Հայաստանյան իրավապաշտպան կազմակերպությունների համատեղ հայտարարությունը Ադրբեջանի կողմից ապօրինի ձերբակալությունների վերաբերյալ
2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիան հաջորդեց Լեռնային Ղարաբաղի տասնամսյա շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետին։ Այս ագրեսիան ակնհայտորեն միտված էր էթնիկ հայերի վերջնական տեղահանմանը։ Այնուհետև, հաշված օրերի ընթացքում ավելի քան 100 600 անձ ստիպված եղավ լքել իր տունը[1] և ապաստանել Հայաստանում, ինչի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը ենթարկվեց վերջնական էթնիկ զտման։
Ադրբեջանի վայրագություններին հաջորդեց Լեռնային Ղարաբաղի նախկին և ներկա դե-ֆակտո պետական ​​և զինվորական պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանի (նախկին պետնախարար), Դավիթ Բաբայանի (Արտաքին գործերի նախկին նախարար), Բակո Սահակյանի (նախկին նախագահ), Արկադի Ղուկասյան (նախկին նախագահ), Արայիկ Հարությունյանի (նախկին նախագահ), Դավիթ Իշխանյանի (Ազգային ժողովի նախագահ), Դավիթ Մանուկյանի (պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարի տեղակալ), Լևոն Մնացականյանի (պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար)՝ շինծու, հիմնականում ահաբեկչությանն առնչվող մեղադրանքներով կամայական ձերբակալությունների ու կալանավորումների նոր շրջափուլը։[2] Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հրապարակված նկարներն ու տեսանյութերը ցույց են տալիս նրանցից ոմանց կալանավորման նվաստացնող տեսարանները։[3]
Մինչ օրս Ադրբեջանում կամայական կալանքի տակ են պահվում երեք տասնյակից ավելի հայեր: Այս խումբը ներառում է 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ և հետպատերազմյան շրջանում գերեվարված հայ զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական ապօրինի անցակետում և Հայաստանի դեմ ռազմական հարձակումների արդյունքում ձերբակալված անձանց: Ակնհայտ է, որ Ալիևի վարչակազմն օգտագործում է գերիներին որպես սակարկման առարկա նրանց պատանդ պահելու միջոցով Հայաստանից զիջումներ կորզելու համար։ Կարևոր է նշել, որ բոլոր գերիները Ադրբեջանում դատապարտվել կամ մեղադրվել են անհիմն մեղադրանքներով։
Ադրբեջանում գերության մեջ պահվող բոլոր էթնիկ հայերի կյանքը՝ ապօրինի կալանավորված, թե բանտարկված, լուրջ վտանգի տակ է, և ռիսկը մեծ է, որ նրանց խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի կենթարկեն: Այդ անձանց համար արդար դատավարության երաշխիքներ ապահովելու շուրջ քննարկումները ապարդյուն են:
Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ 2022 թվականի զեկույցում[1] ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը  ընդգծել է դատական ​​համակարգի անկախությանն առնչվող համատարած խնդիրները՝ նշելով, որ դատական ​​համակարգն ընդհանուր առմամբ չի ապահովում արդար և հրապարակային դատաքննության իրավունքը շատ դեպքերում, որոնք մեծամասամբ համարվում էին քաղաքական դրդապատճառների վրա հիմնված՝ հղում անելով նաև արժանահավատ հաղորդումների, որոնք վկայում են, որ նման դեպքերում դատավորներն ու դատախազները ենթարկվել են Նախագահի վարչակազմի և Արդարադատության նախարարության հրահանգներին։ Զեկույցը նաև հատուկ անդրադառնում է ինչպես 2020 թ․ աշնան ռազմական գործողությունների ժամանակ, այնպես էլ 2020 թ․ նոյեմբերի հրադադարից հետո Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ քաղաքացիական անձանց և զինծառայողների հետապնդումներին՝ նշելով, որ Կառավարությունը շարունակել է հետապնդել ձերբակալված հայ քաղաքացիական անձանց և զինծառայողներին դռնբաց դատավարություններով, որտեղ չեն պահպանվել արդար դատաքննության պահանջները, օրինակ՝ ինչպիսին է սեփական փաստաբանի ընտրության իրավունքը։
Ադրբեջանում անկախ դատական համակարգի իսպառ բացակայությունը փաստաթղթավորվել է նաև Freedom House-ի 2022 թ․-ի զեկույցում[2], որում նշվում է, որ դատական համակարգը կոռումպացված է և ենթարկվում է գործադիրին։ Human Right Watch[3]-ն իր զեկույցներում պարբերաբար փաստաթղթավորել է, ի թիվս այլնի, ադրբեջանական ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների խոշտանգումները, դաժան և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, ֆիզիկական բռնության և նվաստացումների դեպքերը։ HRW-ն ընդգծել է գերեվարված մարտիկներին ռազմագերու կարգավիճակ տալու և ռազմական գործողությունների ավարտին նրանց վերադարձը ապահովելու անհրաժեշտությունը, իսկ հայ ռազմագերիների հետապնդումը որակվել է որպես Ժնևի 3-րդ կոնվենցիայի խախտում։
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) իր 2391 (2021) բանաձևում մտահոգություն է հայտնել եռակողմ հայտարարությունից հետո գերեվարված և դեռևս գերության մեջ գտնվող հայերի պահման պայմանների վերաբերյալ, որոնցից շատերը ենթարկվել կամ ենթարկվում են արագ քրեական դատավարությունների, որոնք կարող են խնդիրներ առաջացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով՝ արդար դատավարության համատեքստում։ Վեհաժողովը կոչ է արել ադրբեջանական իշխանություններին ազատ արձակել մնացած բոլոր գերիներին և անհապաղ վերադարձնել նրանց Հայաստան։[1]
Թեև Ադրբեջանը կամայական ազատազրկումն արգելող բազմաթիվ պայմանագրերի, այդ թվում՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի, Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի դեմ կոնվենցիայի, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի անդամ է, այն շարունակում բացահայտ անտեսել իր միջազգային պարտավորությունները, այդ թվում՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր հրահանգները, բազմաթիվ միջազգային կազմակերպությունների բանաձևերը և առաջարկները։
Այժմ մենք ականատես ենք Ադրբեջանի կողմից երկարամյա հանցավոր վարքագծի և մարդու իրավունքների խախտումների շարունակությանը, որը սնուցվում է անպատժելիությամբ։ Մասնագիտացած մանդատ ունեցող մարմինները, միջազգային հանրությունը, ինչպես նաև տեղական և միջազգային իրավապաշտպանները չպետք է թողնեն այդ անձանց Ադրբեջանի դատական համակարգի գթասրտությանը։
Ներքոստորագրյալ քաղհասարակության կազմակերպությունները
–                    խստորեն դատապարտում են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նախկին և ներկա դե-ֆակտո պետական և ռազմական պաշտոնյաների կամայական կալանավորումներն ու ձերբակալությունները,
–                    պահանջում են 2023թ․ սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակումներից առաջ և հետո կալանավորված էթնիկ հայերի անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատումը և վերադարձը Հայաստան,
–           հորդորում են ՄԱԿ-ի Կամայական ձերբակալությունների հարցերով աշխատանքային խմբին օգտագործել իր մանդատը և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի կառավարության վրա անմիջապես ազատելու բոլոր հայ ձերբակալվածներին և վերացնելու նրանց դեմ ներկայացված շինծու մեղադրանքները,
–           կոչ են անում միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին ուշադիր հետևել իրավիճակին և պարբերաբար հրապարակել Ադրբեջանում ապօրինի ձերբակալված հայերի իրավիճակի մասին զեկույցներ և ակտիվորեն պահանջել բոլոր հայ ձերբակալվածների անհապաղ ազատ արձակումը,
–           կոչ են անում ժողովրդավարության կողմնակից և մարդու իրավունքներին աջակցող երկրներին օգտագործել Ադրբեջանի կառավարության հետ առկա բոլոր դիվանագիտական ​​միջոցները ՝ ապահովելու բոլոր հայ ձերբակալվածների անհապաղ ազատ արձակումն ու վերադարձը Հայաստան:

Joint Statement by Armenian Human Rights Defender Organizations on Unlawful Arrests by Azerbaijan
The recent military aggression against Nagorno-Karabakh, launched on 19 September 2023 by Azerbaijan, followed the humanitarian catastrophe caused by the ten-month blockade of Nagorno-Karabakh. This aggression was obviously intended at the eventual depopulation of ethnic Armenians. Consequently, within a matter of days more than 100 600 were forced to leave their homes[1] and seek refuge in Armenia, resulting in the ultimate ethnic cleansing of the territory of Nagorno-Karabakh.
The atrocities of Azerbaijan were followed by a new cycle of arbitrary arrests and detentions of former and current de-facto state and military officials of Nagorno-Karabakh, including Ruben Vardanyan (former State Minister), Davit Babayan (former Minister of Foreign Affairs), Bako Sahakyan (former president), Arkady Ghukasyan (former president), Arayik Harutyunyan (former president), Davit Ishkhanyan (chairman of the National Assembly), Davit Manukyan (former deputy commander, Defense Forces), Levon Mnatsakanyan (former commander, Defense Forces) based on fabricated, mostly terrorism-related charges[2]. Photos and videos published by the Azerbaijani authorities depict humiliating scenes of the arrests of some of them[3].
To date, more than three dozen Armenians are held in arbitrary detention in Azerbaijan. This group includes Armenian servicemen and civilians captured during the 2020 war and its aftermath, as well as those arrested at the illegal Azerbaijani check point in the Lachin corridor, and in the result of military attacks against Armenia. It is evident that Aliyev’s administration is using the captives as bargaining chips to extract concessions from Armenia, effectively holding them hostage. It’s important to note that all captives have been convicted or accused of baseless charges in Azerbaijan.
The lives of all ethnic Armenians held in captivity in Azerbaijan, whether unlawfully detained or imprisoned, are in grave danger, and they are exposed to a significant risk of torture and ill-treatment. It is futile to discuss the potential for ensuring fair trial guarantees for these individuals.
The US Department of State in its 2022 Country Report[4] on Human Rights Practices in Azerbaijan stressed the pervasive problems with the independence of the judiciary, stating that the judiciary generally did not enforce the right to a fair and public trial in most cases that were widely considered to be politically motivated, also referring to credible reports indicating that in such cases judges and prosecutors took instructions from the Presidential Administration and the Justice Ministry. The report also specifically refers to the prosecutions of Armenian civilians and servicemembers Azerbaijan took into custody both during the fall 2020 hostilities and following the November 2020 cease-fire, asserting that the government continued to prosecute detained Armenian civilians and servicemen in public trials that lacked elements of due process such as the right to choose one’s own legal counsel.
The total absence of independent judiciary in Azerbaijan was documented in the Freedom House report 2022[5], stating that the judiciary is corrupt and subservient to the executive. Torture, cruel and degrading treatment, physical abuse, and humiliation of Armenian POWs by Azerbaijani forces, amongst others, was regularly documented by the Human Right Watch[6] in its reports. The need for affording POW status for captured combatants and ensuring their return after the end of hostilities was stressed by HRW, while prosecution of Armenian Prisoners of war was qualified as a breach of Geneva Convention III.
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in its resolution 2391 (2021) expressed concern about the detention conditions of the Armenians captured after the 9 November 2020 trilateral statement, who are still in captivity, most of whom have faced or are facing speedy criminal trials, which may raise fair trial issues under the European Convention on Human Rights. It called on the Azerbaijani authorities to release all remaining captives and return them to Armenia without further delay[7].
Although Azerbaijan is a party to numerous treaties prohibiting arbitrary deprivation of liberty, including the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, European Convention on Human Rights, it continues to show flagrant disregard for its international obligations, including the binding Orders of the International Court of Justice, resolutions and recommendations of numerous international organizations.
We are now witnessing the continuation of the long-standing criminal behavior and human rights abuse by Azerbaijan which is nourished by impunity. Specialized mandate bodies, the international community, and local as well as international human rights defenders should not leave these individuals at the mercy of the Azerbaijani judiciary.
The undersigned civil society organizations
Helsinki Citizens’ Assembly- Vanadzor
[1] https://armenpress.am/eng/news/1121185/
[2] https://eurasianet.org/azerbaijan-arrests-more-ex-leaders-of-nagorno-karabakh?fbclid=IwAR1zDf_EdGl7cimgyc5BQIg8EuTN-pDI4urugAEpuhgv6yKMnwq2oyS1oqQ, https://armenianweekly.com/2023/10/04/former-state-and-military-officials-of-artsakh-detained-by-azerbaijan/?fbclid=IwAR2NK1wKZxwm9GOTBsJPEEgFarQhDw0rY7woxOYT2DKZ4iwp9mm0uJ5Pgbs
[3] https://www.youtube.com/watch?v=2ND8u6PPybU, https://www.youtube.com/watch?v=tqCsuEUoE4A, https://www.youtube.com/watch?v=-68wdW3fGEw
[4] https://www.state.gov/reports/2022-country-reports-on-human-rights-practices/azerbaijan/
[5] https://freedomhouse.org/country/azerbaijan/freedom-world/2022
[6] HRW, Azerbaijan: Armenian POWs Abused in Custody, https://www.hrw.org/news/2021/03/19/azerbaijan-armenian-pows-abused-custody, HRW, Azerbaijan: Armenian Prisoners of War Badly Mistreated, https://www.hrw.org/news/2020/12/02/azerbaijan-armenian-prisoners-war-badly-mistreated
[7] Humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan / Nagorno-Karabakh conflict, Resolution 2391 (2021), https://pace.coe.int/en/files/29483/html