Ներկայացվեցին փաստաբանական ծառայությունների հասանելիության վերաբերյալ հետազոտության արդյունքները
2025թ․ հունվարի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը հրապարակում է կատարել, որում, ի թիվս այլ պնդումների, ներկայացրել է տարածաշրջանում երկարատև կայունություն և Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հաստատելու շուրջ առաջարկներ։ ՀՀ վարչապետը, ի թիվս այլ առաջարկների շեշտել է՝ «հրաժարվել միմյանց նկատմամբ առաջադրված պահանջներից, ներառյալ բայց ոչ միայն միջազգային դատական ատյաններում, լուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը»։
Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս ՀՀ վարչապետի նման առաջարկը համարում ենք խիստ մտահոգիչ, անընդունելի ու դատապարտելի։ Սույն հայտարարությամբ պահանջում ենք Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունից և վարչապետից որևէ պայմաններում և հանգամանքներում չհրաժարվել Ադրբեջանի դեմ միջազգային դատական ատյաններում ներկայացված գանգատներից։
Ինչպես նախկինում, այնպես էլ ներկայումս պնդում ենք, որ տարածաշրջանում երկարատև կայունություն և խաղաղություն հաստատել հնարավոր չէ, քանի դեռ ձևավորված և իրագործված չեն մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները կանխող, խախտված իրավունքների վերականգնումը երաշխավորող մեխանիզմներ։ Առանց նման մեխանիզմների հնարավոր չի լինի ոչ միայն կանխել ապագայում հնարավոր համանման խախտումները, այլև վերացնելու մարդու իրավունքների խախտումների համար անպատժելիությունը։ Առանց մարդու իրավունքները հիմքում ունեցող համապարփակ գործընթացի խաղաղությունն ինքնին զուրկ է իրական բովանդակությունից և չի կարող երաշխավորված լինել երկարաժամկետ կտրվածքով։
Որևէ դեպքում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը չի կարող դառնալ քաղաքական սակարկության առարկա։ Ադրբեջանը որևէ գործողություն չի կատարել և չի կատարում մարդու իրավունքների խախտումների փաստը ճանաչելու, դրանք քննելու և հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ, մարդու իրավունքների խախտումների համար փոխհատուցում տրամադրելու, հավաստելու և երաշխավորելու ապագայում նման խախտումներն ու հանցագործությունները բացառելու ուղղությամբ։ Միջպետական գանգատներից հրաժարումը բերելու է Ադրբեջանի կողմից իրականացրած մարդու իրավունքների խախտումների և հանցագործությունների համար տոտալ անպատժելիության և նոր խախտումների և հանցագործությունների կատարման։
Սույնով պնդում ենք, որ՝
ՀՀ կողմից Ադրբեջանի դեմ ներկայացված դատական հայցերը ինչպես Արդարադատության միջազգային դատարանում, այնպես էլ ՄԻԵԴում վերաբերում են հարյուր հազարավոր անձանց մարդու հիմնարար իրավունքների կոպտագույն խախտումների, որոնց բոլորի մեջ կարմիր թելով անցնում է էթնիկ ատելության շարժառիթը՝ որպես Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով իրականացվող քաղաքականություն։ Ադրբեջանում հայատյացությունը պետական քաղաքականություն է, և հայերի դեմ հանցագործությունները և մարդու իրավունքների խախտումները քաջալերվում են պետության ամենաբարձր մակարդակով՝ երաշխավորելով հանցագործների անպատժելիությունը։
Ներկայացված դատական հայցերը, ի թիվս այլնի, վերաբերում են Արցախի բնակչության բռնի տեղահանման, ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց դիտավորյալ սպանությունների և բռնի անհետացման, խոշտանգումների և այլ անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի ենթարկելու, ազատության իրավունքի, արդար դատաքննության իրավունքի կոպտագույն խախտումների, սեփականության իրավունքի, անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու և այլ հիմնարար իրավունքների խախտումների։ ՄԻԵԴ ներկայացված գանգատներից մեկը վերաբերում է հայազգի ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքների խախտումներին։ ՀՀ վարչապետն իր առաջարկում ներկայացրել է «ամբողջական կերպով լուծել պահվող անձանց խնդիրը», այս պայմաններում միջազգային իրավական գործընթացները միակ արդյունավետ միջոցն են ապահովելու Արդբեջանում պահվող հայազգի անձանց իրավունքները։ Ավելին, ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է գործադրել բոլոր ջանքերը անհապաղ և առանց որևէ նախապայմանների բոլոր պահվող անձանց ազատ արձակելու ու հայրենադարձելու ուղղությամբ։
Այս հարցն առավել կարևոր է դառնում՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քննարկվող խաղաղության պայմանագրի շրջանակներում մարդու իրավունքների պաշտպանության և կոպտագույն խախտումներ կատարած անձանց պատժի ենթարկելու հարցեր չեն քննարկվում։ Մինչդեռ, միջազգային պրակտիկայում առկա չէ կոնֆլիկտից հետո երկարատև խաղաղություն ապահովելու որևէ փորձ, որը չի ներառում արդարադատության ապահովման միջազգային մեխանիզմներ։
Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը նահանջ չի արձանագրել։ Այդ քաղաքականության արտացոլումն է, ի թիվս այլնի, Արցախի բռնի հայաթափումը, հայկական մշակութային ժառանգության շարունակվող այլասերումն ու ոչնչացումը, հայկական գերեզմանների և սեփականության ոչնչացումը՝ Ադրբեջանում հայկական հետքի վերացմանն ուղղված նպատակային քաղաքականությունը։ Ավելին, ադրբեջանական հայատյաց քաղաքականության արտացոլումն է հայերին և հայկական պետությունը որպես ֆաշիստական որակումը և ուղղակի սպառնալիքները ՀՀ գոյությանը։ Այս քաղաքականությունը լրացվել է նաև «Արևմտյան Ադրբեջանի» հորինված խոսույթի հիման վրա քաղաքականության զարգացմամբ և առաջմղմամբ, ինչն ուղիղ և անթաքույց սպառնալիք է ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ, ՀՀ քաղաքացիների ֆիզիկական անվտանգության և սեփական պետությունում ապրելու իրավունքի դեմ։
Հայաստանի իշխանությունները առաջնային պարտավորություն ունեն պաշտպանելու ՀՀ քաղաքացիների և իրավազորության ներքո գտնվող յուրաքանչյուր անձի իրավունքները զանգվածային և համակարգային խախտումներից, ինչպես նաև կանխելու խախտումներին հանգեցնող սպառնալիքները։ Միջազգային դատական ատյաններ ներկայացված բոլոր գանգատները միտված են ՀՀ այս պարտավորության կատարմանը, և դրանցից հրաժարումը իրավունքների պաշտպանության առումով, նշանակում է հրաժարում ստանձնած հանձնառություններից և պարտավորություններից։ Ավելին, մենք վստահ ենք, որ ՀՀ կառավարության նման որոշումը կհանգեցնի պատերազմական հանցագործությունների համար անպատժելիության, ինչը երկրի միջազգային, այդ թվում՝ ՀՀ կողմից վավերացրած Ժնևի կոնվենցիաներով և Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրությամբ ստանձնած պարտավորությունների ուղղակի խախտում է։
Ավելին, մարդու իրավունքների պաշտպանության առնչությամբ ներկայացված միջպետական գանգատներից հրաժարվելու փոխարեն Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը պարտավոր է դիմել Միջազգային քրեական դատարան՝ Ադրբեջանի քաղաքական և ռազմական ղեկավարության կողմից իրականացրած մարդկության դեմ ուղղված և պատերազմական հանցագործությունների համար նրանց պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով։

Study Results on the Overview of Disciplinary Proceedings Against Judges in 2025 Presented
On January 9, 2025, the Prime Minister of the Republic of Armenia issued a statement in which, among other assertions, he presented proposals for establishing a long-term stability in the region and peace with Azerbaijan. The Prime Minister of Armenia, among other proposals, flagged “withdrawing existing mutual claims, including but not limited to those in international courts, and dissolving the OSCE Minsk Group.”
We, the undersigned civil society organizations, consider such a proposal by the Prime Minister of the Republic of Armenia to be extremely concerning, unacceptable, and subject to condemnation. With this statement, we demand that the Government of the Republic of Armenia and the Prime Minister, under no circumstances, drop the complaints lodged against Azerbaijan in the international courts.
We have continuously stated that it is not possible to establish long-term stability and peace in the region unless mechanisms are established and implemented that prevent mass human rights violations and guarantee the restoration of violated rights. Without such mechanisms, it will be impossible not only to prevent similar violations in the future, but also to combat impunity for human rights violations. Without a comprehensive human-rights base process, peace itself is devoid of real content and cannot be guaranteed in the long term.
In no case can the protection of human rights become a subject of political bargaining. Azerbaijan has taken and is taking no action to acknowledge the fact of human rights violations, to investigate them and hold the perpetrators accountable, to provide compensation for human rights violations, to guarantee the non-recurrence of such violations and crimes in the future. Withdrawing inter-state complaints will result in absolute impunity for human rights violations and crimes committed by Azerbaijan, and lead to the commission of new violations and crimes.
We hereby state that:
The applications filed by the Republic of Armenia against Azerbaijan, both in the International Court of Justice and the ECHR, concern gross violations of the fundamental human rights of hundreds of thousands of individuals. In all of them, there is a clear pattern of being committed on the ground of ethnic hatred as a result of a policy implemented by Azerbaijan at the state level. Armenophobia is a state policy in Azerbaijan, and crimes and human rights violations committed against Armenians are encouraged at the highest levels of the state, guaranteeing the impunity of the perpetrators.
The presented legal claims, among others, relate to the forced displacement of the population of Artsakh, the deliberate killings and enforced disappearances of prisoners of war and civilians, subjecting to torture and other inhuman and degrading treatment or punishment, gross violations of the right to liberty, the right to a fair trial, the right to property, the right to respect for private and family life, and other fundamental rights. One of the applications lodged with the ECHR concerns violations of the rights of ethnic Armenian prisoners of war and civilians. The Armenian Prime Minister, in his proposal, suggested “a comprehensive solution to the issue of detained persons”. Under these conditions, international legal processes are the only effective means to ensure the rights of Armenian detainees in Azerbaijan. Moreover, the Armenian government is obliged to spare no effort for the immediate and unconditional release and repatriation of all detained persons.
This issue becomes even more important given the fact that within the framework of the negotiated peace treaty, issues of human rights protection and punishment of those who committed gross violations are not being discussed. Meanwhile, there is no example in international practice of ensuring long-term peace after a conflict that does not include international mechanisms for ensuring justice.
Azerbaijan’s Armenophobic policy has not paced out. The following acts are manifestations of such a policy: the forced depopulation of Artsakh of its Armenian population, the ongoing distortion and destruction of Armenian cultural heritage, the destruction of Armenian gravesites and property – a targeted policy aimed at eliminating Armenian traces in Azerbaijan. Moreover, another manifestation of Azerbaijan’s Armenophobic policy is the labeling of Armenians and the Armenian state as fascist and airing direct threats to the existence of the Republic of Armenia. This policy has also been reinforced by the development and promotion of a policy based on the fabricated narrative of “Western Azerbaijan”, which is a direct and undisguised threat to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia, the physical security of the citizens of the Republic of Armenia, and their right to live in their own state.
The Armenian authorities have a primary obligation to protect the rights of Armenian citizens and every person under its jurisdiction from mass and systematic violations, as well as to prevent threats leading to such violations. All applications submitted to international courts are aimed at fulfilling this obligation of the Republic of Armenia, and withdrawing them, in terms of the protection of rights, means renouncing the undertaken commitments and obligations. Moreover, we are confident that such a decision by the Armenian government would lead to impunity for war crimes, which is a direct violation of the country’s international obligations, including those undertaken under the Geneva Conventions ratified by the Republic of Armenia and the Rome Statute of the International Criminal Court.
Furthermore, instead of withdrawing interstate applications related to the protection of human rights, the Government of the Republic of Armenia is obligated to apply to the International Criminal Court to seek accountability for crimes against humanity and war crimes committed by the political and military leadership of Azerbaijan.
As for the proposal to dissolve the OSCE Minsk Group, it is unacceptable for the following reasons:
Taking into account the above-mentioned, we, the undersigned public organizations, demand from the government and the Prime Minister of the Republic of Armenia to: