Կարծիք «Հասարակական կազմակերպությունների» մասին ՀՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ
2019թ. սեպտեմբերի 14-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ կողմից պատրաստվել և ներկայացվել է կարծիք 2019թ. օգոստոսի 30-ին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հանրային քննարկման ներկայացված «Հասարակական կազմակերպությունների» մասին ՀՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Նախագծով նախատեսվում է փոփոխություններ կատարել «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ Օրենքի 24-րդ հոդվածում՝ բոլոր հասարակական կազմակերպությունների համար սահմանելով պարտավորություն հրապարակել տարեկան հաշվետվություն, այդ թվում՝ ֆինանսական և գործունեության վերաբերյալ՝ անկախ ֆինանսավորման աղբյուրներից:
Ներկայացված կարծիքով Կազմակերպությունը վերստին հաստատել է իր մոտեցումը՝ գտնելով, որ նախատեսվող կարգավորումները հակասում են միավորումների ազատության վերահսկողության համաչափության պահանջներին և հանդիսանում են միջամտություն հասարակական կազմակերպությունների գործունեությանը և հակասում են ներկայացված միջազգային չափանիշներին:

The Opinion of the PRWB on the Financial Reports Regarding the RA Draft Law on “Making Amendments and Supplements to the RA Law on Non-Governmental Organizations
On September 14 of 2019, the Protection of Rights without Borders NGO presented an opinion on the draft law related “Making Amendments and Supplements to the RA Law on Non-Governmental Organizations presented during the public discussion held at the RA State Revenue Committee on August 30 of 2019.
As prescribed by the draft law, changes were made in the Article 24 of the RA Law on “Non-Governmental Organizations” defining an obligation for all the non-governmental organizations to publish annual report, including also on the financial activities, regardless the independent financial resources.
BY the presented opinion, the Organization reaffirmed its approach, that the intended regulations contradict the proportionality control requirements of the unions and are considered an intervention to the activities of the non-governmental organizations and contradict to the international criteria.