Տեղեկանք «ԱԺ ընտրությունների ընթացքում և հետո «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի իրավաբանական խմբի կողմից իրականացված գործողությունների վերաբերյալ»
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի կողմից 02.04.2017թ.-ի ընտրությունների ընթացքում դիտորդներին և Դաշինքի անդամ կազմակերպություններին իրավաբանական աջակցություն էին ցուցաբերում 27 իրավաբաններ:
Քվեարկության օրը դիտորդների կողմից գրանցվել է շուրջ 3058 խախտման վերաբերյալ ահազանգ, որոնցից 205 դեպքով դիտորդները ահազանգել են իրավաբանական խմբին:
Դիտորդներից ստացված 205 ահազանգերի կապակցությամբ իրավաբանները դիտորդներին տրամադրել են բանավոր խորհրդատվություն, կազմել անհրաժեշտ գրավոր փաստաթղթեր՝ դիմումներ, բողոքներ, առաջարկություններ և հանցագործության վերաբերյալ հաղորդումներ: Ըստ այդմ՝ ահազանգերը կարելի է բաժանել հետևյալ խմբերի. – Զանգեր, որոնք հետապնդել են խորհրդատվական նպատակ (այս կամ այն նորմի մեկնաբանություն, օրենքով սահմանված կարգ, իրավիճակի լուծում և այլն). – Ընտրական ընթացակարգի հետ կապված խախտումների վերաբերյալ ահազանգեր, որոնք դիտորդը չի կարողացել լուծել ինքնուրույն. – Դիտորդի իրավունքների խախտումներ. – Ակնհայտորեն հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տեղեկություններ:
Այն դեպքերում, երբ խնդիրը վերաբերել է խորհրդատվության կամ ընթացակարգային և (կամ) դիտորդի իրավունքների խախտմանը, իրավաբանները փորձել են գտնել արագ արձագանքման մեխանիզմ և խնդիրները վերացնել՝ լուծել տեղում, ինչին հնարավոր է եղել հասնել օրենքով սահմանված կարգի վերաբերյալ խորհրդատվություն տրամադրելով, հանձնաժողովի նախագահի հետ հեռախոսազրույցի միջոցով, մի քանի դեպքով տարածքային ընտրական հանձնաժողովներին և ոստիկանության թեժ գծին ահազանգելով:
Իսկ երբ դիտորդների կողմից բարձրացված խնդիրը վերաբերել է հանցագործության վերաբերյալ տեղեկություններին, և դրանց վերաբերյալ առկա են եղել որոշակի վերաբերելի ապացույցներ, կազմվել են հանցագործության մասին հաղորդումներ և ներկայացվել ՀՀ ոստիկանություն, ՀՀ գլխավոր դատախազություն, ինչպես նաև հրապարակվել են ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի www.hcav.am կայքում:
Այն ահազանգերը, որոնք վերաբերել են տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի գործողությունների, անգործության կամ որոշման իրավաչափությանը, և դրանք հնարավոր չի եղել լուծել ահազանգի, խորհրդատվության կամ այլ միջոցով՝ իրավասու ընտրական հանձնաժողովին է ներկայացվել դիմում, բողոք կամ առաջարկություն:

During the observation of the elections of April 2, 2017 by the ‘Independent Observer’ Public Alliance, the observers and Alliance member organizations were assisted by 27 lawyers.
On the election day, the observers recorded over 3058 alerts on frauds and reported 205 of the cases to the legal team. On 205 alerts received from the observers, the lawyers provided verbal consultations and drafted relevant written documents, applications, complaints, suggestions and crime reports. Accordingly, the alerts may be classified into the groups below: – Calls seeking consultation (interpretation of a provision, procedure established by law, settlement of a situation, etc.); – Alerts on violations of the voting procedure that observers could not cope with independently; – Violations of observer’s rights; – Information on obvious elements of crime.
In cases related to seeking consultation or procedural violations and/or violations of observers’ rights, the lawyers tried to find a rapid response mechanism to remove the problems, i.e. to solve them on the spot, which they achieved by providing advice on the procedure established by law, phone talks with chairpersons of election commissions and in several cases by calling the hotlines of the district election commissions and police. And in cases the issues raised by the observers concerned information on crimes and there were certain relevant evidence available, crime reports were prepared and submitted to the RA Police and RA Prosecutor General’s Office and published on HCA Vanadzor’s website: www.hcav.am.
As for alerts on the actions or inaction or lawfulness of the decisions of the district election commissions that could not be solved by calls, consultation or any other means, in such cases relevant applications, complaints or suggestions were submitted to the competent election commissions. For details see the reference.