ՀՀ վարչական դատարանում դատական գործերի քննությունը արտակարգ դրության պայմաններում
Հայաստանի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակն ու 2020թ. մարտի 16-ին ՀՀ կառավարության թիվ 298-Ն որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարված արտակարգ դրությունն էական բացասական ազդեցություն են ունեցել ՀՀ վարչական դատարանի բնականոն գործունեության վրա:
Ի ապահովումն  Պարետի 24.03.2020թ. ՀՀ ամբողջ տարածքում հանրային ծառայության իրականացման նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումների վերաբերյալ թիվ 15 որոշման կատարման՝ ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի 2020թ. մարտի 24-ի թիվ ԲԴԽ-12-Ո-25 որոշմամբ նախատեսվեց, որ «Հայաստանի Հանրապետության բոլոր դատարաններում տեսաձայնային հաղորդակցության հնարավորությունն ապահովող համակարգի ներդրման միջոցով դատական նիստերի մեկնարկը հայտարարվելուն պես, դատավարության մասնակիցների համաձայնությամբ, դատական նիստերն իրականացնել հեռավար/առցանց՝ բոլոր հասանելի էլեկտրոնային հավելվածների կիրառման միջոցով»: Ավելին, դատավորներին և դատավարության մասնակիցներին առաջարկվեց նախապես համաձայնեցնելով հետաձգել բոլոր դատական նիստերը՝ բացառությամբ անհապաղ քննության ենթակա գործերի[1]:
Այդուամենայնիվ, ՀՀ վարչական դատարանում հեռավար/առցանց եղանակով դատական նիստ անցկացնելու հնարավորությունը ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված չէ, ինչպես, օրինակ, ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով ամրագրված դատավարության մասնակիցների հնարավորությունը մասնակցել դատական նիսին տեսաձայնային հեռահաղորդակցության միջոցների կիրառմամբ:
Ըստ ՀՀ վարչական դատարանի աշխատակազմի տրամադրած տեղեկատվության՝ «ՀՀ վարչական դատարանը տնօրինում է հեռավար/առցանց դատական նիստ անցկացնելու համար անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցների, սակայն, հաշվի առնելով, որ ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված չէ դատական նիստերի անցկացման նման ընթացակարգ, ՀՀ վարչական դատարանում հեռավար/առցանց դատական նիստեր չեն անցկացվել»[2]:
ՀՀ վարչական դատարանում դատական նիստերը հեռավար անցկացնելու ընթացակարգի բացակայության պայմաններում, «2020թ. մարտի 16-ից մինչև մայիսի 14-ը ընկած ժամանակահատվածում  նշանակված գրեթե բոլոր դատական նիստերը՝ որոշակի բացառություններով, հետաձգվել են կողմերի՝ ազատ տեղաշարժման սահմանափակումների կապակցությամբ» [3]:
Անհրաժեշտ է շեշտել, որ ըստ դատական տեղեկատվական համակարգի՝ նույն ժամանակահատվածի ընթացքում ՀՀ վարչական դատարանում նշանակված են եղել 4883 դատական նիստեր: Միաժամանակ, հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում և դրանով պայմանավորված՝ միայն 10 գործով է որոշում կայացվել գրավոր ընթացակարգով գործի քննության անցկացման վերաբերյալ, որոնցից  9 դեպքում՝ դատաքննությունը:
ՀՀ վարչական դատարանը տարիներ ի վեր գործում է գերծանրաբեռնվածության պայմաններում: Այսպես, 2017թ. և 2018թ. ընթացքում ՀՀ վարչական դատարանում ստացվել է 23095 և 21719 վարչական գործ համապատասխանաբար[4]: 2019թ. ընթացքում ՀՀ վարչական դատարանում ստացվել է ընդհանուր առմամբ 17977 վարչական գործ, որոնցից վարույթի ընդունումը մերժվել է 1798 գործով, ևս 1044 գործով հայցադիմումը կամ դիմումը վերադարձվել է: 2019թ. ընթացքում վարչական դատարանում գործերից  9541 ավարտվել է, այդ թվում՝ 8304-ով կայացվել է գործն ըստ էության լուծող դատական ակտ: Այսինքն, 2019թ. 5572 գործ  փոխանցվել է 2020թ.: Ըստ դատական տեղեկատվական համակարգի տվյալների՝ 2020թ. հունիսի 5-ի դրությամբ ՀՀ վարչական դատարան են ներկայացվել ավելի քան 3400 վարչական գործ:
Նման պայմաններում, ՀՀ վարչական դատարանում երկու և ավելի ամիսների ընթացքում նշանակված գրեթե բոլոր դատական նիստերի հետաձգումները և դատական գործերի կուտակումները հանգեցնելու են ՀՀ վարչական դատարանի և դատավորների ծանրաբեռվածության էական աճի, ինչը կհանգեցնի նաև արդար դատաքննության իրավունքի, այդ թվում՝ ողջամիտ ժամկետում գործի քննության իրավունքի խախտումների:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ անհրաժեշտ է անհետաձգելիորեն ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում կատարել փոփոխություններ և լրացումներ՝ նախատեսելով ՀՀ վարչական դատարանում դատական նիստերի հեռավար՝ հեռահաղորդակցության միջոցների կիրառմամբ անցկացնելու հնարավորությունը և ընթացակարգը:
[1] ՀՀ բարձրագույն դատական խորհուրդ, թիվ 12-Ո-25 որոշում, 24.03.2020թ. http://court.am/hy/decisions-single/530 2020թ. ապրիլի 2-ի թիվ ԲԴԽ-14-Ո-28 որոշմամբ թիվ ԲԴԽ-12-Ո-25 որոշման մեջ կատարված փոփոխությամբ որոշման գործողության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2020թ. ապրիլի 12-ը, ժամը՝ 23:59-ը, իսկ արդեն 2020թ. ապրիլի 16-ի թիվ ԲԴԽ-19-Ո-42 որոշմամբ թիվ ԲԴԽ-12-Ո-25 որոշման մեջ կատարված փոփոխությամբ որոշման տեքստից հանվել է դրա գործողության ժամկետը:

Examination of Cases by the Administrative Court of RA in State of Emergency Conditions
The new Coronavirus (COVID-19) disease pandemic and the state of emergency declared in Armenia by the Government Decree no. 298-N of 16 March 2020 have had essential negative impact on the operation of the Administrative Court of RA.
In order to ensure the implementation of the Commandant Decree no. 15 of 24 March 2020 on “Restrictions Applied in Regard Public Services in the whole Territory of Armenia”, the Supreme Judicial Council Decree no. SJC-12-Ո-25 of 24 March 2020 provided that, “through the introduction of a system that provides the possibility of video communication in all courts of the Republic of Armenia, with the consent of the parties of the trial court hearings should be conducted remotely / online through the all available electronic applications”. Moreover, the judges and the parties of the trial were suggested on the basis of initial agreement to postpone all court hearings with exclusion of the cases subject to immediate examination[1].
Nevertheless, an opportunity to conduct remote/online court hearing in the Administrative Court is not prescribed by the Administrative Procedural Code. According to the information provided by the staff of the Administrative Court, “the Administrative Court possesses all the necessary technical means to conduct remote/online court hearings, however, taking into account the fact, that no such procedure is prescribed by the Administrative Procedural Code, remote/online court hearings have not been conducted in the Administrative Court[2].
Under the conditions of the absence of legal basis to conduct remote/online court hearings, almost all the court hearings (with some exceptions) scheduledwithin the period of 16 March 2020 and 14 May 2020, have been postponed based on the restrictions of freedom of movement of the parties[3].
It should be highlighted, that according to the judicial informative system, 4883 court hearings were scheduled within the mentioned period. Moreover, only 10 cases have been examined in written procedure during and due to the state of emergency.
The Administrative Court has been operating under overload conditions for many years. For example, during 2017 and 2018, 23095 and 21719 administrative cases have been received respectively[4]. In 2019, overall 17977 administrative cases were received: in regard to 1798 cases, the acceptance of the case into proceeding was rejected, as for the 1044 cases complaint application was returned. In 2019, 9541 cases in the Administrative Court were closed, including judicial acts solving the case were adopted in regards to 8304 cases. That means 5572 cases of 2019 were transferred to 2020. According to data of the judicial information system, as of 5 June 2020, more than 3400 administrative cases have been filed to the Administrative Court.
In such conditions, postponement of almost all court hearings within two and more months and backlog of cases will lead to essential increase of workload both for the Administrative Court and judges, which in its turn may lead to the violation of the right to fair trial, including the right to a trial within reasonable time.
Taking into consideration of the abovementioned, it
is necessary to make changes and supplements to the Administrative Procedural
Code urgently, envisaging the possibility and procedure of remote court
hearings in the RA Administrative Court through telecommunication means.
[1] By the RA Supreme Judicial Council Decree number 12-Ո-25, dated 24.03.2020թ. http://court.am/hy/decisions-single/530 changes in the SJC decree number 14-Ո-28 dated April 2 of 2020 were made according to which the deadline for the implementation of the decree was postponed until April 12 of 2020, 23:00 respectively, accordingly by the SJC decree number 19-Ո-42 dated April 16 of 2020 relevant changes were made in the SJC-12-Ո-25 Decree, according to which the operation deadline was removed.