«Էլեկտրիկ Երևան» 2015թ. հունիս
2019 թվականի հուլիսի 26-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը երկրորդ անգամ կասեցրել է 2015թ. հունիսի 23-ին էլեկտրաէներգիայի սակագինը թանկացնելու դեմ «Ո՛չ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից իրականացված նստացույցի ժամանակ ոստիկանության գործողություններից տուժած քաղաքացիների վերաբերյալ հարուցված թիվ 62217915 քրեական գործով վարույթը:
Առաջին անգամ քրեական գործով վարույթը կասեցվել է 2019թ. մարտի 4-ին, և մոտ 5 ամիս անց ՀՀ ՀՔԾ-ն կասեցման որոշումը վերստին հիմնավորել է նույն փաստարկով, այն է՝«որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձը հայտնի չէ»:
Առաջին անգամ վարույթը կասեցնելուց հետո՝ մոտ 5 ամիս անց, վարույթն իրականացնող մարմինը արձանագրել է, որ քրեական գործով վարույթի վերսկսումից հետո ևս անհրաժեշտ հնարավոր բոլոր քննչական և դատավարական գործողությունները կատարվել են, որոնց արդյունքում հայտնի չեն դարձել այն անձինք, որոնք գործով պետք է ներգրավվեն որպես մեղադրյալ, ուստի սույն քրեական գործով վարույթը կասեցվել է:
Քրեական գործը կասեցնելու առաջին որոշումը՝ 2019թ. մարտի 14-ին բողոքարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ փաստաբանների կողմից, ովքեր հանդիսանում են գործով տուժողների ներկայացուցիչներ:
2019 թ. ապրիլի 30-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը գրությամբ տեղեկացրել է, որ Դատախազության կողմից կասեցման որոշումը վերացնելու հիմքով վերսկսել է թիվ 62217915 քրեական գործը:
Հատուկ քննչական ծառայության կողմից քրեական գործով վարույթը կասեցնելու երկրորդ որոշումից հետո 2019թ. օգոստոսի 6-ին կազմակերպության փաստաբանները այն կրկին բողոքարկել են ՀՀ գլխավոր դատախազություն:

Special Investigation Service Suspended the Restarted Criminal Case on “Electric Yerevan”
On July 26 of 2019, the RA Special Investigation Service suspended the proceeding of the criminal case number 62217915 instituted in regard to the citizens, who suffered the ill treatment of the policemen during the “No Robbery” initiative against the raise of the electricity fee on June 23 of 2016.
For the first time, the proceeding of the criminal case was suspended on March of 2019 and after about 5 months, the decision of the RA Special Investigation Service was justified with the same factual circumstance: “the person to be involved as accused is unanimous”.
Five months after the suspension of the proceeding for the first time, the body in charge of conducting the proceeding recorded, that after the restart of the proceeding of the criminal cases, all the necessary investigative and judicial activities were carried out, as a result of which the persons, who should have been involved as accused, were not detected and therefore the proceeding of the criminal case was suspended.
The first decision on the suspension of the criminal case dated March 14 of 2019 was appealed to the RA Prosecutor General’s Office by the advocates of “The Protection of Rights without Borders” NGO, who are the representatives of the victims by the given case.
On April 30 of 2019, the RA Special Investigation Service informed by a letter, that by the ground to eliminate the decision of suspension adopted by the Prosecutor General’s Office, the criminal case number 62217915 restarted.
After the second decision on the elimination of the proceeding of the criminal case on August 6 of 2019, the advocates of the Organization once again appealed to the Prosecutor General’s Office.