Զեկույց․ Հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծումը Հայաստանի Հանրապետությունում
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվել է հակակոռուպցիոն դատարանի ձևավորման, դատավորների ընտրության և նշանակման գործընթացի մշտադիտարկում և ուսումնասիրություն։ Ուսումնասիրության շրջանակներում վերլուծվել են ինչպես առկա օրենսդրական կարգավորումները, դատարանի իրավասության շրջանակը, թեկնածուներից պահանջվող չափանիշներն ու որակավորման քննությունների կազմակերպման կարգավորումները, այնպես էլ պրակտիկայում դրանց կիրառումը։ Ներպետական օրենսդրական կարգավորումները դիտարկվել են միջազգային փորձի հետ համադրության մեջ։
Դատավորների ընտրության և նշանակման գործընթացի վերաբերյալ պրակտիկ տվյալներ ստանալու նպատակով կազմակերպության կողմից օրենսդրությամբ սահմանված կարգով դիտարկվել է նաև Բարձրագույն Դատական Խորհրդում դատավորների ընտրության գործընթացը։
Օրենսդրության ուսումնասիրության և մշտադիտարկման արդյունքում հնարավոր է եղել վեր հանել առկա հիմնական խնդիրներն ու մտահոգությունները, որոնց կապակցությամբ զեկույցում ներկայացվում են առաջարկություններ։

With the adoption of the Anti-corruption strategy for 2019-2023, the Republic of Armenia entered a new phase of the fight against corruption. One of the most important pillars of the process was the creation of a specialized anti-corruption court. Its formation was considered as a step to provide additional sustainability and integrity to the system. The procedures for the formation of the anti-corruption court, selection and appointment of judges, transparency and accountability of the process are of particular importance to ensure effective functioning and a real fight against corruption.
“Protection of Rights Without Borders” NGO monitored and analyzed the process of formation of the Anti-corruption court, selection and appointment of judges.
Monitoring revealed a number of legal and practical issues presented below. Relevant recommendations are also presented in relation to the revealed issues.