ԻՊԱՍ-ը բողոքարկել է ԲԴԽ մրցութային հանձնաժողովի որոշումը կազմակերպության ներկայացուցչի թեկնածությունը Ընդհանուր ժողով ներկայացնելը մերժելու որոշման վերաբերյալ
2020 թվականի հունիսի 18-ին ՀՀ դատական իշխանության պաշտոնական կայքում տեղադրվել է հայտարարություն՝ Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի դատավոր չհանդիսացող անդամի թեկնածուներ ներգրավելու նպատակով մրցույթ հայտարարելու մասին:
Կազմակերպությունը, ունենալով երկարամյա փորձ և մասնագիտացված լինելով դատաիրավական ոլորտի մոնիթորինգի, դատական համակարգի գնահատման, ինչպես նաև բարեփոխումների իրականացման ծրագրերում, մրցույթի մասնակցության հայտ է ներկայացրել մրցույթային հանձնաժողովին՝ առաջադրելով կազմակերպության իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանի թեկնածությունը:
2020 թվականի հուլիսի 1-ի որոշմամբ Հանձնաժողովի կողմից որոշում է կայացվել Կազմակերպության կողմից ներկայացված դիմումը և կից փաստաթղթերը վերադարձնել՝ թույլ տրված թերությունները շտկելու համար: Որոշման հիմնավորման մեջ նշվել է, որ Կազմակերպության կողմից ներկայացված փաստաթուղթը չի համապատասխանում  «Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքով բանավոր հայտարարության հաստատմանը ներկայացվող պահանջներին:
2020 թվականի հուլիսի 3-ին Կազմակերպության նախագահի կողմից հանձնաժողով է ներկայացվել փոփոխված փաստաթղթերի փաթեթը:
Հանձնաժողովը, ուսումնասիրելով Կազմակերպության կողմից ներկայացված փաստաթղթերը, արձանագրել է, որ Թեկնածուի ներկայացրած՝ նոտարական կարգով հաստատված բանավոր նոր հայտարարությունը համապատասխանում է «Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքի  բանավոր հայտարարության պահանջներին, սակայն փոփոխության արդյունքում այն չի բավարարում 2020 թվականի հունիսի 3-ի թիվ ԲԴԽ-32-Ն-7 որոշման Հավելված 1-ի 3-րդ կետի պահանջներին:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Կազմակերպությունը ամբողջովին համապատասխանում է Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից սահմանած չափանիշներին և հանդիսանում է մասնագիտական գործունեություն ծավալող բացառիկ ոլորտային կազմակերպություն, ինչպես նաև հիմք ընդունելով Թեկնածուի՝ բովանդակային պահանջներին ամբողջությամբ բավարարելու հանգամանքը՝ 2020 թվականի հուլիսի 10-ին Կազմակերպության կողմից Մրցութային հանձնաժողով է ներկայացվել բողոք՝ խնդրելով կրկին անգամ դիտարկել Կազմակերպության հայտը՝ առաջնահերթություն տալով բովանդակային պահանջների բավարարմանը, և զերծ մնալ ձևական պահանջները չարաշահելուց:
Ներկայացված բողոքի հիման վրա 2020 թվականի հուլիսի 15-ին Հանձնաժողովի կողմից անց է կացվել լսում հարուցված վարույթի շրջանակներում, որին մասնակցել են Կազմակերպության նախագահը և առաջադրված թեկնածուն: Ներկայացված բողոքի և դրա հիմքով իրականացված լսման արդյունքում Հանձնաժողովը որոշել է Կազմակերպության նախագահի կողմից ներկայացված բողոքը կրկին մերժել և 06.07.2020 թվականի իր որոշումը թողնել անփոփոխ:
Բողոքարկում դատական կարգով
2020թ. հունիսի 23-ին Կազմակերպության նախագահի կողմից հայցադիմումներ են ներկայացվել ՀՀ վարչական դատարան, որոնցով պահանջվել է՝
• Պարտավորեցնել բավարարել Կազմակերպության կողմից Մրցույթային հանձնաժողովին ներկայացված դիմումը և Կազմակերպության հայտը ներկայացնել ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողովին,
• Հանձնաժողովին պարտավորեցնել որոշում կայացնել Կազմակերպության ներկայացուցչի՝ որպես հանձնաժողովի դատավոր չհանդիսացող անդամի թեկնածությունը ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողով ներկայացնելու վերաբերյալ:
Միևնույն ժամանակ ներկայացվել են հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններ:
2020թ. հուլիսի 24-ին թիվ ՎԴ/4527/05/20 գործով ՀՀ Վարչական դատարանի կողմից որոշում է կայացվել Կազմակերպության հայցադիմումն ընդդեմ Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի դատավոր չհանդիսացող անդամի թեկնածուների ընտրության նպատակով ձևավորված մրցութային հանձնաժողովի, ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի՝ մրցութային հանձնաժողովի կազմակերպության ներկայացուցիչ Հասմիկ Հարությունյանի թեկնածությունը՝ որպես Հանձնաժողովի դատավոր չհանդիսացող անդամի թեկնածու, Դատավորների ընդհանուր ժողով ներկայացնելու վերաբերյալ որոշում կայացնել պարտավորեցնելու պահանջի մասին, ընդունել վարույթ:
2020թ. հուլիսի 28-ի որոշմամբ ՀՀ վարչական դատարանի կողմից որոշում է կայացվել հայցի ապահովման միջոց ձեռնարկելու վերաբերյալ միջնորդությունը բավարարելու վերաբերյալ, որով Դատարանը պարտավորեցրել է Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի դատավոր չհանդիսացող անդամի թեկնածուների ընտրության նպատակով ձևավորված մրցույթային հանձնաժողովին կայացնել Կազմակերպության ներկայացուցչի թեկնածությունը ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողով ներկայացնելու վերաբերյալ որոշում:
2020 թվականին հուլիսի 31-ին տեղի ունեցած Դատավորների ընդհանուր ժողովի քվեարկության արդյունքներով Էթիկայի և կարգապահական հարցերով հանձնաժողովի անդամներ են ընտրվել, որպես դատավոր չհանդիսացող անդամներ՝ Սյուզաննա Սողոմոնյանը, Դավիթ Հակոբյանը, դատավոր հանդիսացող անդամներ՝ Ելիզավետա Դանիելյանը, Սերգեյ Մարաբյանը, Արման Հովհաննիսյանը, Հովիկ Շահնազարյանը, Մերի Համբարձումյանը, Լիլիթ Կատվալյանը:
Տեղեկացնում ենք, որ մրցույթի ընթացքը, անցկացման կարգն ու ընտրության արդյունքների ամփոփումը շարունակում են ուսումնասիրվել Կազմակերպության կողմից, ինչի կապակցությամբ արդեն իսկ ընթացքի մեջ գտնվող դատական գործին զուգահեռ կներկայացվեն նոր պահանջներ և հայցեր:

The PRWB Appealed the SJC Competition Committee Decree on the Decision to Reject the Presentation of Organization’s Representative’s Candidacy to the General Assembly of Judges
On June 18 of 2020, information on announcing a competition to engage candidates for the position of the non-judge member for the Ethics and Disciplinary Commission of the General Assembly of Judges was published at the official webpage of the RA Judicial Department.
The Organization, having long-term experience in conducting monitoring in the judiciary field, evaluation of the judiciary, as well as in the related reform programs, filed an application to the Competition Committee to present the candidacy of Hasmik Harutyunyan, the legal expert of the Organization in the relevant position.
The Committee adopted a decision on July 1 of 2020 to return the application and the attached documents filed by the Organization for the purpose to correct the related gaps in the document.
It was mentioned in the justification that the document presented by the Organization is not in compliance with the requirements prescribed by the RA Law on “Notary”.
On July 3 of 2020, the President of the Organization submitted the corrected documents package to the Committee.
The Committee, having examined the documents presented by the Organization recorded, that the new oral announcement of the candidate confirmed in notary order is in a line with the requirements of the oral announcement prescribed by the RA Law on “Notary” but in the outcomes of the changes, the latter does not meet the requirements mentioned in Paragraph 3 of Annex 1 of the Supreme Judicial Council decree number 32-Ն-7, dated June 3 of 2020.
Taking into consideration the circumstance, that the Organization is completely in compliance with the criteria prescribed by the Supreme Judicial Council and is considered a specialized Organization in the field, as well as taking into account the fact that the candidate meets all the prescribed requirement, on July 10 of 2020 the Organization filed an appeal to the Competitive Committee with the demand to review the application of the Organization prioritizing the satisfaction of content related requirements and refraining from abusing the artificial requirements.
Based on the presented appeal, in the scope of the instituted proceeding the Committee held a hearing on July 15 of 2020 and the President of the Organization and the nominated candidate participated in the mentioned meeting.
In the outcomes of the presented appeal and the hearing held in that regard, the Committee decided to reject the appeal submitted by the President of the Organization and remain the decision adopted on 06.07.2020 unchanged.
Appeal in Judicial Order
On June 23 of 2020, the President of the Organization filed appeals to the RA Administrative Court, with the demand to:
At the same time, interventions on ensuring the implementation of the appeal were made.
By the case number ՎԴ/4527/05/20, dated July 24 of 2020, the RA Administrative Court adopted a decision to accept the appeal filed by the Organization against the Competition Committee on the Election of Non-Judge Member the Ethics and Disciplinary Commission of the RA General Assembly of Judges on the demand to oblige the RA General Assembly of Judges to present the nomination of Hasmik Harutyunyan’s candidacy as a Non-Judge Member the Ethics and Disciplinary Commission to the RA General Assembly of Judges into proceeding.
On July 28 of 2020, the RA Administrative Court adopted a decision to satisfy the intervention presented as a means to ensure the appeal, according to which the Court obliges the Competition Committee to adopt a decision on the presentation of Hasmik Harutyunyan’s candidacy nomination as a non-judge member of the Ethics and Disciplinary Commission to the RA General Assembly of Judges.
By the outcomes of the RA General Assembly of Judges’ votes, the non-judge members of the Ethics and Disciplinary Commission were elected Syuzanna Soghomonyan, David Hakobyan and as judge member Elizaveta Danielyan, Sergey Marabyan, Arman Hovhannisyan, Hovik Shahnazaryan, Meri Hambardzumyan, Lilit Katvalyan respectively were elected.
We inform, that the process, organization order and the election results of the competition are continuously examined by the Organization, in regard to which new demands and appeal parallel to the judicial case will be presented.
The Organization will issue announcements on the additional information related to the judicial procedure.