ՄԱԿ-ի քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի դրույթների կատարման վերաբերյալ երրորդ պարբերական զեկույցի քննարկում
2018թ. օգոստոսի 2-ին ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի դրույթների կատարման վերաբերյալ Հայաստանի երրորդ պարբերական զեկույցի հանրային քննարկումը, որը կազմակերպվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից։
Հանդիպմանը մասնակցել են համապատասխան նախարարություններն ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է զեկույցը, ինչպես նաև նախապատրաստման աշխատանքների մասին ամփոփ տեղեկատվություն: Զեկույցը ներառել է  բացառապես 2010-2017 թվականները:
Քննարկմանը մասնակցել է նաև ԻՊԱՍ-ի իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը։ Վերջինս ներկայացրել է զեկույցի նախագծի վերաբերյալ կազմակերպության դիտարկումները։ Մասնավորապես, ներկայացվել են նկատառումներ և առաջարկներ զեկույցի մեջ դատական իշխանության և քրեակատարողական ոլորտին վերաբերող համապատասխան հոդվածների առնչությամբ։
Կազմակերպությունը տեղեկացնում է, որ բարձրացված հարցերը, նկատառումները և առաջարկները համալիր կերպով կներկայացվեն նաև  ՄԱԿ-ի քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին դաշնագրի ՀՀ երրորդ պարբերական զեկույցի վերաբերյալ  ԻՊԱՍ-ի կողմից ներկայացվելիք այլընտրանքային զեկույցի մեջ։

Public Discussion on Armenia’s Third Periodic Report on the Implementation of the Provisions of the UN International Covenant on Civil and Political Rights
On August 2 of 2018, a public discussion on “Armenia’s Third Periodic Report on the Implementation of the Provisions of the UN International Covenant on Civil and Political Rights” was organized by the Ministry of Foreign Affairs at the Ministry.
Representative from the respective ministries and civil society organizations participated in the meeting.
During the meeting, the report, as well as brief information on the preparatory works of the report were presented. The report exclusively covered the period of 2010-2017.
Hasmik Harutyunyan, the legal expert of the Protection of Rights without Borders NGO also participated in the discussion. The latter presented the Organization’s observations on the report. Particularly, observations and recommendations regarding the respective articles on judiciary and penitentiary sectors reflected in the report were presented by H. Harutyunyan.
The Organization informs, that the raised issues, observations and recommendation will completely be presented in the alternative report to be elaborated by the PRWB on Armenia’s Third Periodic Report of the UN International Covenant on Civil and Political Rights.