ԵԱՀԿ-ում ներկայացվել է Հայաստանի քաղհասարակության հայտարարությունն Արցախում իրավիճակի վերաբերյալ
Մարտի 28-29-ը Վիեննայում  կայացած ԵԱՀԿ Մարդկային հարթության 1-ին լրացուցիչ հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության հայտարարությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության և անվտանգային իրավիճակի վերաբերյալ։ «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Աննա Մելիքյանը,  «Միջազգային համագործակցություն՝ ուղղված միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների խախտումների դեմ պայքարին» խորագրով ԵԱՀԿ հանդիպմանը ներկայացրել է Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության 23 կազմակերպությունների կողմից մշակված գնահատականը և պահանջները։
«2020 թվականին, ԵԱՀԿ տարածաշրջանն ականատես եղավ Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմին, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը թույլ տվեցին միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների լրջագույն խախտումներ։ Պատերազմական գործողությունները զուգորդվել են պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, խաղաղ բնակիչների, քաղաքացիական օբյեկտների և ենթակառուցվածքների ուղղակի թիրախավորմամբ, ինչը հանգեցրեց քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ երեխաների կյանքի կորստի և անդառնալի վնասվածքների»,- իր խոսքում ասել է Աննա Մելիքյանը։
Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչն իր ելույթում հիշեցրել է պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից բնակելի տարածքներում կասետային զինամթերքի օգտագործման և այլ հանցագործությունների մասին։ «Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացրած, լավ փաստագրված պատերազմական հանցագործությունները ներառում են նաև արտադատական սպանություններ, ողջ մարդկանց գլխատումներ։ Կրկնում եմ՝ գլխատումներ մարդու ողջ լինելու ժամանակ, ԵԱՀԿ տարածաշրջանում 21-րդ դարում, խոշտանգումներ և անմարդկային վերաբերմունք գերեվարված հայ քաղաքացիական բնակիչների և ռազմագերիների նկատմամբ, նրանց բռնի անհետացում, ինչպես նաև մահացածների մարմինների խեղում, որն ուղեկցվում էր ծայրահեղ ատելության խոսքով և էթնիկ հայերի նկատմամբ դրսևորված ատելությամբ։ Առնվազն 38 խաղաղ բնակիչ, ովքեր ժամանակին չեն հասցրել լքել իրենց տները՝ տարեց մարդիկ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք և կանայք, դիտավորյալ սպանվել են, մահապատժի են ենթարկվել ադրբեջանցիների հսկողության ներքո հայտնվելուց հետո», – շեշտել է Աննա Մելիքյանը։
Նա հրավիրել է ԵԱՀԿ-ի ուշադրությունն այն փաստի վրա, որ մինչ օրս միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների վերոհիշյալ խախտումները մնում են չպատժված։ «Պետք է ընդգծել, որ այս իրադարձությունների ողջ ընթացքում համապատասխան միջազգային կազմակերպությունները չեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմից սպառնալիքներն ու ուժի կիրառումը, չնայած բոլոր ապացույցներին՝ աչք փակելով մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների վրա։ Փոխարենը չեզոք հայտարարություններ են տարածվել՝ երկու կողմերին կոչ անելով դրսևորել զսպվածություն, ինչը միայն խթանել է Ադրբեջանի գործողությունները: 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին հայտարարությունը ստորագրելուց հետո սպանվել և վիրավորվել են հայ խաղաղ բնակիչներ: Ադրբեջանն իրականացնում է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ահաբեկման քաղաքականություն՝ էթնիկ զտումներ իրականացնելու նպատակով»,- նշել է Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչը։
Աննա Մելիքյանը նաև ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վրա։ «Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 120 000 բնակչի գազամատակարարումը շաբաթներով դադարեցվել է, իսկ ջերմաստիճանը զրոյից ցածր է եղել։ Մինչ մենք խոսում ենք, խախտումները շարունակվում են», – 23 կազմակերպությունների անունից իր ելույթը եզրափակելով՝ ասել է Աննա Մելիքյանը։
ԵԱՀԿ-ին հասցեագրված հայտարարության մեջ Հայաստանի քաղհասարակության 23 կազմակերպությունները պահանջել են ԵԱՀԿ-ից խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի բացահայտ խախտումները, Բաքվի ռազմատենչ հռետորաբանությունը։ Բացի այդ, կազմակերպությունները հորդորել են ԵԱՀԿ-ին  Ադրբեջանին վերստին վերադարձնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ։ Կարևոր պահանջներից է նաև միջազգային կառույցների, մասնավորապես ԵՄ-ի և ՄԱԿ-ի հետ համագործակցությամբ, աջակցել  մարդու իրավունքների մշտադիտարկման առաքելության տեղակայմանը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով, ինչը կարող է նպաստել տեղում իրավիճակի կայունացմանը և  սահմանազատման աշխատանքների համար նպաստավոր միջավայրի ստեղծմանը։ Նաև կարևորվել է, որ ԵԱՀԿ-ն անհետաձգելի միջոցներ ձեռնարկի Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ ուժերի համար միջազգային իրավական երկարաժամկետ մանդատի ընդունման ուղղությամբ՝ այնտեղ ապրող մարդկանց անվտանգությունը երաշխավորելու համար։ Ինչպես նաև պանաջ է ներկայացվել ԵԱՀԿ-ին Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրել հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման համար։
Հայտարարությունը ստորագրել են Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը, Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը, Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնը, «Հանուն հավասար իրավունքների» ՀԿ, Մարտունու կանանց համայնքային խորհուրդը, Իրավունքի զարգացման կենտրոն ՀԿ, Կանանց աջակցման կենտրոնը, Փինք իրավապաշտպան ՀԿ, «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ, Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն ՀԿ, «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» ՀԿ, Հայ առաջադեմ երիտասարդություն ՀԿ, Հանրային լրագրության ակումբը, «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ, Խտրականության դեմ պայքարի և հանուն հավասարության կոալիցիան,  Գորիսի մամուլի ակումբը, Կանանց ռեսուրսային կենտրոնը և «Թումանյան» փաստաբանական գրասենյակը։

Armenia’s Civil Society Statement on the Situation in Artsakh Presented at OSCE
Armenia’s civil society statement on protection of the rights of Armenian civilian population and security situation in Nagorno Karabagh was presented at the OSCE’s first Supplementary Human Dimension Meeting held on March 28-29, in Vienna. Anna Melikyan, a representative of the “Protection of Rights without Borders” nongovernmental organization, presented the assessment and recommendations developed by 23 civil society organizations from Armenia during the session on “Requirements and Application of International Humanitarian Law and International Human Rights Law” at the OSCE meeting.
“In 2020 the OSCE region witnessed the 44-day war in Nagorno Karabagh when Azerbaijani armed forces committed serious violations of the international humanitarian law and international human rights law. This included the use of prohibited means and methods of warfare, direct targeting of civilians, civilian objects and infrastructure resulting in loss of life of civilians, including children, and causing life changing injuries,” – said Anna Melikyan.
In her address, the representative of the Armenian civil society reminded about the use of cluster munitions in populated areas and other crimes committed by the Azerbaijani armed forces during the war. Anna Melikyan emphasized that “well documented war crimes by Azerbaijani armed forces also include extrajudicial executions, beheading while alive; and I repeat, beheadings while alive in the OSCE region in the 21st century, torture and inhuman treatment of captured Armenian civilians and prisoners of war, enforced disappearance, mutilation of dead bodies accompanied by the extreme hate speech and hatred towards the ethnic Armenians. At least 38 civilians, who did not manage to leave their homes on time, mostly elderly, people with disabilities, and women, were deliberately killed, executed after falling into Azerbaijani custody.”
She called for the OSCE attention to the fact that these violations of the international humanitarian law and international human rights law remain unpunished. “It must be acknowledged that throughout the period when these events unfolded the relevant international organizations failed to condemn the threats and use of force by Azerbaijan despite all the evidence, turning a blind eye on gross violations of international humanitarian law and human rights. Instead, neutral statements were issued calling on both parties to show restrain, which only encouraged the actions by Azerbaijan. Armenian civilians were killed and injured after the ceasefire statement signed on November 9, 2020. The Armenian population of Nagorno Karabagh is subjected to policy of terror implemented by Azerbaijan aiming at ethnic cleansings,” – stated the representative of civil society.
She also called on the participants to consider the humanitarian crisis in Artsakh. “Gas supply was cut for more than 120,000 people in Nagorno Karabagh while the temperature was below zero. The violations continue as we speak,”- concluded Anna Melikyan in her statement on behalf of 23 organizations.
In the statement addressed to the OSCE, Armenia’s 23 civil society organizations urged the OSCE to strongly condemn the use of force, obvious violations of international humanitarian law and international human rights by Azerbaijan and Baku’s belligerent rhetoric. In addition, the organizations encouraged the OSCE to return Azerbaijan to the negotiations on the status of Nagorno Karabagh under the auspices of the OSCE Minsk Group. Another important recommendation is addressed to international bodies calling to employ, particularly in cooperation with the EU and the UN, a permanent human rights monitoring mission along the border between Armenia and Azerbaijan, which may help to stabilize the situation on the ground and create favorable environment for the demarcation activities. It is also recommended that the OSCE shall undertake urgent measures to issue a long-term international legal mandate to peacekeepers in Nagorno Karabagh to guarantee the security of people living there. The OSCE was asked to pressure Azerbaijan to immediately repatriate the Armenian prisoners of war.
The statement was signed by the Open Society Foundations – Armenia, Helsinki Citizens’ Assembly of Vanadzor, “Protection of Rights without Borders” NGO, Law Development and Protection Foundation, Transparency International Anticorruption Center, “Asparez” Journalists’ Club, Union of Informed Citizens, Analytical Center on Globalization and Regional Cooperation, “For Equal Rights” NGO, Martuni Women’s Community Council, “Center for Rights Development” NGO, Women’s Support Center, “Pink” Human Rights NGO, “Peace Dialogue” NGO, “Center for Community Mobilization and Support” NGO, “Real World, Real People” NGO, “Armenian Progressive Youth” NGO, Public Journalism Club, “Journalists for Human Rights” NGO, Antidiscrimination and Equality Coalition, Goris Press Club, Women’s Resource Center, and “Tumanyan” Law Office.