Զեկույց.Հակահայկական քսենոֆոբիան և ռասիզմը Ադրբեջանում 2021
Քաղաքացիական հասարակության մի շարք կազմակերպությունների, այդ թվում Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանի ջանքերով ստեղծված՝ «Հակահայ քսենոֆոբիան և ռասիզմը Ադրբեջանում 2021» զեկույցը նախորդ տարի հրապարակված՝ «Քսենոֆոբիան Ադրբեջանում» զեկույցի շարունակությունն է:
Այն ամփոփում է 2021 թվականի ընթացքում և 2022-ի սկզբին տեղի ունեցած զարգացումները, որոնք ձևավորում են վախի մթնոլորտ, խթանում են բռնությունը և հանդիսանում են հայերի էթնիկ զտման սպառնալիք: Զեկույցում ներկայացված նյութը բացահայտում է Արցախի բնիկ հայերի դեմ Ադրբեջանի ղեկավարության շարունակվող ցեղասպանական մտադրությունը, ինչը խոչընդոտում է տարածաշրջանում ժողովուրդների հաշտեցմանը և կայուն խաղաղության հաստատմանը։
Զեկույցը կոչ է անում ՀՀ կառավարությանը և միջազգային հանրությանը՝ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու արցախահայության երկարաժամկետ ու կայուն անվտանգությունը, դատապարտելու և պատասխանատվության ենթարկելու Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը:

REPORT: “Anti-Armenian Xenophobia and Racism in Azerbaijan, 2021”
The current report on “Anti-Armenia Xenophobia and Racism in Azerbaijan, 2021” is the continuation of the report on “Xenophobia in Azerbaijan” published in 2021 and elaborated by number of civil society organization, including Open Society Foundation – Armenia office.
The report summarizes the situation in 2021 and at the beginning of 2022 respectively, which created an atmosphere of fear, incited violence and was considered a threat for the cleanse of ethnic Armenians.
The information presented in the report reveals the continuous genocidal intentions of Azerbaijani authorities against the ethnic Armenian living in Artsakh, which hinders the reconciliation of people in the region and establishment of lasting peace.
The report urges the Republic of Armenia Government, international community to take efficient measures to ensure the long-term and stable security of ethnic Armenians and condemn the Azerbaijani anti-Armenian policy.