Սեմինար «Անվտանգության ոլորտի կառավարումն ու վերահսկողությունը խորհրդարանի դերը» թեմայով
2019թ. մայիսի 13-ին Կոնգրես հյուրանոցում տեղի ունեցավ «Անվտանգության ոլորտի կառավարումն ու վերահսկողությունը խորհրդարանի դերը» թեմայով սեմինար, որը կազմակերպվել էր Զինված ուժերում ժողովրդավարական վերհսկողության Ժնևի կենտրոնի կողմից (DCAF):
Հանդիպմանը  իրենց մասնակցությունն են ունեցել  ՀՀ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի, Եվրոպական ինտեգրման մշտական հանձնաժողովի անդամներ,  միջազգային փորձագետներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Հանդիպմանը ելույթով հանդես է եկել նաև «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը:
Նա հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ-ում քաղաքացիական հասարակության կողմից իրականացված գործունեությունը՝ ուղղված անվտանգության գործունեության վերահսկողությանը:
Ըստ Հայկուհի Հարությունյանի՝ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կողմից դեռևս 2000թ.-ից անվտանգության ոլորտում վերահսկողություն կատարելու նպատակով իրականացվել է մարդու իրավունքների բացահայտված խախտումների հավաքագրում, փաստաթղթավորում, մոնիթորինգ:
Ըստ նրա՝ սկզբնական փուլում խախտումները կրել են հատային բնույթ, այնուհետև դրանք դարձել են մարդու իրավունքներով զբաղվող կազմակերպությունների ամենօրյա գործունեության մի մասը, և խախտումների փաստաթղթավորումը դարձել է նրանց  հիմնական խնդիրներից մեկը:
Այդ ժամականակահատվածում կազմակերպությունները իրենց վրա վերցրել մեծ բեռ և ռիսկայնություն՝ խոսելու տեղի ունեցող խախտումների մասին:
Արդեն 2008թ.-ին այդ խախտումների արձանագրումը ստացել է ավելի համակարգված բնույթ, և կազմակերպությունները սկսել են համակարգված մոնիթորինգ իրականացնել մի քանի գործընթացների նկատմամբ՝ զինված ուժերում մարդու իրավունքների խախտումների, զորակոչի գործընթացի նկատմամբ խախտումների, ամբողջ գործընթացում տեղի ունեցած խախտումների նախաքննության նկատմամբ:
Հայկուհի Հարությունյանը արժևորել է իրականացված մոնիթորիգների արդյունքում տեղի ունեցած քրեական օրենսգրքի, զինվորական հանցագործությունների վերաբերյալ հոդվածների փոփոխությունները:
Նրա տեղեկացմամբ՝ դեռևս 2013թ.-ին  կազմակերպությունը իրականացրել է ՀՀ զինված ուժերում կարգապահական և քրեա­կան պատասխանատվության խնդիրների ուսումնասիրություն, որի հիմնական նպատակն է եղել  ուսումնասիրել զինված ուժերում կարգապահական և քրեական պատասխանատվության միջոցներին առնչվող խնդիրները: Մոնիթորինգի արդյունքում պատրաստվել է զեկույց, որը դեռևս շարունակում է արդիական մնալ:
Արձանագրվել է նաև փոփուխություն զինված ուժերում կարգապահական խախտումների ուղղությամբ գործող  օրենսդրության ում:
Արժեքավորվել է նաև այն հանգամանքը , թե ինչպես է պաշտպանության նախարարության կողմից փորձ կատարվել  ներքին ընթացակարգերի միջոցով շտկելու այն բացերը, որոնք հիմք են հանդիսացել մարդու իրավունքների խախտումների համար:
Պաշտպանության նախարարության կամ պետության կողմից այդ խախտումների կանխարգելման  ուղղությամբ աշխատանքների մասին վկայել է նաև  նախարարությանը կից հասարակական խորհուրդ ձևավորելու հանգամանքը:
Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կողմից իրականացվել են աշխատանքներ զորակոչի հետ կապված իրազեկման մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ:
Զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության ապահովման նպատակով կազմակերպության կողմից Հայաստանում առաջին անգամ մշակվել և մարդու իրավունքների դասընթացներ են իրականացվել զինված ուժերի սպայական և հրամանատարական անձնակազմի, ինչպես նաև ռազմական ոստիկանության ներկայացուցիչների համար:
2013թ.-ից սկսած՝ Կազմակերպության կողմից մշակվել և ներկայացվել է մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների վերաբերյալ դասընթացի  ծրագիրը, որը ներառել է ռազմական հաստատությունների ուսանողների, ավագ և կրտսեր հրամանատարների, խաղաղապահների, զինվորական գործերով զբաղվող քննչական մարմինների, ներկայացվել են նաև զինվորական անձնակազմի անդամների պարտականությունները:
Կազմակերպության կողմից մշակվել և 2015 թվականից ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան և ՀՀ ՊՆ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմաավիացիոն համալսարաններում ներդրվել է «Մարդու իրավունքներ» առարկայական ծրագիրը, վերապատրաստվել են համապատասխան մասնագետներ:
Հ. Հարությունյանը կարևորվել է նաև հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությունը և դերը անվտանգության ոլորտին առնչվող օրենսդրական և քաղաքական փաստաթղթերի մշակման և իրականացման  նկատմամբ վերահսկողության գործընթացում:
Հ. Հարությունյանը ընդգծել է, որ 2014-2016թթ մարդու իրավունքների ռազմավարությունից բխող  գործողությունների ծրագրում զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության գաղափարի վերաբերյալ կոնկրետ  գործողությունների ներդրումը ևս իրականացվել է գործող հասարակական կազմակերպությունների ջանքերի շնորհիվ:
Հ. Հարությունյանի տեղեկացմամբ անվտանգության ոլորտում քաղաքացիական հասարակության ծավալած գործունեությունը մշտապես ուղեկցվել է քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների նկատմամբ խիստ քննադատական  որակումներով:
Նրա կարծիքով առկա է մոտեցումների փոփոխման անհրաժեշտություն ոչ միայն պետական ինստիտուների, այլ  ավելի լայն հասարակական եկխոսության միջոցով:
Ակնկալում ենք, որ զինված ուժերի, ազգային անվտանգության ծառայության, ոստիկանության  և անվտանգության այլ ինստիտուտների բարեփոխումների ուղղությամբ հասարակական կազմակերպությունների  մասնակցությունը կկրի համակարգված և արդյունավետ երկխոսության բնույթ:
2019թ.-ի մայիսից սկսած՝ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսավորմամբ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնևի կենտրոնը /DCAF/ իրականացնում է ծրագիր` ուղղված Հայաստանում անվտանգության ոլորտի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության գործունեությանը:
Հայաստանում ծրագրի իրականացման գործընկեր կազմակերպություն հանդիսանում է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ն:
Կազմակերպությունը վերոնշյալ ծրագրի շրջանակներում իրականացնելու է անվտանգության ոլորտի խորհրդարանական վերահսկողության մոնիթորինգ:

On May 13 of 2019, a seminar on the topic “Governance and Oversight of the Security Sector: the Role of the Parliament” took place in Congress hotel, which was organized by the Geneva Centre for Security Sector Governance (DCAF).
The event was attended by the member of the RA National Assembly Standing Assemblies on Defense and European Integration respectively, international experts, as well as civil society representatives.
Haykuhi Harutyunyan, the President of the “Protection of Rights without Borders” NGO delivered a speech during the meeting.
The latter presented the activities directed to the control over the security sector carried out by the civil society in the Republic of Armenia.
As mentioned by Haykuhi Harutyunyan, that the civil society carried out human rights violations recordings, documentation and monitoring to conduct oversight over the security sector back in 2000. As stated by her, initially, the violations were more of a fractional character, then the latter became a part of the daily activities of the civil society organization and the documentation of the violation was one of their main problems.
During that period, the organizations took a huge burden and risk speaking about their violations.
In 2008, the record of the mentioned violations were of a more coordinated nature and the organizations started systematic monitoring related to the preliminary investigation of the human rights violations, that happened during the whole process of induction in the armed forces.
As mentioned by her, back in 2013, the Organization conducted a research on the disciplinary and criminal liability issues in the RA Armed Forces, the aim of which was to study the problems related to the disciplinary and criminal liability measured in armed forces. In the outcomes of the monitoring, a relevant report was elaborated.
Changed were also recorded related to the current legislations directed to the disciplinary violation in armed forces.
The circumstance, how the RA Ministry of Defense attempted to fill the gaps, through internal procedures, that were a ground for human rights violation, was also highlighted.
It was proposed to establish a public group adjunct to the RA Ministry of Defense to prevent the mentioned violations by the Ministry of Defense or by the state.
Works directed towards the awareness raising of the induction were carried out by the civil society organizations.
To ensure the protection for human rights violation in the Armed Forces, for the first time in Armenia, the Organization elaborated and conducted human rights training courses for the officers and commander staff of the armed forces, as well as for the representatives of the military police.
Since 2013, the Organization has elaborated and presented the training on the human rights and the fundamental freedoms, which included the students, senior and junior commanders, peacekeepers of the military institutions, investigation body involved in military cases, as well as the obligations for the members of the military staff.
The Organization elaborated the “Human Rights” training course and it has been taught at the Military Universities after Vazgen Sargsyan and Armenak Ghanperyants and the relevant professionals were trained.
The participation and the role of the civil society organizations in the process of elaborating and legislative and policy documents related to the security sector was highlighted by H. Harutyunyan.
Harutyunyan mentioned, that the establishment of the concrete activities related to the protection of human rights in armed forces was also implemented by the efforts of the current civil society organizations.
As mentioned by H. Harutyunyan, the activities carried out by the civil society organizations were constantly accompanied with strict criticizing qualifications about the civil society institutions. There is a need to change the current approaches not only through state agencies, but also through a more large civil dialogue.
We expect, that the civil society participation in the reforms directed towards the armed forced, national security service and other security institutions will have a more coordinated and effective dialogue.
Since May of 2019 Geneva Centre for Security Sector Governance (DCAF), with the financial support of the Ministry of Foreign Affairs of Germany has been implementing a project directed towards the parliamentary oversight activities in the Republic of Armenia.
The partner organization for the implementation of the Project in Armenia is the Protection of Rights without Borders NGO.
Within the scope of the Project, the Organization will conduct a monitoring on parliamentary oversight over the security sector.