Հայտարարություն ոստիկանության գործողությունների վերաբերյալ
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը իր մտահոգությունն է հայտնում Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ բողոքի ակցիայի ընթացքում ոստիկանության կողմից խաղաղ հավաքի մասնակիցների նկատմամբ դրսևորած անահամաչափ ուժի, բռնությունների, քաղաքացիների խաղաղ հավաքի իրավունքի ոչ իրավաչափ միջամտության և քաղաքացիներին անօրինական կարգով բերման ենթարկելու կապակցությամբ:
2019 թվականի օգոստոսի 19-ի առավոտյան ակտիվիստները բողոքի ակցիա են անցկացրել Բաղրամյան 26-ի դիմաց: Վերջիններս նախ փորձել են փակել Բաղրամյան պողոտան, սակայն ոստիկանությունը ուժի կիրառմամբ վերականգնել է երթևեկությունն ու հեռացրել մասնակիցներին:
Ակցիայի ընթացքում մասնակիցներից 6-ը բերման են ենթարկվել ոստիկանության Արաբկիրի բաժանմունք՝ ոստիկանի օրինական պահանջին չենթարկվելու համար[1]: Քաշքշոցի ընթացքում կարմիր բերետավորների կողմից անհամաչափ ուժ է կիրառվել բնապահպանների և ցուցարարների նկատմամբ, բերման ենթարկվելու ընթացքում արձանագրվել են մասնակիցների իրավունքների կոպիտ խախտումներ:
Ոստիկանության և ակցիայի մասնակիցների բախման ընթացքում ոստիկանների կողմից գետնին է տապալվել իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանը, ում նկատմամբ նույնպես ոստիկանության գործողությունները եղել են անհամաչափ[2]:
Կազմակերպությունը հիշեցնում է, որ յուրաքանչյուր ոք խաղաղ հավաքների իրավունք ունի, և այդ իրավունքի իրացումը երաշխավորված է նաև Հայաստանի Հանրապետության կողմից: Հավաքների ազատությունը համարվում է ժողովրդավարության հիմքերից մեկը. այն հանդիսացել է ՀՀ-ում 2018 թվականին տեղի ունեցած հեղափոխության հիմքը, խաղաղ հավաքների մասնակիցները ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր հավաքների միջոցով պայքարում են անօրինականությունների դեմ:
Այս համատեքստում հավաքների ազատության դեմ գործադրվող ցանկացած սահմանափակում անմիջական և ուղիղ ոտնձգություն է հեղափոխության և դրանով ամրագրված՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության կարևորագույն սկզբունքների դեմ։
2019 թվականի օգոստոսի 19-ին Ազգային ժողովի այգին փակելը, ոստիկանության կողմից կիրառված ուժն ու գործողությունները նմանակում են նախկին իշխանությունների վարքագիծը, ինչն անընդունելի է։
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը հորդորում է ոստիկանությանը զերծ մնալ նման վարքագծի դրսևորումից և խուսափել անձանց իրավունքների հնարավոր հետագա խախտումներից:
Կազմակերպությունը հիշեցնում է, որ ոստիկանության կողմից դրսևորված վարքագիծն ավելի շատ բնութագրական է ոստիկանության` որպես ուժային կառույցի գործունեությանը և հակասում է ոստիկանության` քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանություն ապահովելու առաքելությանը:

“The Protection of Right without Borders” NGO expresses its concerns over the application of excessive force against the protestants, violence, illegal intervention to the citizens’ right to peaceful assembly and the illegal detention of the citizens during the protest against the Amuslar mine exploitation.
On August 19 of 2019 the activists held a protest in front of Baghramyan 26. The latter tried to close Baghramyan Avenue, but the Police restarted the traffic with the application of force and removed the participants.
During the protest, 6 citizens were brought to the Arabkir police station on the ground not obeying the legal requirement of the policeman[1].
The red beret police used excessive force against the environmentalists and the activists: gross human rights violations were recorded during the detention of the citizens.
The policemen used gross violation against human rights activist Zaruhi Hovhannisyan: the latter was thrown to the ground by policeman and excessive force was applied against her[2].
It should be mentioned, that each person has a right to peaceful assemblies and the exercise of that rights is also guaranteed by the Republic of Armenia. The freedom of assemblies is one of the grounds of democracy: the latter is considered the ground of the Velvet Revolution in Armenia in 2018, the participants of the peaceful assemblies’ fights against the illegalities through the assemblies.
In this context, any restriction against the freedom of assemblies is considered an attack against the revolution and the most important issues of human rights protection.
On August 19 of 2019, the closing of the National Assembly, the exercise of force and the activities by the Police are similar to the conduct of the previous authorities, which is an acceptable.
“The Protection of Rights without Borders” NGO urges the Police to restrain from such conduct and avoid the further possible violations of human rights.
It shall be remained, that the conduct of the police is more characteristic of the police being a enforcement body and contradicts with its mission of ensuring the protection of citizens’ rights and freedoms.