ՄԻԵԴ-ը արձանագրել է Հայաստանի կողմից անձի ազատության իրավունքի խախտում «Սելիմյանն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործում
2019 թվականի սեպտեմբերի 12-ին տեղի է ունեցել ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի աշխատանքային նիստը:
Որպես օրակարգի առանցքային հարց քննարկվել է խմբի նախագահի ընտրության հարցը:
Քննարկումների արդյունքում խմբի նախագահ է վերընտրվել «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը
Տեղեկացնենք, որ Հասմիկ Հարությունյանը կազմակերպության կողմից խմբում ընդգրկվել է դեռևս 2013 թվականի հունվարից:
Հ. Հարությունյանը մշտապես կարևորել է ազատությունից զրկված անձանց մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։ Այդ նպատակով նրա կողմից իրականացվել են քրեակատարողական ոլորտին վերաբերող մի շարք ուսումնասիրություններ ու ներկայացվել են համապատասխան առաջարկներ, մշտապես մասնակցել է ոլորտին առնչվող հանդիպում-քննարկումներին՝ բարձրաձայնելով առկա խնդիրներն ու հնարավոր լուծումները։

The working meeting of the Group of Public Monitors Implementing Supervision over the Criminal-Executive Institutions and Bodies of the Ministry of Justice of RA was held on September 21 of 2019.
The issue of the election of the President of the Monitoring Group was the key issue of the agenda.
In the outcomes of the discussions, Hasmik Harutyunayn, the Legal Expert of the Protection of Rights without Border NGO was elected as the President of the Monitoring Group.
It should be mentioned, that Hasmik Harutyunayn was involved in the Monitoring Group since January of 2013.
Harutyunyan has constantly highlighted the human rights protection of detained people. In that regard, Ms. Harutyunyan has conducted a number of researched on the penitentiary sector and has presented the relevant recommendation in this regards. The latter has participated in the in discussion-events on the sector raising a number of problems and presenting their solutions.