ԻՊԱՍ զեկույց․Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի դեմ դատական գործերի ուսումնասիրություն
ԻՊԱՍ զեկույց․Առողջապահության և աշխատանքի տեսչության մարմնի դեմ դատական գործերի ուսումնասիրություն
Կազմակերպության կողմից ուսումնասիրվել են վարչական դատարանի կողմից ՀՀ Առողջապահության և աշխատանքի տեսչության մարմնի դեմ բերված հայցադիմումների առնչութամբ կայացված դատական ակտերը՝ նպատակ ունենալով վեր հանել հանրային կառավարման մարմինների կողմից իրականացվող վարչարարության և վարչական արդարադատության խնդիրները և մշակել դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկություններ:
Կազմակերպության կողմից ուսումնասիրվել են 2019թ. և 2020թ. ՀՀ վարչական դատարան մուտքագրված և մինչև 2020թ. հունիսի 30-ը կայացված վճիռներից Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի դեմ բերված հայցերով՝ 30 վճիռներ։
Դիտարկված գործերից 15-ով (50%) հայցերը բավարարվել են, իսկ 15-ով`մերժվել (50%): Դիտարկված գործերի ճնշող մեծամասնության դեպքում հայցվորները եղել են առևտրային կազմակերպությունների տնօրեններ և վիճարկել են նշանակված վարչական տույժերը: Դիտարկված գործերի զգալի մեծամասնության դեպքում՝ 80%-ից ավելի, կողմերը ապահովել են մասնակցությունը դատական նիստերին: