Վարշավա.«Մարդու իրավունքների իրացման» տարեկան համաժողով 2019
Վարշավայում ընթացող ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) Մարդկային չափման հարցերով համաժողովում (HDIM) սեպտեմբերի 23-ին ԵԱՀԿ անդամ երկրների քաղհասարակության անդամները և դիվանագետները ներկայացրել են իրենց երկրներում դատական համակարգում առկա խնդիրները և դրանց լուծման առաջարկներ արել:
Համաժողովին մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը:
Սեսիա 10, 02:23:30
https://www.facebook.com/osce.odihr/videos/1103341196722813/UzpfSTI3ODEyODI2ODkwMTM0NzoyNDgyNzM2NTAxNzczODM1/?epa=SEARCH_BOX
Ստորև ներկայացնում ենք Հասմիկ Հարությունյանի ելույթը ամբողջությամբ.
Հայաստանում դատական համակարգի անկախության հեռանկարները և իրավունքի գերակայության ներդնումը
Արդարադատության հաստատություններում բարեփոխումների պատկերը կտրուկ փոփոխության ենթարկվեց 2018 թվականին երկրում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետո, երբ Հայաստանում բողոքի շարժումը վերածվեց “Թավշյա հեղափոխության” և Կառավարության կազմի փոփոխության[1]:
Նոր կառավարությունը ավելի ուժեղ քաղաքական կամք դրսևորեց կոռուպցիայի հակազդման և արդարության վերականգնման գործում՝ քաղաքացիական հասարակության հետ արդյունավետ համագործակվության միջոցով: Այնուամենայնիվ, միասնական ընդհանուր մոտեցման, ինչպես նաև համապատասխան միջազգային շրջանակների բացակայությունը մնում է հիմնական մարտահրավերը կայուն բարեփոխումների համար:
Ներքևում ներկայացված են դատական անկախության և Հայաստանում իրավունքի գերակայության հաստատման որոշակի կարևոր չափանիշներ:
Դատաիրավաբանական բարեփոխումների ռազմավարություն
2019 թվականի օգոստոսին Արդարադատության նախարարությունը ներկայացրեց դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարությունը 2019-2023 թվականների համար: Ռազմավարության ծրագիրը ներկայացնում է քաղաքացիական հասարակության կողմից ներկայացրած մոտեցումները և առաջարկները: Ավելին, Արդարադատության նախարարությունը ակտիվ քայլեր է ձեռնարկել բոլոր շահառուների հետ արդյունավետ քննարկումներ անցկացնելու ուղղությամբ:
Այնուամենայնիվ, բարեփոխումների ռազմավարությունը դեռևս բարելավումների կարիք ունի: Ստորև ներկայացված են բարեփոխումների ծրագրի որոշ բացեր:
• Ռազմավարությունը ընդգրկում է մի քանի բարեփոխումների նպատակներ: Այս տեսանկյունից, ռազմավարության անհամաչափ իրականացումը բաշխում է ծրագրի նպատակները՝ փոքրացնելով այն խնդիրների շրջանակը, որոնք ուղղակիորեն կապված են դատաիրավական բարեփոխումների հետ:
• Բարեփոխումների ռազմավարությունը հիմնված չէ դատաիրավական համակարգի ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների վրա, այն ավելի շատ թիրախավորում է դատաիրավական բարեփոխումները:
• Ռազմավարությունը վերահսկում է մոտավորապես 18 բարեփոխումների ոլորտներ, որոնց մեծ մասը ներառվել են նախկին բարեփոխումների ծրագրերում: Խորհուրդը և բարեփոխումների ոլորտների ամբողջական ցանկը գնահատելի է, սակայն նախկին ծրագրերի իրականացման փորձը ցույց է տալիս, որ ոչ բոլոր նշված ոլորտներն և նպատակներն են իրականացվում:
Ռազմավարությունը չի թիրախավորում գործող մեխանիզմների և կոնցեպտուալ փոփոխությունների բարելավումը՝ դատավորների ընտրության և նշանակման հարցերի, ինչպես նաև դատավորների և կարգապահական պատասխանատվության գործընթացների գնահատման առնչությամբ: Դատավորների անկախությունը ներազդող խնդիրները, գնահատման օբյեկտիվ չափանիշները, դատավորների նշանակման գործընթացներում արձանագրած և այլ խնդիրներ տարիներ շարունակ բարձրացվել են և լուրջ մտահոգությունների տեղիք են տվել: Դատավորների թեկնածուների ընտրության և նշանակմանն առնչվող անցկացվող վերջին մոնիթորինգը այնպիսի խնդիրներ բացահայտեց, ինչիպիք են ընտրության օբյեկտիվ չափանիշների բացակայություն և դրա արդյունքում հիմնավորված որոշումների ներկայացման բացակայություն, քննության առաջադրանքների գնահատման առնչվող հստակ չափանիշների բացակայություն և այլն:
• Այս առնչությամբ առաջարկվում է.
• Թիրախավորել դատական համակարգի ինստիտուտների համակարգային բարելավումը և վերոնշյալ ինստիտուտների գործունեությունն ապահովող օրենսդրական ակտերում կատարալ համապատասխան փոփոխություններ:
• Ներկայացնել ոլորտային օրենսդրական փոփոխությունները որպես բարեփոխումների միջոց և հիմք:
• Սահմանափակել ընտրված բարեփոխումների շրջանակը և ռազմավարությունը իրականացման տեսանկյունից դարձնել ավելի իրատեսական:
• Ռազմավարության մեջ ներառել դատավորների ընտրության և նշանակման գործընթացները, ինչպես նաև վերջիններիս գնահատումը և կարգապահական պատասխանատվության հիմքերը:
Բարձրագույն դատական խորհրդի դերը: Անդամների ընտրություն և նշանակում
Բարձրագույն դատական խորհուրդը կենտրոնական դեր ունի դատաիրավական բարեփոխումների և դատական համակարգի անխակության ներդրման գործում: Հարկ է համարվում նշել, որ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի առաջադրումը և ընտրությունը շարունակում է մնալ քաղաքականացված և իշխանությունը հրաժարվում է կատարել համապատասխան իրավական փոփոխությունները նոր անդամ ընտրելուց առաջ:
Իմ Քայլը խմբակցության կողմից Բարձրագույն դատական խորհուրդի անդամի թեկնածուի առաջադրումը և ներկայացումը Ազգային ժողովում վերարտադրեց նախկին իշխանությունների փորձը և մոտեցումները[2]:
Նախնական կալանքի փորձը
Երկարատև նախնական կալանքը համարվում է խրոնիկ խնդիր: Կալանքի կիրարկման փորձը դեռ շարունակում է մնալ մտահոգության առարկա: 2018 թվականի դեպքերից հետ, այն ակնհայտ է դարձել մի շարք քաղաքական գործերում: Այնուամենայնիվ, նմանատիպ պրակտիկան հակազդում է արդար դատաքննության չափանիշներին և ազատության իրավունքին:
Ընդհանուր առմամբ, ներկայիս Կառավության՝ երկրում համակարգային կոռուպցիան արմատախիլ անելու և իրավունքի գերակայություն ներդնելու ուժեղ քաղաքական կամքը ակնհայտ է, այնուամենայնիվ, դեռևս խիստ անհրաժեշտություն կա համախմբելու բոլոր ջանքերը և վերականգնելու արդարության ինստիտուտները: Լուծումներից մեկը կարող է լինել ներառական մեխանիզմների ներդնումը և միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության ընդլայնումը:

The Annual 2019 Conference on “Human Dimension Implementation” Warsaw
Week two of the OSCE human rights conference in Warsaw begins with a discussion on rule of law issues, including the independence of the judiciary, democratic law-making and ensuring equal enjoyment of rights and equal participation in political and public life.
Hasmik Harutyunyan, the legal expert of the Protection of Rights without Borders NGO participated and delivered a speech during the conference.
https://www.facebook.com/osce.odihr/videos/1103341196722813/UzpfSTI3ODEyODI2ODkwMTM0NzoyNDgyNzM2NTAxNzczODM1/
The full speech of Hasmik Harutyunyna is presented below.
The prospects of judicial independence in Armenia and rule of law establishment
The landscape for meaningful reforms in justice institutions has dramatically changed after the events of April 2018 when the protest movement in Armenia resulted in “Velvet Revolution” and in change of government[1]. The new government demonstrated a strong political will to counter corruption and to restore justice with effective civil society cooperation. However, the lack of comprehensive approach and relevant institutional frames for the implementation remains as a main challenge for the meaningful reforms.
Below certain important dimensions for judicial independence and rule of law establishment in Armenia are presented.
Judicial and legal reform strategy
In August 2019 the Ministry of Justice presented the Judicial and legal reform strategy for 2019-2023. The strategy program is inclusive presenting the approaches and recommendations made by civil society. Moreover, the MoJ has taken active steps for effective discussions with all the stakeholders. However, the reform strategy still needs improvements. Below some lacunas in the reform programme presented (not exhaustive list).
The strategy does not target improvement of the existing mechanisms and conceptual changes for selection and appointment of judges, assessment of judges and disciplinary liability procedures. Problems influencing independence of judges related to the absence of clear grounds for disciplinary responsibility, objective criteria of assessment, abuses during appointment process etc have been raised for many years and led to serious concerns. The recent monitoring[2] of selection and appointment of judges’ candidates by Council revealed problems such as lack of objective criteria of selection and absence of reasoned decisions, as well as lack of concrete criteria on formation of examination commission, lack of clear criteria for assessment of exam tasks, lack of individual assessment by each member of examination commission etc.
The role of Supreme Judicial Council: Selection and appointment of members
Within judicial reform and judicial independence establishment the functioning of Supreme Judicial Council has central role. It should be noted, however, that the nomination and selection of its members, as the main self-governing body of judiciary, remains very much politicized and authorities in power refused to make relevant legal amendments before the selection of new members. The nomination of the candidate for the Supreme Judicial Council by leading My Step fraction in the Parliament reproduced the previous practice and approaches[3].
Practice of pre-trial detention
Lengthy pretrial detention is a chronic problem. The practice of application of detention as a measure of restrain for punitive purposes still remains and presents a matter of concern. After the events of 2018 the later has been obviously witnessed in some politically sensitive cases, explained and justified by the need of fight against systemic corruption and gross violations. However, such practices go against the fair trial standards and right to liberty.
Overall, the strong political will by new Government to combat systemic corruption in the country and establish rule of law is obvious, however, there is ultimate need to consolidate all efforts and to think differently more about re-building justice institutions, less about “regime change”. One of the solutions can be to help shifting actors, prioritizing locals (civil society), putting forward the inclusive mechanisms and extending cooperation with the international organizations.