Մի կողմից շարունակ արդիական է դատարանների ու դատավորների գերծանրաբեռնվածության հարցը, մյուս կողմից՝ համակարգում նոր դատավորներ նշանակելու անհրաժեշտության և դատավորի պաշտոնի ոչ գրավիչ լինելու մասին քննարկումներն են։
«Ես հիշում եմ, երբ 2019 թվականին ես արդարադատության նախարարությունում էի ⟮աշխատում⟯, կային թե՛ քաղաքացիական, թե՛ քրեական մասնագիտացման դատավորների թափուր հաստիքներ և դրանց դիմել ցանկացողները շատ քիչ էին»,- ասում է փաստաբան և արդարադատության նախկին փոխնախարար Ռաֆիկ Գրիգորյանը։
Օրինակ, 2021-ին քրեական մասնագիտացման 11 թափուր հաստիքի համար դիմել է ընդամենը 3 հավակնորդ։
«Սա ակնհայտորեն խոսում էր ինստիտուցիոնալ խնդրի մասին․ եթե չունես դատավոր դառնալ ցանկացողներ, ապա դժվար էլ կարողանաս համալրել հաստիքները, ավելին՝ համալրել որակյալ կադրերով»,- նշում է Գրիգորյանը։
Դատավորների թափուր հաստիքների համալրումը բխում է դատաիրավական բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու նպատակից՝ սահմանված է Դատաիրավական բարեփոխումների 2022-2026 թվականների ռազմավարությամբ և դրանից բխող գործողություններով, որն ընդունվել է կառավարության 2022-ի հուլիսի 21-ի որոշմամբ։
Դատաիրավական բարեփոխումների շարունակականությանն ուղղված գործողությունները տասն են, դրանց հիմնական մասն արդեն իսկ կատարված է, մի մասի դեպքում օրենսդրական փոփոխություններն արված են, սակայն դեռևս օրինական ուժի մեջ չեն մտել։ Միայն 3 գործողություն պետք է կատարվի մինչև 2026-ը։
Դատավոր դառնալու նոր հատուկ կարգը
Մինչև 2023-ը Հայաստանում դատավոր դառնալու համար գործում էր որակավորման ստուգման միայն ընդհանուր կարգ․ հավակնորդը պետք է հանձներ գրավոր քննություն, հոգեբանական թեստավորում և հարցազրույց։ Այնուհետև մինչև 8 ամիս սովորեր Արդարադատության ակադեմիայում և միայն ուսումն ավարտելուց հետո ներառվեր դատավորների թեկնածուների ցուցակում՝ պաշտոնում նշանակվելու համար։
Սակայն ավելի քան մեկ տարի է՝ ընդհանուր կարգին զուգահեռ գործում է նաև հատուկ կարգը։ Այս դեպքում հավակնորդը հանձնում է գրավոր քննություն, այնուհետև հարցազրույց է անցում և հաղթահարելու դեպքում միանգամից ներառվում է դատավորների թեկնածուների ցուցակում՝ առանց Արդարադատության ակադեմիայում սովորելու։
Ռազմավարության մեջ այս փոփոխության հիմնավորման մեջ նշվում է, որ սա հնարավորություն կտա ապահովել դատական համակարգի գրավչության բարձրացումը, ինչպես նաև ավելի մեծ թվով պրոֆեսիոնալ անձանցով համալրումը։
Այսպիսով, հատուկ կարգի ներդրումն արվել է Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին օրենքով նոր՝ 110․1 հոդվածի ավելացմամբ։ Ազգային ժողովն օրենքն ընդունել է 2022-ի դեկտեմբերի 23-ին, որն ուժի մեջ է մտել 2023-ի հունվարի 7-ից։
Բարձրագույն դատական խորհրդի (ԲԴԽ) Իրավական ակտերի մշակման և փորձաքննության վարչության պետ Մարիանա Դանիելյանի խոսքով, թեև հատուկ կարգը բացառում է Արդարադատության ակադեմիայում սովորելը, սակայն «թեկնածուին ներկայացվող պահանջները որոշակի չափով խստացվել են», գրավոր քննության թեստը ավելի բարդ է, ինչը ենթադրում է, որ այն հաղթահարողը պետք է ունենա որոշակի գիտելիքներ, հմտություններ ու փորձ։
Ի դեպ, Դատական օրենսգրքի 110․1 հոդվածով սահմանվում է, որ հատուկ կարգի դեպքում պետք է ապահովվի որակավորման ստուգման «էական բարդությունը»:
Դանիելյանը նշում է նաև, որ դատավորների թափուր հաստիքները երկար ժամանակ հնարավոր չէր լինում համալրել ընդհանուր կարգի միջոցով․ հավակնորդների մի մասը չէր հաղթահարում որակավորման ստուգման փուլերը, իսկ հաղթահարածները պետք է մինչև 8 ամիս սովորեին արդարադատության ակադեմիայում, արդյունքում նոր դատավոր ներգրավելը մոտ մեկ տարի էր տևում և հաստիքները շարունակում էին թափուր մնալ։
Եթե, օրինակ, 2023-ի ապրիլին դատական համակարգում կար 34 թափուր հաստիք, ապա մեկ տարի անց, ըստ ԲԴԽ պաշտոնական կայքի, ընդամենը 3-ն է։ Նախորդ տարվա դեկտեմբերին ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը հայտարարեց, որ գրեթե ամբողջությամբ համալրված է դատական իշխանությունը և բոլոր մասնագիտացումներով արդեն ընտրվել, վերապատրաստվել և իրենց նշանակմանն են սպասում մի քանի տասնյակ մասնագետներ։
Ավելին, այս հայտարարության մեջ ԲԴԽ նախագահը նշել էր, թե հատուկ կարգի ներդումը նաև կոռուպցիոն ռիսկերի դեմ քայլ էր․ «Դատավորների պաշտոններն այդքան երկար թափուր պահելը կարող էր հնարավորություն տալ դատական իշխանության ամեն նոր ղեկավարությանն իր հայեցողությամբ և անձնական շահերից ելնելով համալրել դրանք»:
Լուրջ ռիսկեր՝ նոր կարգում
Թեև ԲԴԽ ներկայացուցիչները հնարավորինս դրական են ներկայացնում նոր կարգն ու դրա արդյունքները, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ փորձագիտական զեկույցը մի շարք լուրջ խնդիրներ է վեր հանել։
Զեկույցի համահեղինակ և «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Արաքս Մելքոնյանը նշում է, որ նախևառաջ որակավորման ստուգման հատուկ կարգը ներդրվել է առանց հանրային քննարկման։
Այսպես, դեռևս 2022-ի սեպտեմբերին Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում՝ e-draft.am-ում հանրային քննարկման է ներկայացվել Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ ու լրացումներ անելու մասին օրինագիծը, որում որևէ նշում չի եղել հատուկ կարգի մասին։ Այս տարբերակը հաստատվել է կառավարության կողմից և ուղարկվել ԱԺ։ Խորհրդարանում առաջին ընթերցումից առաջ՝ հենց նույն օրը, իշխող կուսակցության պատգամավորներից մեկի առաջարկությամբ ավելացվել է հատուկ կարգը սահմանող նոր հոդվածն ու այդ նոր տարբերակով օրենքն ընդունվել է։
Մյուս խնդիրը վերաբերում է հավակնորդների արդարադատության ակադեմիայում չուսանելուն:
«Եթե նույնիսկ ես լավ իրավաբան եմ, չեմ կարող պրոֆեսիոնալ դատավոր լինել՝ առանց ակադեմիական կրթության։ Ակադեմիայում ստանում են ոչ միայն տեսական գիտելիքներ, այլև գործնական հմտություներ, օրինակ, հաղորդակցման հմտություններ, դատական նիստ կառավարելու, դատական ակտ ընդունելու կարողություններ և այլն,- ասում է Մելքոնյանը՝ նշելով, թե պրակտիկորեն հնարավորություն չի եղել գնահատելու քննական թեստերի բարդությունը,- Դատական դեպարտամենտը մեզ մերժեց տրամադրել արդեն իսկ ավարտված քննական տոմսի օրինակ՝ առանց որևէ անձնական տվյալի կամ այլ արգելված տեղեկության»:
Մինչդեռ, հատկանշական է, որ ԲԴԽ իրավական ակտերի մշակման և փորձաքննության վարչության պետ Մարիանա Դանիելյանն ասաց, որ արդեն իսկ ավարտված քննության թեստերը գաղտնի չեն և չկա արգելող կանոն՝ դրանք այլ անձի տրամադրելու վերաբերյալ։
Ի դեպ, զեկույցի համաձայն, հատուկ կարգով որակավորման ստուգման դեպքում դատավորի թեկնածուների մասնագիտական չափանիշների որևէ փոփոխություն կամ առավել բարձր չափանիշներ չեն նախատեսվել, դրանք նույնն են թե՛ ընդհանուր, թե՛ հատուկ կարգի դեպքում։ Կան նաև գրավոր քննության և հարցազրույցի ժամանակ արձանագրված այլ խնդիրներ։
Հատուկ կարգով անցած նոր դատավորները
«Հատուկ կարգի այս գործիքը ներդրվեց և արագ կիրառվեց։ Մինչև 2023-ի սեպտեմբերն անցկացվել է 2 ընդհանուր կարգով և 7 հատուկ կարգով որակավորման ստուգում։ Հատուկ կարգով որակավորման ստուգումն անցել է 28 հոգի և նրանցից 24-ը տարվա ավարտին արդեն իսկ նշանակված է եղել դատավոր»,- նշում է Մելքոնյանը։
Հատուկ կարգով որակավորման ստուգում անցած և դատավոր նշանակվածների մեջ կան քաղաքական որոշակի ազդեցություն կրող անձինք։ Օրինակ, ԲԴԽ պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ դատավոր Գագիկ Հարությունյանը եղել է Կարեն Անդրեասյանի խորհրդականը՝ արդարադատության նախարարի և ԲԴԽ նախագահի պաշտոնավարման ժամանակ։ Իսկ Կարեն Անդրեասյանն իր անդամակցությունը իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» (ՔՊ) կուսակցությանը դադարեցրել է ԲԴԽ անդամ դառնալուց 2 շաբաթ առաջ։
Դավիթ Սարգսյանը դատավորի պաշտոնին նշանակվել է 2023-ի սեպտեմբերին, մինչ այդ եղել է Վայոց Ձորի փոխմարզպետը։ Նա ՔՊ անդամ, Վայոց Ձորի նախկին մարզպետ, ներկայումս ԱԺ պատգամավոր Տրդատ Սարգսյանի եղբայրն է։
Մեկ այլ դատավոր՝ Գուրգեն Մալխասյանը, օրինակ, այս պաշտոնին նշանակվել է 2023-ի սեպտեմբերին։ ԲԴԽ կայքում տեղադրված նրա կենսագրության մեջ նշվում է, որ մինչ 2023-ը (ամսաթիվը հստակեցված չէ) եղել է «Մալխասյանց փաստաբանական կենտրոն» ՍՊԸ-ի փոխտնօրենը։ Infocom լրատվամիջոցի հետաքննությունը պարզել է, որ հենց այս ընկերության աշխատակիցները 2023-ի ամռանը 7,2 միլիոն դրամի նվիրատվություն են արել ՔՊ նախընտրական քարոզարշավի համար։ Իսկ այդ ընկերության աշխատակիցներից Մինաս Մալխասյանը (բաժնետեր և տնօրեն), Նազիկ Մալխասյանը (փոխտնօրեն) և Գրիգոր Մալխասյանը դատավոր Գուրգեն Մալխասյանի զավակներն են։
Դատավոր Մասիս Մելքոնյանի դեպքում հանրապետության նախագահը հրաժարվել է ստորագրել նրան դատավոր նշանակելու հրամանագիրը՝ ԲԴԽ-ին ներկայացնելով առարկություններ թեկնածության վերաբերյալ։ Թեև ԲԴԽ-ն առարկությունները չի ընդունել, նախագահը նորից չի ստորագրել հրամանագիրը և այն ուժի մեջ է մտել իրավունքի ուժով (երբ նախագահը եռօրյա ժամկետում հրամանագիրը չի ստորագրում և միևնույն ժամանակ չի ուղարկում Սահմանադրական դատարան, հրամանագիրը համարվում է ուժի մեջ մտած)։ Բացի այս փաստը՝ Մասիս Մելքոնյանը 2021-ի խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին մասնակցել է «Հանրապետություն» կուսակցության ընտրացուցակով, եղել է կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ և Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի անդամ՝ ներկայացված նույն կուսակցությունից։
«Նման օրինակները արդարադատության որակի վերաբերյալ խորը մտահոգության տեղ են տալիս։ Կարող են լինել փայլուն մասնագետ, մի շարք արդար դատական ակտեր ընդունել, սակայն չգիտենք, թե որոշ դեպքերում նրանց փոխկապակցվածությունն այս կամ այն ուժի հետ ինչ ազդեցություն և հետևանք կարող է ունենալ»,- նշում է Մելքոնյանը։
Դատավորների բարեվարքության պարբերական ստուգում
Դատավորների բարեվարքության պարբերական գնահատման կառուցակարգերի ներդրումը նպատակ ունի համակարգում կոռուպցիան կանխարգելելու և դատական իշխանության հանդեպ վստահությունը բարձրացնելու։
Որպես այս գործողության հիմնավորում՝ նշվում է, որ ներկայումս միայն նոր նշանակվող և առաջխաղացման ենթակա դատավորների բարեվարքությունն է ստուգվում, իսկ հետագայում ստուգվում է միայն նրանց գույքային դրությունը, չկա հնարավորություն ստուգելու շահերի բախման կամ այլ խնդրահարույց հարցերի վերաբերյալ տեղեկությունները։
Ըստ արդարադատության նախարարության՝ այս գործողությունը կատարվել է․ 2023-ի դեկտեմբերին առաջին ընթերցմամբ ԱԺ-ն ընդունել է օրենսդրական փաթեթ, որը հնարավորություն է տալու գնահատել թե´ նոր նշանակվող, թե´ առաջխաղացման ենթակա դատավորների, թե´ գործող դատավորների բարեվարքությունը։ Փաթեթում ներառված են Դատական օրենսգրքում, «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքում և այլ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ անելու նախագծեր։
Դատական օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների նախագծի համաձայն՝ դատավորների բարեվարքությունը ստուգելու է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը (ԿԿՀ)՝ ուսումնասիրելով նրանց գույքային դրությունը, դատական գործերով հայցվոր կամ պատասխանող լինելու, նախկինում քրեական, վարչական և կարգապահական պատասխանատվության ենթարկված լինելու, քրեական ենթամշակույթին հարելու, շահերի բախման, պաշտոնի հետ անհամատեղելիության վերաբերյալ հարցերը։
Այս պահին դեռևս օրենսդրական փաթեթը չի ստորագրվել նախագահի կողմից և չունի օրինական ուժ։ Արաքս Մելքոնյանը նշում է, որ բավականին ձգձգումներով է իրականացվում բարեվարքության ստուգման մեխանիզմի ներդրումը, միևնույն ժամանակ, հայտնի չէ՝ գործնականում այն ինչպես կգործի։
Օրինակ, ներկայումս էլ դատավորների թեկնածուների կամ առաջխաղացման ենթակա դատավորների բարեվարքության վերաբերյալ ԿԿՀ-ն տալիս է ոչ պարտադիր, խորհրդատվական բնույթ ունեցող բացասական, դրական կամ դրական վերապահումով եզրակացություններ։ Եվ պրակտիկայում կան դեպքեր, երբ դատավոր են նշանակվել բացասական բարեվարքությամբ անձինք։ Օրինակ, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ զեկույցում նշվում է, որ նույն հատուկ կարգով ԲԴԽ կողմից ընտրված և դատավոր նշանակվածներից 3-ը ունեցել են բացասական բարեվարքության եզրակացություն։
«Հնարավոր է՝ ԲԴԽ-ի համար փարատվում են կասկածները, սակայն հանրությանը որևէ բացատրություն չի տրվում, երբ բարեվարքության բացասական եզրակացությամբ անձը նշանակվում է դատավոր կամ առաջխաղացում ունենում։ Մինչդեռ սկզբունքը պետք է լիներ այն, որ բարեվարքության բացասական եզրակացություն ստացած անձինք չանցեն։ Իհարկե, էական է, որ ԿԿՀ եզրակացությունը լինի պատշաճ հիմնավորված »,- նշում է Մելքոնյանը։
Դատավորների աշխատավարձերի բարձրացում
Դատաիրավական բարեփոխումների շարունակականության ապահովման գործողություններից է դատավորների վարձատրության բարձրացումը։ Մարիանա Դանեիլյանը նշում է, որ աշխատավարձերն ինքնին չեն փոփոխվել, սակայն «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններով բարձրացվել են դատավորներին տրվող հավելումներն ու հավելավճարները։
Մասնավորապես, օրենքի 13-րդ հոդվածի համաձայն, այժմ առաջին ատյանի դատավորին տրվում է հավելում` պաշտոնային դրույքաչափի 60 տոկոսի չափով, վերաքննիչ ատյանի դատավորին՝ 55 տոկոսի և վճռաբեկ դատարանի դատավորներին՝ 50 տոկոսի չափով։
Օրենքի 12-րդ հոդվածի համաձայն՝ սահմանադրական դատարանի նախագահին, փոխնախագահին և դատավորին վճարվում է հավելավճար` պաշտոնային դրույքաչափի 80 տոկոսի չափով:
Ի դեպ, Դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարությամբ վարձատրության բարձրացումը սահմանված է բարձր ատյանների դատավորների համար միայն (պետբյուջեից հատկացվել է 283 միլիոն դրամ)։ Սակայն քաղհասարակության կառույցների կողմից եղել է առաջարկ՝ առաջնահերթությունը տալ առաջին ատյանի դատարանի դատավորներին՝ հաշվի առնելով նրանց գերծանրաբեռնվածությունը։
Այլ քայլեր՝ ուղղված բարեփոխումների շարունակականության ապահովմանը
Դատաիրավական բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու նպատակով իրականացվել են նաև այլ գործողություններ, որոնք են․
Մարիանա Դանիելյանը նշում է, որ օրենսդիրը պայման է դրել՝ այս դրույթներն ուժի մեջ կմտնեն, երբ ուժի մեջ կմտնի նաև ԲԴԽ որոշումը՝ բողոքարկման հանձնաժողովի կազմի ձևավորման կարգի վերաբերյալ․ «Ներկա պահին դեռ ԲԴԽ այդ որոշումը վերամշակման փուլում է»։
Այս օրենքով նաև նախատեսվում է, որ բողոքը քննելու է ԲԴԽ 4 անդամից բաղկացած կազմը, որի անդամները յուրաքանչյուր բողոքի դեպքում լինելու են տարբեր։ Կազմը բողոքը քննելու է մեկամյսա ժամկետում և կարողանալու է վերացնել կարգապահական տույժը կամ նշանակել այլ կարգապահական տույժ կամ անփոփոխ թողնել ԲԴԽ որոշումը։ Բողոքի քննության արդյունքում ԲԴԽ ընդունած որոշումը լինելու է վերջնական և ենթակա չէ լինելու բողոքարկման։
Մշակվել է օրենսդրական փաթեթ, որի ընդունման դեպքում Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովում ոչ դատավոր անդամների թիվը ավելացվել է 3-ով (դարձվել է 5)։ Արաքս Մելքոնյանը նշում է, որ ներկայում քաղհասարակության ներկայացուցիչ անդամները 2-ն են, և չկա հնարավորություն ազդելու հանձնաժողովի որոշումների վրա։ Այս առնչությամբ էական է, որ հանձնաժողովում ներգրավված լինեն բավարար համամասնությամբ ոչ դատավոր անդամներ, որոնք կառաջադրվեն հասարակական կազմակերպությունների կողմից։
Հարցի վերաբերյալ արդարադատության նախկին փոխնախարար Ռաֆիկ Գրիգորյանը նշում է, որ քաղհասարակության անդամների ներկայացվածության նպատակը հանձնաժողովի աշխատանքի թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունն ապահովելն է, ինչը գործող համակարգով էլ իրականացվում է։
Ծրագրված են նաև այլ գործողություններ, որոնք պետք է իրականացվեն մինչև 2026-ը։ Դրանցից է հակակոռուպցիոն դատարանների շենքային և նյութատեխնիկական միջոցների ապահովումը։ ԲԴԽ նյութատեխնիկական ապահովման և գնումների վարչության պետ Արթուր Ասատրյանն ասում է, որ այս տարի ԲԴԽ նախագահի հանձնարարականով ընթացիկ վերանորոգումներ են կատարվում գրեթե բոլոր վարչական շենքերում և այս աշխատանքների համար հատկացվել է շուրջ 77 միլիոն դրամ։
Ծրագրվում է նաև մշակել մասնագիտացված դատարանների և դատավորների ենթամասնագիտացումներ ունենալու հայեցակարգ և դրանց ստեղծմանն ուղղված օրենսդրական լուծումներ (օրինակ՝ փոքր հայցապահանջներ քննող, առանձին տեսակի վարչական գործեր քննող դատավորներ, զինվորական տրիբունալ և այլն):
Այսպիսով, դատաիրավական բարեփոխումների շարունակականությանն ուղղված գործողությունների հիմնական մասը թեև համարվում է կատարված, սակայն դեռևս դրանք լիարժեք գործող չեն և արդյունքները գնահատել չենք կարող։

While backlogged courts and overloaded judges remains a pressing issue in Armenia, there are ongoing discussions regarding the necessity of appointing new judges despite concerns about the limited appeal of the role.
Rafik Grigoryan, a lawyer and former Deputy Minister of Justice, says, “When I was ⟮working⟯ at the Ministry of Justice in 2019, there were vacancies for both civil and criminal judges and there were very few people who wanted to apply.”
For example, in 2021, only three candidates applied for 11 vacant criminal judge positions.
“This clearly indicates an institutional problem. If there are no people who want to become judges, it will be difficult to fill these positions with qualified personnel,” says Grigoryan.
The goal of filling vacant positions is to ensure the continuity of judicial reforms, defined by the Strategy of Judicial Reforms for 2022-2026 and the subsequent plan of action adopted by the Government on July 21, 2022.
Ten measures are aimed at sustaining the progress of judicial reforms, with the majority already executed. While legislative adjustments have been enacted in certain instances, they await legal enforcement. Only three measures are left to be completed by 2026.
The New Special Procedure for Becoming a Judge
Until 2023, the procedure for becoming a judge in Armenia included a general qualification check. This required the candidate to pass a written exam, undergo psychological testing, and complete an interview. Subsequently, the candidate would study at the Academy of Justice for up to eight months. Only after completing these studies, would the candidate be considered for appointment.
For more than a year now, a special procedure has been implemented alongside the general one. In this instance, the candidate takes a written exam and undergoes an interview. If successful, they are immediately added to the list of judge candidates without the need to study at the Academy of Justice.
The rationale behind this change is to increase the appeal of the judicial system as a profession and expand the pool of professionals.
A new article — Article 110.1 — was introduced to the Law on Amendments and Additions to the Judicial Code, establishing a special procedure. Parliament adopted this law on December 23, 2022, and it came into effect on January 7, 2023.
Mariana Danielyan, head of the Legal Acts Development and Examination Department of the Supreme Judicial Council (SJC), stated that while the special procedure doesn’t require attending the Academy of Justice, “the requirements have been somewhat tightened.” The written exam is more difficult, ensuring that the successful candidate possesses the necessary knowledge, skills and experience.
Moreover, Article 110.1 ensures the “substantial complexity” of the qualification check in case of a special procedure.
Danielyan notes that it was challenging to fill the vacant positions through the general procedure. Some candidates failed to pass the qualification check, and those who did had to study at the Justice Academy for up to eight months. As a result, hiring a new judge took approximately a year and the positions remained vacant.
For instance, there were 34 vacant positions in the judicial system in April 2023. A year later, according to the SJC website, only three remain. In December of the previous year, Karen Andreasyan, the SJC President, announced that the judiciary is almost fully staffed. Dozens of specialists across all specializations had been selected, trained, and were awaiting appointment.
Furthermore, the SJC stated in this announcement that the introduction of a special procedure also combats corruption risks. “Leaving judge positions vacant for such a long time could enable each new judiciary leadership to fill them at its discretion and based on personal interests,” says Danielyan.
Serious Risks in the New System
While SJC representatives present the new system and its results in as positive a light as possible, the expert report from the Protection of Rights Without Borders NGO highlights several serious problems.
Araks Melkonyan, the report’s co-author and president of the NGO, points out that the special procedure for qualification verification was introduced without public discussion.
In fact, as early as September 2022, a bill proposing amendments to the Judicial Code was presented for public discussion on the unified website for publishing legal acts, e-draft.am. This bill did not mention a special procedure. This version was approved by the government and sent to the National Assembly. On the same day as the first reading in parliament, a new article defining the special procedure was added at the suggestion of a ruling party MP, leading to the adoption of the law’s new version.
Another issue relates to candidates who are not studying at the Justice Academy.
“Even if I am a competent lawyer, I cannot become a professional judge without academic training. In the Academy, one gains not only theoretical knowledge but also practical skills, such as communication skills, courtroom management, and the capacity to issue legal rulings,” says Melkonyan. She also notes that they didn’t have a practical opportunity to assess the complexity of the exam, as the Department of Justice denied them a copy of an already completed exam, even without any personal data or other restricted information.
Mariana Danielyan, head of the Department of Development and Examination of Legal Acts of the SJC, says that completed exams are not confidential and there is no rule forbidding them from being shared with others.
It’s also worth noting, as per the report, that no changes or higher standards were planned for the professional qualifications of judge candidates during the special procedure qualification check. The standards remain the same for both the general and special procedure. Other problems were also identified during the written exam and interview.
The Newly Appointed Judges Through the Special Procedure
“The special-procedure tool was introduced and quickly implemented. Up until September 2023, two general procedures and seven special procedures were conducted; 28 people passed the qualification check through the special procedure and 24 of them were already appointed as judges by the end of the year,” says Melkonyan.
Among those who passed the special procedure and were appointed as judges, some have certain political influence. For instance, the SJC website reveals that Judge Gagik Harutyunyan was an advisor to Karen Andreasyan during his tenure as Minister of Justice and SJC President. Andreasyan terminated his membership in the ruling Civil Contract party two weeks before becoming a member of the SJC.
According to the SJC website, Davit Sargsyan, former Deputy Governor of Vayots Dzor region, was appointed as a judge in September 2023. He is the brother of Trdat Sargsyan, a member of Civil Contract, former Governor of Vayots Dzor, and currently an MP.
Gurgen Malkhasyan was appointed as a judge in September last year. His biography on the SJC website reveals that he was the deputy director of the Malkhasyants Advocacy Center LLC until 2023. An investigation by Info.com found that this firm’s employees had donated 7.2 million drams to the Civil Contract election campaign in the summer of 2023. Minas Malkhasyan (shareholder and director), Nazik Malkhasyan (deputy director), and Grigor Malkhasyan, who are judge Gurgen Malkhasyan’ children, were among these employees.
In Judge Masis Melkonyan’s case, Armenia’s president refused to sign the decree appointing him as a judge, raising objections to his candidacy with the SJC. Although the SJC did not accept the objections, the president did not sign the decree. It was implemented by force of law. If the president does not sign the decree within three days and does not submit it to the Constitutional Court, the decree is considered to have taken effect. Furthermore, Masis Melkonyan ran in the 2021 extraordinary parliamentary elections on the electoral list of the Republic Party. He was a member of the party’s political council and the Constitutional Reforms Council representing the same party.
“Such examples raise serious concerns about the quality of justice. While they may be excellent specialists and pass numerous fair judicial acts, we cannot predict the impact and consequences of their affiliations with certain forces in some cases,” says Melkonyan.
Periodic Review of Judges’ Conduct
The creation of structures for the periodic evaluation of judges’ conduct aims to prevent corruption within the system and enhance trust in the judiciary.
As a rationale for this measure, it notes that currently, only the conduct of newly appointed and promoted judges is reviewed. Later, only their property status is checked. There is no provision for examining conflicts of interest or other problematic issues.
The Ministry of Justice reported that in December 2023, the National Assembly approved a legislative package in its first reading. This package aims to assess the conduct of newly appointed judges, those subject to promotion, and existing judges. It includes proposed amendments and additions to the Judicial Code, the Law “On the Prevention of Corruption Commission” and other laws.
The proposed amendments to the Judicial Code will enable the Corruption Prevention Commission (CPC) to evaluate judges’ conduct. They will examine factors such as property status, involvement in court cases as plaintiffs or defendants, past criminal, administrative and disciplinary liabilities, associations with criminal networks, conflicts of interest, and compatibility with their position.
However, the president has yet to sign this legislative package, and it currently lacks legal force. Araks Melkonyan notes that the implementation of this conduct-checking mechanism is significantly delayed, and its practical application remains uncertain.
For example, the Central Committee of Justice currently provides non-binding, advisory conclusions on the conduct of judge candidates or those up for promotion. These conclusions can be negative, positive, or neutral. Yet, there have been cases where people with negative conduct assessments were appointed as judges. Protection of Rights Without Borders reported that three people appointed as judges by the SJC through the same special procedure had received negative conduct evaluations.
“Perhaps, the SJC has dispelled its doubts, but it offers no explanation to the public when a person with a negative conduct evaluation is appointed or promoted as a judge. The principle should be that individuals with a negative conduct evaluation should not be approved. It’s crucial, of course, that the conclusion of the CPC is adequately substantiated,” says Melkonyan.
Increase in Judges’ Salaries
One way to ensure the continuation of judicial reforms is to increase salaries for judges. Mariana Danielyan notes that while the base salaries have not changed, amendments to the law “On the remuneration of individuals holding public positions and public service positions” have led to increases in the allowances and bonuses that judges receive.
Specifically, according to Article 13 of the law, a judge of the Court of First Instance receives a supplement of 60% of the official rate. An Appellate Court judge receives 55%, and judges of the Court of Cassation receive 50%.
According to Article 12, the president, vice-president, and judge of the Constitutional Court receive a bonus of 80% of the official rate.
Meanwhile, the Judiciary Reform Strategy specifies salary increases only for judges of higher courts, with 283 million AMD allocated from the state budget. However, there was a proposal from civil society organizations to prioritize Court of First Instance judges due to their heavy workload.
Other Steps to Ensure Continuity of Reforms
Several other actions were taken to ensure the continuity of judicial reforms:
Mariana Danielyan notes that these provisions will only take effect once the SJC’s decision on the Appeal Commission’s composition also comes into effect. “Currently, the SJC decision is still being processed,” she says.
This law stipulates that each complaint will be examined by a four-member SJC panel, with different members for each case. This committee will review the complaint within a month and may choose to eliminate the disciplinary penalty, impose a different disciplinary penalty, or leave the SJC Board’s decision unchanged. The Board’s decision following the complaint review is final and cannot be appealed.
A legislative package has been developed which, once adopted, will increase the number of non-judge members in the Committee on Ethics and Disciplinary Matters of the General Assembly of Judges by three, making a total of five. Araks Melkonyan points out that currently, two members represent the civil society, and they cannot influence the commission’s decisions. Therefore, it is critical to include a sufficient number of non-judge members in the commission, nominated by non-governmental organizations.
Former Deputy Minister of Justice Rafik Grigoryan states that the representation of civil society members aims to ensure the commission’s transparency and accountability, which is achieved with the current system.
Several other activities are planned for implementation by 2026. Among these is the provision of building and logistical resources for anti-corruption courts. According to Artur Asatryan, head of procurement at the SJC, current repairs are underway in almost all administrative buildings this year, following directives from the president of the Central Bank of Armenia. About 77 million AMD has been allocated for these tasks.
There are also plans to develop a concept for specialized courts and sub-specializations of judges, alongside legislative solutions for their establishment — for example, judges handling small claims, certain types of administrative cases, military tribunals, and so on.
While the majority of the activities aimed at continuing legal reforms are considered complete, they are not yet fully operational, making it premature to evaluate the results.