Քաղաքականության համառոտագիր․Աշխատողի նկատմամբ վստահությունը կորցնելու հիմքով աշխատանքից ազատման իրավական խնդիրները
Սույն քաղաքականության փաստաթուղթը կամ առաջարկությունները հիմնված են «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության մշտադիտարկումների արդյունքում վերհանված խնդիրների վրա: Մասնավորապես 2021 թվականին Կազմակերպության կողմից իրականացվել է աշխատանքային հարաբերություններին վերաբերող վարչական եւ քաղաքացիական դատական գործերի մշտադիտարկում։
Մշտադիտարկման շրջանակներում դիտարկվել է աշխատանքային հարաբերությունների վերաբերյալ 496 գործ, որոնցով կայացվել է վճիռ (384 քաղաքացիական եւ 112 վարչական գործեր), ինչպես նաեւ 123 կարճման մասին որոշում։ Դիտարկված 384 քաղաքացիական գործերից 94-ով աշխատողների հետ կնքված աշխատանքային պայմանագիրը լուծվել է կարգապահական պատասխանատվության ենթարկվելու արդյունքում։ Ընդ որում՝ 94 հայցից բավարարվել է 62-ը (66%)։
Դիտարկված գործերով արձանագրվել է համատարած խնդիր՝ վստահությունը կորցնելու հիմքով անձանց աշխատանքից ազատելիս վերաբերելի իրավակարգավորումների մեկնաբանման եւ կիրառման մասով։
Սույն համառոտագիրը պատրաստվել է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության կողմից «ԵՄ-ն հանուն աշխատանքային իրավունքների. Հայաստանում քաղաքացիական ձայնի և դերի հզորացում՝ հանուն աշխատանքային իրավունքների և սոցիալական պաշտպանության» ծրագրի (Ծրագրի) շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացվում է ՕքսԵՋեն հիմնադրամի, «Սոցիոսկոպ» ՀԿ-ի, «Ասպարեզ» լրագրողների ակումբ ՀԿ-ի, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ-ի կողմից՝ «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ի և Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի հետ համատեղ: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից:

The given policy document or the recommendations are based on the problems detected in the outcomes of the monitoring conducted by the “Protection of Rights without Borders” Non-Governmental Organization. Particularly, the Organization conducted monitoring on judicial cases by civil and administrative cases in correlation of employment related issues.
In the scope of the monitoring, approximately 496 cases on employment relations were monitored, from which 384 decisions by civil and 112 decisions by administrative cases, as well as 123 decisions on discontinuation were adopted. By 94 cases out of 384 monitored civil cases, the employment contract with was terminated as a result of subjecting to disciplinary liability. 62 (66%) appeals out of 94 appeals, respectively were satisfied.
By the monitored cases, a common problem regarding the interpretation and application of the regulations concerning the dismissal of the employee on the ground of the lack of confidence in the employee was recorded.
This policy document was prepared by the “Protection of Rights without Borders” Non-Governmental Organization (hereinafter referred to as the Organization) in the scope of the “EU4LabourRights: Increasing Civic Voice and Action for Labor Rights and Social Protection in Armenia” project (hereinafter referred to as the Project). The Project is implemented in collaboration with “OxYGen” Foundation, “Socioscope” NGO, “Asparez” Journalists Club NGO, Media Diversity Institute – Armenia and “Armenian Progressive Youth” NGO in partnership with the “Protection of Rights without Borders” NGO and Eurasian Partnership Foundation, respectively. The Project is financed by the European Union.