Տեղի ունեցավ շնորհանդես-քննարկում «Մարդու իրավունքների բյուջետավորումը» ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում թեմայով
2016թ.-ի մարտի 16-ին տեղի ունեցավ «Մարդու իրավունքների բյուջետավորումը ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում» զեկույցի ներկայացում- քննարկումը:
Զեկույցը կազմվել է ԻՊԱՍ-ի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանի և կազմակերպության հետազոտող, վերլուծաբան Հայկ Թադևոսյանի կողմից:
Քննարկմանը մասնակցել են իրավասու պետական մարմինների, դեսպանատների, միջազգային կազմակերպությունների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Որպես բանախոսներ հանդես եկան «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը և ՀԿ վերլուծաբան-հետազոտող Հայկ Թադևոսյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարարության պետական ներքին ֆինանսական հսկողության և պետական գնումների մեթոդաբանության գնումների գործընթացի կարգավորման վարչության և համակարգման բաժնի գլխավոր մասնագետ Գայանե Դադիվանյանը, ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության նյութատեխնիկական ապահովման բաժնի պետ Արմեն Միրզոյանը և ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության կազմ-վերլուծական և միջազգային համագործակցության բաժնի պետ Հայկ Քոչինյանը:
Բացման խոսքում Հայկուհի Հարությունյանը նշեց, որ ուսումնասիրության ընթացքում օգտագործվել են միջազգային այն ստանդարտները, որոնք կան և գործում են ազատազրկված անձանց իրավունքների պաշտպանությունը ամբողջ ծավալով ապահովելու համար, ինչպես նաև ներպետական օրենսդրությունը:
«Սույն հանդիպումը նպատակ է հետապնդում վերհանված խնդիրների վերաբերյալ համատեղ լուծումներ գտնելը և այդ խնդիրները հետագայում բացառելը»,-նշել է Հայկուհի Հարությունյանը:
ՀԿ վերլուծաբան, հետազոտող Հայկ Թադևոսյանը ներկայացրեց զեկույցում վերհանված խնդիրները, որոնք վերաբերվում են ապրանքատեսակների և դրանց տնօրինման գործընթացին:
Նա նշեց, որ սննդի, հանդերձանքի, տրամադրվող դեղորայքի և բժշկակական օգնության համար պետական բյուջեից սահմանված ֆինանսավորման չափի և կարիքների գնահատում տեղի չի ունենում:
Անհամապատասխանելիություններ են եղել 2015 թվականի ընթացքում իրականացված գնումների վերաբերյալ ներկայացված հաշվետվություններում: Գնումների տվյալների հանրագումարի և առանձին ապրանքատեսակների քանակների մասով արձանգրվել են պակասորդներ կամ ավելցուկներ: Ավելին, նույն ապրանքատեսակները ՔԿՎ-ը տարվա տարբեր ժամանակահատվածներում ձեռք է բերել տարբեր գներով։
Ազատազրկված անձանց իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով գործող ստանդարտները համեմատվել են կատարված բյուջետային հատկացումների հետ: Պարզ է դարձել, որ հատկացվող միջոցների տնօրինման նկատմամբ կա անբարեխիղճ վերաբերմունք, և գնումների կազմակերպման գործընթացն իրականացվում է անարդյունավետ:
Մեկ ընկերությունը հաղթող է ճանաչվել ապրանքատեսակների ձեռքբերման նպատակով հայտարարված բոլոր մրցույթներում, որոնց նկատմամբ սակայն որակական վերահսկողություն չի իրականացվել:
Ազատազրկված անձանց համար տրամադրվող նախատեսված չափաբաժինը չի համընկել փաստացի ձեռքբերված չափաբաժինների հետ:
Քրեակատարողական վարչության պատվերով 2015 թվականի դեկտեմբեր ամսին իրականացվել է 3 սննդամթերքի մրցույթ։ Երեք պայմանագրերն էլ կնքվել են 2015 թվականի դեկտեմբերի 28-ին ամսաթվով և կատարման վերջնաժամկետ է սահմանվել 2015 թվականի դեկտեմբերի 30-ը:
2014 թվականի պետական բյուջեի հատկացումներով քրեակատարողական հիմնարկի պահպանման ծախսերի շրջանակում ֆինանսական միջոցներ են հատկացվել միայն խնձոր ձեռք բերելու համար, այն էլ յուրաքանչյուր ազատազրկվածի համար օրական մոտ 7 գրամ:
ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության ներկայացուցիչները կարևորել են կազմակերպության կողմից իրականացված աշխատանքը, սակայն նշել են, որ կազմակերպության կողմից ներկայացված ոչ բոլոր փաստերն են իրենց համար ընդունելի:
Հայաստանի Ֆինանսների նախարարության՝ խնդրով իրավասու բաժնի գլխավոր մասնագետ Գայանե Դադիվանյանն էլ որոշ խնդիրների արձանագրումը չհամադրելու արդյունք է համարել:
Տեղեկացնենք, որ քննարկումը իրականացվել է Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի աջակցությամբ:

A presentation-discussion of the report on “Budgeting Human Rights” in penitentiary institutions Armenian (hereinafter referred to as: the Report) was organized on March 16 of 2016.
The Report was elaborated by Haykuhi Harutyunyan, the President of Protection of Rights without Border non-governmental organization (hereinafter as the Organization) and Hayk Tadevosyan researcher/monitor of the Organization.
The representatives of the respective state agencies, embassies, international organizations, non-governmental organizations, as well as journalist participated in the event.
Haykuhi Harutyunyan, the President of Protection of Rights without Border non-government organization and Hayk Tadevosyan researcher/monitor of the Organization, as well as Gayane Dadivanyan senior specialist of the Financial Management and Control Methodology Division of the RA Ministry of Finance, Armen Mirzoyan the head of the Logistics Planning Division of Penitentiary Department of the RA Ministry of Justice and Hayk Qochinyan, the head of the International Cooperation and Analytical Division of Penitentiary Department of the RA Ministry of Justice were the main speakers of the discussion.
In her opening remarks, Haykuhi Harutyunyan mentioned, that the existing international standards ensuring the full protection of detainees’ rights, as well as the national legislation were used for the conducting of the evaluation.
“This meeting aims at finding united solutions to the identified problems, as well as the further exclusion of those problems” – mentioned Haykuhi Harutyunyan.
Hayk Tadevosyan researcher/monitor of the Organization presented the problems related to the good and services and their procurement management processes identified in the Report. As noted by him, no evaluation of measures and needs was conducted in regard to financing the food, clothes, medicine and medical assistance from the state budget.
Inconsistencies were identified in the reports presented in regard to procurements during 2015. Data on deficits or excess of procurement were identified in the total amount of goods. Moreover, the penitentiary department purchased the same goods during different periods with different prices.
The existing standards ensuring the protection of detainees’ rights were compared with the budget allocations. It was indentified, that there is no consistency in the provided budget allocations and that procurement processes were inefficient.
The same company became the winner of all the tenders, which were not subjected to quality supervision. The portion defined by the national legal standards for the detainees did not coincide with the actual amount of purchased goods.
On December of 2015, three food tenders were announced by the Penitentiary Department. All the three tender contracts were signed on December 28 and the deadline for tenders was announced for December 30 of 2015.
In 2014, within the expanses provided by the state budget for the maintenance of penitentiary institutions, financial recourses were provided for apples only; 7 grams of apple for each detainee on daily basis.
Representatives of the Penitentiary Department of the Ministry of Justice of Armenia highlighted the work implemented by the Organization at the same time stating that not all the observations presented by the Organization are acceptable by them.
Gayane Dadivanyan, senior specialist of the Ministry of Finance of Armenia considered the recording of certain issues as an outcome of inconsistencies.
It should be noted, that the event was conducted by the support of Eastern Partnership Civil Society Forum of Armenia.