Մարդու իրավունքները վարչական վարույթում․ երկօրյա դասընթաց՝ ԱԱՏՄ աշխատակիցների համար
Հուլիսի 27-28-ը կայացել է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնած «Մարդու իրավունքները վարչական վարույթում» երկօրյա դասընթացը ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի աշխատակիցների համար։
Դասընթացը վարել են մարդու իրավունքների փորձագետներ Արա Ղազարյանը և Աշխեն Դաշյանը: Ներկայացվել են մարդու իրավունքները վարչական վարույթ շրջանակներում և վարչարարության ընդհանուր սկզբունքները՝ տեսչական մարմնի գործունեության հիմնարար սկզբունքների համատեքստում։
Ներկայացվել են առանձին վարույթների իրականացման առանձնահատկությունները, այդ թվում՝ քննարկվել են աշխատանքային իրավունքների խախտումների՝ չվճարված աշխատավարձի, չկատարված վերջնահաշվարկի, խտրական հիմքերով աշխատանքից ազատման, աշխատավայրում հետապնդման, աշխատողի՝ աշխատավայրում առողջության և անվտանգության իրավունքի խախտման դեպքերը, ինչպես նաև աշխատավայրում սանիտարական նորմերի պահպանման ուսումնասիրության, բնակելի և հասարակական շենքերում աղմուկի թույլատրելի չափի գերազանցման դեպքում համապատասխան վարչարարության առանձնահատկությունները, դեղերի շրջանառության վերահսկողության առանձնահատկությունները և այլն։
Դասընթացի շրջանակներում դասախոսությամբ հանդես է եկել ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Ռուզաննա Ազրոյանը, ում կողմից ներկայացվել է Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի վարչարարության վիճարկման դատական պրակտիկան՝ այդ թվում վարչարարության պատշաճ ժամկետների և վարույթի մասնակիցների իրավունքների պահպանման, իրավախախտումների բացահայտման և արձանագրությունների կազմման հետ կապված խնդիրները։ Առանձին անդրադարձ է կատարվել կրկնակի պատասխանատվության արգելքի թեմային, ինչպես նաև քննարկվել են դեղերի լիցենզավորման խնդիրների դեպքում վարչարարության առանձնահատկությունները։
Դասընթացները կրում են պարբերական բնույթ և ուղղված են պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կարողությունների զարգացման միջոցով հանրային կառավարման որակի բարելավմանը:
Դասընթացների շարքն իրականացվում է Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) ֆինանսական աջակցությամբ:

Human Rights in Administrative Proceedings. Two-Day Training Course for the Employees of The RA Health and Labor Inspection Body
On July 27-28 of 2023, the Protection of Rights without Borders NGO organized a two-day training course on “Human Rights in Administrative Proceedings” tailored for the employees of the Health and Labor Inspection Body of the Republic of Armenia. Human rights experts Ara Ghazaryan and Ashkhen Dashyan conducted the training course.
During the training course, human rights in the framework of administrative proceedings, as well as the general principles of administration in the context of the fundamental principles of the activity of the inspection body were presented.
The characteristics for the implementation of the separate proceedings were presented, in particular, the workshop addressed various labor rights violations, encompassing scenarios such as unpaid salaries and final settlements, discriminatory termination practices, workplace harassment incidents, breaches of employee health and safety entitlements, and adherence to sanitary regulations. Moreover, participants explored protocols for managing excessive noise levels in residential and public spaces, as well as the nuances of drug circulation control.
During the training course, Judge Ruzanna Azroyan from the RA Administrative Court delivered a lecture focusing on the judicial practices concerning challenges against the administration of the Health and Labor Inspection Body. The presentation encompassed topics such as ensuring adherence to administrative deadlines, safeguarding the rights of participants involved in proceedings, identifying violations, and drafting protocols.
A particular emphasis was attached to the topic of the prohibition of double liability, the specific administrative procedures involved in addressing issues related to drug licensing was presented and discussed.