ՀԿ-ները դիմել են ՄԱԿ ԱԽ-ին՝ Արցախում հումանիտար ճգնաժամի առնչությամբ հրատապ կոչով հանդես գալու պահանջով
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամը,Հանրային լրագրության ակումբը, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը, Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների ՀԿ-ն, Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի վանաձորյան գրասենյակը, «Հանուն հավասար իրավունքների» ՀԿ-ն և «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ-ն համատեղ դիմում են ներկայացրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ պետություններին՝ որպես միջազգային խաղաղության և անվտանգության հիմնական մանդատակիր և կոչ են արել հրատապ միջամտություն ցուցաբերել՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի լիակատար շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սրվող հումանիտար ճգնաժամի առնչությամբ։ Լաչինի միջանցքը միակ փրկօղակն է, որը կապում է տեղի հայ ժողովրդին Հայաստանի Հանրապետությանը և աշխարհին: Շրջափակումը նպատակ ունի տարածաշրջանի էթնիկ հայերի համար ստեղծել անտանելի կենսապայմաններ և դուրս մղել նրանց իրենց տներից։ Վերջին օրերին իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում ավելի է վատթարացել, բնակիչներն այժմ կանգնած են սովի անմիջական սպառնալիքի առաջ:
Կարևոր է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը ստանձնի պատասխանատվություն պաշտպանելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդին էթնիկ զտումներից և ցեղասպանությունից, որն իրականում տեղի է ունենում սովի ենթարկելու միջոցով:
Անվտանգության խորհուրդից, մասնավորապես պահանջվում է՝
● Ընդունել բանաձև, որը կդատապարտի շրջափակումը և կպահանջի անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժի համար՝ համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի միջանկյալ միջոցի։
● Անհետաձգելի միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի և Լաչինի միջանցքում միջազգային խաղաղապահ մանդատ ներգրավելու համար՝ ապահովելու հայ բնակչության անվտանգությունը 2025 թվականի նոյեմբերից հետո, այսինքն՝ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մանդատի ավարտից հետո։
● ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարից պահանջել տարածաշրջան ուղարկել փաստահավաք առաքելություն ՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու համար, ինչպես նաև նշանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գծով գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ՝ տարածաշրջանում երկարաժամկետ ներկայություն ապահովելու համար։
● ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարից պահանջել փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին համապարփակ զեկույց ներկայացնելու համար, ինչպես նաև օգտագործել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բոլոր համապատասխան մեխանիզմները, այդ թվում՝ հատուկ խորհրդականների և հատուկ զեկուցողների՝ Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների, մարդասիրական և մարդու անվտանգության պայմանների վերաբերյալ անհապաղ հաշվետվություններ պատրաստելու համար:
● Դատապարտել հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ ատելության քաղաքականությունը, որը վտանգի տակ է դնում տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատմանն ուղղված ցանկացած ջանք։

Urgent call for action by the UN Security Council to address the ongoing humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh (Artsakh)
We appeal to the States – Members of the UN Security Council, as to the primary mandate holder for international peace and security and call for your urgent intervention in relation to the escalating humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh caused by the total blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan. The Lachin Corridor is the only lifeline that connects the local Armenian people to the Republic of Armenia as well as to the rest of the world. The blockade aims to create unbearable living conditions for the ethnic Armenians of the region and push them out from their homes. In recent days the situation in Nagorno-Karabakh has deteriorated further, with its people now facing the imminent threat of starvation.
It is crucial that the United Nations Security Council takes the responsibility to protect the Armenian people of Nagorno-Karabakh from the ethnic cleansing as well as from genocide, which is actually underway through the forced starvation.
The Security Council shall particularly:
● Pass a resolution that condemns the blockade and demands to urgently open the Lachin corridor for unimpeded movement of persons, vehicles and cargo, in line with the ICJ interim measure.
● Take urgent measures to ensure international peacekeeping mandate inside Nagorno-Karabakh and Lachin corridor to ensure the security of the Armenian population beyond November 2025, i.e. the end of mandate of the Russian peacekeeping contingent, prescribed in November 10, 2020 trilateral statement, until the durable settlement of the conflict is achieved;
● Request the UN Secretary General to commission a fact-finding mission to the region to assess the situation on the ground; and to appoint Secretary General’s Special Representative on the Nagorno-Karabakh conflict to ensure longer-term presence in the region;
● Request the UN High Commissioner for Human Rights to deploy a fact-finding mission to Nagorno-Karabakh to assess the situation on the ground and present a comprehensive report to the UN Security Council; and to utilize all pertinent UN human rights mechanisms, including Special Advisors and Special Rapporteurs, to promptly generate reports on the human rights, humanitarian, and human security conditions in Nagorno-Karabakh.
● Condemn Azerbaijan’s policy of ethnic hatred against Armenians, which puts at risk any efforts aimed at establishment of peace and security in the region.