ՀՀ արդարադատության նախարարության և դատական դեպարտամենտի պատասխանը ԻՊԱՍ-ի կողմից Բարձրագույն դատական խորհրդի գործունեության վերաբերյալ արված դիտարկումներին
2018թ.-ի հունիսի 19-ին ստացված գրություններով ՀՀ արդարադատության նախարարությունը և ՀՀ դատական դեպարտամենտը պատասխանել են «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ կողմից Բարձրագույն Դատական Խորհրդի՝ դատավորների նշանակման գործառույթի իրականացման դիտարկումների արդյունքների վերաբերյալ կազմված տեղեկանքին:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը ի պատասխան՝ հայտնել է , որ նախաձեռնել է ՀՀ սահմանադրական օրենքով սահմանված՝ նշանակման ենթակա դատավորների թեկնածուներին Հանրապետության նախագահին առաջարկելու համար Բարձրագույն դատական խորհրդում իրականացվող գաղտնի քվեակարգի փոփոխությանն ուղվված գործընթաց:
Հարկ է նշել, որ տեղեկանքը հասցեագրվել է Բարձրագույն Դատական Խորհրդին, սակայն դրա պատասխանը ներկայցվել է ՀՀ դատական դեպարտամենտի կողմից: Մասնավորապես՝ պատասխան գրության մեջ Դեպարտամենտը հայտնել է իր անհամաձայնությունը տեղեկանքում ներկայացված դիտարկումներին:
Դատական դեպարտամենտը գտել է, որ կազմակերպության կողմից ներկայացված Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ դատավորների նշանակման գործառույթի իրականացման դիտարկումների արդյունքները չեն արտացոլում առկա օրենսդրական կարգավորումների փաստացի եղելությունը:
Հիշեցնենք, որ կազմակերպության կողմից պատրաստված տեղեկանքի մեջ ներկայացվել է Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից դատավորների նշանակման գործընթացի դիտարկումները, և մտահոգությունները:

The Response of the RA Ministry of Justice and the RA Judicial Department to the Observations Made on the Highest Judicial Council’s Activities by the PRWB
By the letters dated June 19 of 2018, the RA Ministry of Justice and RA Judicial Department respectively responded to the information note elaborated by the Protection of Rights without Borders NGO in regard to the observation outcomes on the implementation of the functions of appointing judges by the Highest Judicial Council.
In response the RA Ministry of Justice mentioned, that a procedure directed towards the changes of the secret voting procedure for the purpose of submitting a recommendation on the candidates of judges in accordance with the respective RA constitution law conducted in the Highest Judicial Council has been initiated.
It should be mentioned, that the information note was addressed to the Highest Judicial Council, but its response was submitted by the RA Judicial Department. Particularly, by the response letter Judicial Department expressed its disagreement on the observations made in the information note.
According to Judicial Department, the observation outcomes on the implementation of the functions of appointing judges by the Highest Judicial Council presented by the Organization do not reflect the reality of current legislative regulations.
It should be mentioned, that the observations and concerns on the appointment procedure of judges by the Highest Judicial Council are presented in the information note elaborated by the Organization.