Ժողովրդավարություն. քննադատատական փոփոխության անհրաժեշտություն
2018թ.-ի հոկտեմբերի 7-ից 9-ը Պրահայում տեղի է ունեցել «Ժողովրդավարություն. քննադատատական փոփոխության անհրաժեշտությու՞ն» խորագրով 22-րդ ամենամյա կոնֆերանսը:
Կոնֆերանսին իրենց մասնակցությունն են ունեցել տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ, ներառյալ՝ քաղաքագետներ, փիլիսոփաներ, ակտիվիստներ և ընդդիմադիրներ, քաղաքականության վերլուծաբաններ, ձեռներեցներ և մշակութային գործիչներ:
Կոնֆերանսին մասնակցել է նաև «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը:
Կոնֆերանսի քննարկումների ընթացքում ուսումնասիրվել են ժողովրդավարության, զարգացող պոպուլիզմի և ազգայնականության սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերները, ինչպես նաև թվային դարաշրջանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կտրուկ փոփոխությունները:
Կոնֆերանսի նպատակներից է եղել նաև ներգրավել երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչներին՝ վերոնշյալ հարցերի, ինչպես նաև ժողովրդավար կառավարման նկատմամբ վստահության ձևավորման վերաբերյալ իրենց տեսակետը կիսելու և քննարկելու համար:

Human Rights Organizations Submit Third-Party Intervention to UN Human Rights Committee on the case related to the Lachin Corridor Blockade
The 22nd annual Conference on the topic “Democracy: In need of a critical update?” was held in Prague on October 7-9, 2018.
The conference was hosted by a wide range of illustrious personalities from a number of fields – politicians, philosophers, authors, activists and dissidents, policy analysts, entrepreneurs, or artists.
Haykuhi Harutyunyan, the President of the “Protection of Rights without Borders” NGO also attended the Conference.
The Conference discussions examined the social and economic challenges to democracy, growing populism and nationalism, and the dramatic changes of the information space in the digital era.
One of the objectives of the conference was to engage the younger generation to share their views on these issues and discuss ways to renew trust in democratic governance.