Supplementary Human Dimension Meeting/Day 2
The speech by PRWB legal expert Anna Melikyan at the
With the adoption of the Anti-corruption strategy for 2019-2023, the Republic of Armenia entered a new phase of the fight against corruption. One of the most important pillars of the process was the creation of a specialized anti-corruption court. Its formation was considered as a step to provide additional sustainability and integrity to the system. The procedures for the formation of the anti-corruption court, selection and appointment of judges, transparency and accountability of the process are of particular importance to ensure effective functioning and a real fight against corruption.
“Protection of Rights Without Borders” NGO monitored and analyzed the process of formation of the Anti-corruption court, selection and appointment of judges.
Monitoring revealed a number of legal and practical issues presented below. Relevant recommendations are also presented in relation to the revealed issues.