2016թ. հուլիսի 29-ին Սարի թաղում ոստիկանության գործողություններից տուժած անձանց վերաբերյալ հարուցված քրեական գործով վարույթը կասեցնելու վերաբերյալ որոշումը բողոքարկվել է
2018թ. հոկտեմբերի 10-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ն բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ 2016թ.-ի «Սարի Թաղ» թաղամասում տեղի ունեցած իրադարձությունների արդյունքում ոստիկանության գործողություններից տուժած անձանց վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված թիվ 61205016 քրեական գործով վարույթը կասեցնելու 2018թ. սեպտեմբերի 18-ի որոշման դեմ:
Տեղեկացնենք, որ Հատուկ քննչական ծառայության կողմից տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ քրեական գործի վարույթը կասեցվել է «որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձը հայտնի չլինելու» պատճառաբանությամբ:
Վարույթն իրականացնող մարմինն իր որոշմամբ արձանագրել է, որ նախաքննության ընթացքում հնարավոր չի եղել պարզել, թե հիշյալ դեպքերի ժամանակ ենթադրաբար հանցանք կատարած քաղաքացիական հագուստով անձինք գործել են արդյոք ոստիկանության հրահանգով, հովանավորչությամբ, թե ոչ:
Կազմակերպության կողմից ներկայացված բողոքում անհամաձայնություն է հայտնել նախաքննության մարմնի այն պնդման հետ, որ որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձինք հայտնի չեն:
Մասնավորապես, Խորենացի փողոցում տեղի ունեցած իրադարձությունները լուսաբանվել են մի շարք լրատվամիջոցների կողմից, որտեղ հստակ երևում են 2016թ. հուլիսի 29-ին Խորենացի փողոցից ոստիկանական պատնեշի ետևն անցնող քաղաքացիական հագուստով անձինք: Անուեհետև այդ նույն անձինք գործողություններ են իրականացնում Սարի թաղ թաղամասում և բռնություններ կիրառում հավաքի մասնակիցների նկատմամբ:
Կազմակերպությունը պնդում է, որ վարույթն իրականացնող մարմինը բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննություն չի իրականացրել այս հանգամանքների առնչությամբ, քանի որ պարտավոր էր հարցաքննել Խորենացի փողոցում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցներին պարզելու, թե ովքեր էին քաղաքացիական հագուստով անձինք և ինչու էին անցնում ոստիկանության պատնեշի ետևը, եթե դա արգելված գոտի էր և անթույլատրելի հավաքի մասնակիցների համար, ո՞ւմ թույլտվությամբ կամ հրամանով և ի՞նչ նպատակով էին ոստիկանները նրանց թույլ տալիս անցնել պատնեշի ետնամաս:
Բացի այդ, քրեական վարույթն իրականացնող մարմինը որևէ իրավական գնահատական չի տվել ոստիկանության ծառայողների կողմից կատարված գործողությունների իրավաչափությունը, անհրաժեշտությանն ու համաչափությանը հատուկ միջոցների կիրառման մասով:
Միաժամանակ, անհրաժեշտ է փաստել, որ տվյալ քրեական գործով ներգրավված տուժող ճանաչված անձինք վնասվածքներ են ստացել տարբեր պատճառներով և հանգամանքներում:
Նման պայմաններում, տարբեր պատճառներով վնասվածք ստացած թվով 63 տուժողներին առնչվող քրեական գործի նյութերը չեն կարող այն աստիճան նույնական լինել, որպեսզի հնարավոր լիներ քրեական գործը կասեցնել քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված նույն հիմքով և հիմնավորումներով:

The decision made on the discontinuation of the proceeding instituted in regard to the citizens who suffered the ill treatment of the police activities on July 29 of 2016 in Sari Tagh has been appealed
On October 10 of 2018, “Protection of Rights without Borders” NGO filed an appeal to the Prosecutor General’s Office against the decision made on September 18 of 2018 to discontinue the proceeding of the criminal case number 61205016 instituted in the Special Investigation Service in regard to the citizens who suffered the ill treatment of the police in Sari Tagh in 2016.
It should be mentioned, that according to the information provided by the Special Investigation Service,the proceeding of the criminal case was suspended by the reasoning “the person as a victim is unanimous”.
The body in charge of conducting the proceeding recorded by its decision, that during the preliminary investigation it was impossible to detect whether the citizens in civilian clothes being suspected in the mentioned crime acted by the command of the police or not.
A disagreement with the statement filed by the body in charge of conducting the preliminary investigation that the persons involved as victims are unanimous was mentioned in the appeal submitted by the Organization.
Particularly, the events in Khorenatsi Street were covered by a number of media agencies, where it is clearly seen, that some people in civilian clothes were in the other side of the police wall on July 29 of 2016. Then, the same persons were carrying out some activities in Sari Tagh and were subjecting the protest participants to violence.
As stated by the Organization, the body in charge of conducting the proceeding has not conducted complete and comprehensive investigation in regard to these circumstances, since it should have interrogated the policemen, who were in Khorenatsi Street, to find out who the citizens in civilian clothes were and why the latter were on the other side of the police wall, if the it was a forbidden area for the protest participants, as well as by whose allowance or command the policemen let them cross the police wall.
Besides, that body in charge of conducting the criminal proceeding has not provided any legal assessment in regard to the legitimacy, necessity and proportionality for the application of the special measures by the policemen.
At the same time, it should be stated, that the persons involved in the given criminal case got injuries for different reasons and in different circumstances.
In such conditions, the materials of the criminal case for 63 victims cannot be so identical, that the criminal case could be discontinued by the same ground and justifications prescribed by the criminal procedure code.