Հասմիկ Հարությունյանը ընտրվել է ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի նախագահ
2018թ.-ի հուլիսի 12-ին տեղի ունեցած ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի աշխատանքային նիստի ժամանակ կայացել է նոր նախագահի ընտրություն:
Խմբի նախագահ է ընտրվել «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը:
Տեղեկացնենք, որ Հասմիկ Հարությունյանը կազմակերպության կողմից խմբում ընդգրկվել է 2013 թվականի հունվարից:
Հ. Հարությունյանը մշտապես կարևորել է ազատությունից զրկված անձանց մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։ Այդ նպատակով նրա կողմից իրականացվել են քրեակատարողական ոլորտին վերաբերող մի շարք ուսումնասիրություններ ու ներկայացվել են համապատասխան առաջարկներ, մշտապես մասնակցել է ոլորտին առնչվող հանդիպում-քննարկումներին՝ բարձրաձայնելով առկա խնդիրներն ու հնարավոր լուծումները։
Հասմիկ Հարությունյանի կենսագրությունը
Հասմիկ Հարությունյանը 2011 թվականին ավարտել է Հայաստանում Ֆրանսիական Համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետը:
2011 թվականի Մարտ- հունիս ամիսներին ուսուցանել է ՀՀ Տարածաշրջանային ուսումնասիրությունների կենտրոնում:
2013 թվականին ավարտել է ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի կողմից իրականացված «Մարդու իրավունքներ և Ժողովրդավարացում» միջմասնագիտական մագիստրոսական ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում 2012 թվականի սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին սովորել է Կիևի Տառաս Շևչենկոյի անվան պետական համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետում: 2016 թվականից հանդիսանում է գիտությունների թեկնածուի հայցորդ ՀՀ Պետական կառավարման ակադեմիայում։
Հ. Հարությունյանը աշխատանքի է անցել «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահամանների» ՀԿ-ում 2012 թվականի մարտից՝ զբաղեցնելով իրավաբան-փորձագետի պաշտոնը:
2013 թվականի հունվարից կազմակերպության կազմից ընդգրկվել է ՀՀ Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական հիմնարկներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբում՝ որպես անդամ:

Hasmik Harutyunyan was Elected as the President of the Public Oversight Group Conducting Oversight in the RA Penitentiary Institutions under the RA Ministry of Justice
During the sitting of the Public Oversight Group Conducting Oversight in the RA Penitentiary Institutions under the RA Ministry of Justice, the election of a new president of the Group was held.
Hasmik Harutyunyan, the legal expert of the Protection of Rights without Borders NGO was elected as the president of the Public Monitoring Group.
It should be mentioned, that Hasmik Harutyunyan has been involved in the Group since January of 2013.
Hasmik Harutyunyan has constantly highlighted the protection of the imprisoned people. For this purpose, a number of studies on the penitentiary sphere has been conducted and the respective recommendations has been presented by Hasmik Harutyunyan and she has constantly participated in the discussions and meetings of the sphere raising the current problems in the sphere and suggesting their possible solutions.
Hasmik Harutyunyan
Hasmik Harutyunyan started her career at the “Protection of Rights without Borders” NGO in the position of legal expert in March, 2012.
Since January of 2013, she has been involved in the Public Oversight Group Conducting Monitoring in the Penitentiary Institutions of Armenia as a member.
Hasmik Harutyunyan graduated from the French University in Armenia, Faculty of Law in 2011.
Within the months of March-June, 2011 she studied at the Regional Studies Center of Armenia.
In 2013 she graduated from the Interdisciplinary Master’s Program in “Human Rights and Democratization” conducted by the YSU Center for European Studies. Within the program, she studied Law at the Taras Shevchenko National University of Kyiv during the months of September and December of 2012. Since 2016, she is a post-graduate student of Public Law at the Public Administration Academy of Armenia. Since 2015, she is teaching at the School of Advocates of the Republic of Armenia.