Դատավորների կարգապահական պատասխանատվության 2012-2017 թվականների պրակտիկան, ՀՀ Արդարադատության խորհրդի որոշումների վերլուծություն
Վերլուծությունը պատրաստվել է 2019թ.-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ կողմից «Բաց հասարակաության հիմնադրամներ» Հայաստան կազմակերպության աջակցությամբ:
Սույն հետազոտության նպատակն է ուսումնասիրել դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության վերաբերյալԱրդարադատության խորհրդի կողմից կայացված որոշումները, վեր հանել գոյություն ունեցող ինչպես օրենսդրական, այնպես էլ պրակտիկ խնդիրները:
Հետազոտության կարևորությունն ընդգծվում է նրանով, որ նշված խնդիրները և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկությունները կարևոր կլինեն ինչպես օրենսդրական փոփոխությունների, այնպես էլ Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից դատավորների նկատմամբ հարուցված կարգապահական վարույթների առնչությամբ որոշում կայացնելու գործառույթի պրակտիկ իրականացման համար:
2019թ. Վերլուծություն Դատավորների կարգապահական պատասխանատվության 2012-2017 թվականների պրակտիկան ՀՀ Արդարադատության խորհրդի որոշումների

Study of Disciplinary liability of judges: Practice for 2012-2017, Analysis of the decisions of Justice Council of the Republic of Armenia
The analysis was conducted in 2019 by the Protection of Rights without Borders NGO with the support of “Open Society Foundations” Armenia Office.
The aim of the current research was to study the decisions made by the RA Ministry of Justice on disciplinary sanctioning of the judges, raise the current legislative and practical problems.
The importance of the research is highlighted by the fact, that the mentioned problems and the recommendations for their solutions will be important for both legislative changes and the practical implementation of the function of making decisions on the instituted disciplinary proceedings.