Զեկույց․ՀՀ-ում «Կովիդ 19» համավարակի ազդեցությունը ազատազրկումների ընտրության պրակտիկայի վրա
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ կողմից իրականացվել է ուսումնասիրություն «Կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակի պայմաններում Հայաստանի Հանրապետությունում «Կովիդ 19» համավարակի ազդեցությունը ազատազրկումների ընտրության պրակտիկայի վրա» թեմայով։
Ուսումնասիրվել են ՀՀ-ում քրեական արդարադատության համակարգի հակազդման գործընթացն ու յուրահատկությունները Կովիդ-19-ին՝ կարևորելով հատկապես ազատազրկմանն այլընտրանք խափանման միջոցների ու պատժատեսակների կիրառման պրակտիկան։ Առանձին ուշադրություն է դարձվել նաև պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատման պրակտիկային, համեմատվել և վերլուծվել են ազատվածների թվային տվյալները մինչև և Կովիդ-19-ից հետո։
Զեկույցի շրջանակներում ուսումնասիրվել են նաև 2018-2020 թվականների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության դատարանների կողմից ազատազրկումների կիրառման թվային ցուցանիշները:
Զեկույցը բաղկացած է 4 հիմնական բաժիններից՝
• Կովիդ-19 համավարակի ընթացքում ազատազրկումների կիրառման պրակտիկան Հայաստանի Հանրապետությունում
• Ազատազրկման եվ ազատազրկում չենթադրող միջոցների ծախսարդյունավետությունը
• Կովիդ-19 համավարակով պայմանավորված միջազգային տարբեր կառույցների արձագանքները, ռազմավարությունները, պահանջներն ու առաջարկությունները՝ բանտային համակարգերի վերաբերյալ
• Ամփոփ եզրահանգումներ եվ առաջարկություններ
Զեկույցը պատրաստվել է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվող «ԿՈՎԻԴ-19 հիվանդության համավարակի պայմաններում ազատությունից զրկելու պրակտիկայի ուսումնասիրություն և մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների պահպանման օժանդակություն» ծրագրի շրջանակներում քրեական արդարադատության փորձագետ Արշակ Գասպարյանի կողմից: Ծրագիրն իրականացվում է Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի ֆինանսական աջակցությամբ։

REPORT The Impact of “COVID-19” Pandemic on the Selection Practice of Imprisonments in the Republic of Armenia”
“The Protection of Rights without Borders” NGO has conducted an examination on the topic “The Impact of “COVID-19” Pandemic on the Selection Practice of Imprisonments under the Pandemic conditions in the Republic of Armenia”.
The procedures and the peculiarities of the counteraction of the criminal justice to the COVID-19 in the Republic of Armenia were examined, highlighting the practice of applying alternative detention measures and other punishment types.
The practice of early conditional release was especially highlighted in the Report; the numerical data of the released prisoners were compared and analyzed before the COVID-19 pandemic. The numerical indicators on the application of imprisonments by the courts of the Republic of Armenia within the period of 2018-2020 have been examined in the scope of the Report.
The Report consists of the following 4 main sections.
The Report was elaborated by criminal justice expert Arshak Gasparyan in the scope of the Project on “Examination of the Detention Practices during the “COVID-19” Pandemic and Support to the Maintenance of International Criteria of Human Rights” implemented by the Protection of Rights without Borders NGO.