education in educational institutions, the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces against Armenians in recent years, such as the killing of civilians, including beheadings and executions, torture, directly targeting, continuous destruction of Armenian cultural heritage and elimination of traces of Armenian identity, forced displacement of the entire population of Artsakh from the homeland, and the absolute impunity for all horrific crimes committed, deployment of Azerbaijani forces, including border guards, in the immediate vicinity of the vital areas of the civilian population creates serious and real security risks.
The undersigned human rights organizations have documented many instances of alleged war crimes committed by the very same border guard troops of Azerbaijan during the war waged by the Republic of Azerbaijan against the Republic of Nagorno-Karabakh since September 27, 2020, including the killing of prisoners of war, mutilation of corpses, torture, and a group of Armenian servicemen is still considered missing after coming under the control of border guard troops.
Moreover, since 2020, the illegal actions and crimes committed by the Azerbaijani troops against the residents of the Syunik region of the Republic of Armenia, including the deliberate shooting at villages and houses, the last one on April 9, 2024, instances of targeting civil population, stealing the cattle, blocking the Goris-Kapan Road, threatening persons driving along the road, including children, and other security threats suggest the real possibility of the same situation repeating itself in Tavush Marz, given that Armenia-Georgia interstate road will pass through the alleged Azerbaijani territories. The Azerbaijani troops will be deployed directly next to the houses of the civilian population, the vital infrastructures, the schools will be under the direct fire range of the Azerbaijani armed forces, including, for example, the school in the village of Kirants, that will be only 70 meters away from the alleged Azerbaijani border. As a result of the demarcation, the property of a number of citizens, including houses and land will be located in the alleged Azerbaijani territory or immediately adjacent to the border, making it impossible to use the property.
The authorities of the Republic of Armenia, including the Prime Minister, do not rule out the possibility of other threats and the use of military force by Azerbaijan even after the border demarcation. In such a case, the application of international law, existing practices and principles in the delimitation and demarcation process becomes an imperative.
At the same time, under the conditions of the impossibility of using the interstate road, the residents of Kirants, Voskepar and Kayan villages will face the risk of being blocked, which will create significant risks for the population’s life in a safe environment, endangering the lives, property, freedom of movement, education, health and other rights of the residents of these villages. In light of such real security risks, the villages may become abandoned. In such conditions, there is a high probability that the population of the mentioned villages will leave their permanent place of residence due to serious threats to children’s safety and the impossibility of properly ensuring the right to education.
The Republic of Armenia, that is the Government and the authorities, have an obligation to ensure the safety of the residents of the mentioned villages and the protection of all rights.
In this regard, the instances of the use of clearly disproportionate force by police against the citizens who were protesting in the village of Kirants and unlawfully apprehending peaceful demonstrators in recent days are unacceptable. Within its powers, the police are obliged to ensure the rights and freedoms, dignity, and public safety of the residents and every person. Suppression of the attempts of the residents to express their legitimate concerns and their struggle by police forces is not lawful, and has a potential to create greater sense of insecurity and mistrust among residents.