Պետք է չեզոքացնել նախկին ռեժիմին սպասարկողների ազդեցությունը․ Հայկուհի Հարությունյան
2019թ. հունիսի 25-ին տեղի  ունեցավ «Դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները Հայաստանում» խորագրով քննարկումը:
Քնարկմանը, որպես բանախոս հանդես է եկել նաև «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը:
«Անցումային արդարադատության կիրառման ժամանակահատվածը որոշելիս պետք է հաշվի առնել, որ մենք, որպես ՀՀ-ի՝ անկախ պետություն դառնալ, խոսում ենք Խորհրդային միությունից հետո։ ՀՀ-ն, որպես հետխորհրդային պետություն, արդեն ձախողել է այդ միջոցը, որը կչեզոքացներ կոմունիզի ազդեցությունը պետական ինստիտուտների ձևավորման գործում»,- «Ի՞նչ կառուցվածք պետք է ունենան անցումային արդարադատության մարմինները Հայաստանում և որո՞նք են դրանց գործունեության ժամկետային սահմանները» թեմայով քննարկմանն ասաց «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը։
Ըստ իրավապաշտպանի՝ Հայաստանի անկախությունից հետո չառողջացած վիճակը վերաճել է հովանավորչական քաղաքականության միջավայրի, որը ձևավորել է միանձնյա, նախագահական բրգաձև կառավարման համակարգ, որտեղ հարաբերությունները զարգացել են խմբային շահեր սպասարկող խմբավորումների միջոցով։
«Այդ համակարգը սպասարկել է բրգի վերևում գտնվող խմբին՝ տարբեր մեխանիզմներով։ Պետական ինստիտուտները կրել են ֆորմալ բնույթ։ Առնվազն մինչև 2017 թվականը և 2018-ի ապրիլը Հայաստանը համարվել է որպես հիբրիդային կառավարման համակարգ ունեցող երկիր, որտեղ իրականում գործում է ավտորիտար կառավարման համակարգ։ Սա ոչ թե ձևավորվել է վերջին 5-10 տարիներին, այլ ձևավորվել է ՀՀ անկախացումից հետո, զուտ այն պատճառով, որ կոմունիստական հասարակարգի ժառանգությունը չի չեզոքացվել։ Պետք է չեզոքացնել նախկին ռեժիմին սպասարկող անձնակազմի ազդեցությունը, որը կարող է խոչընդոտել հետագա ժողովրդավարացմանը»,- ասաց տիկին Հարությունյանը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում:

Haykuhi Harutyunyan, the President of the Protection of Rights without Borders NGO participated in the dicussion as a speaker.
«While deciding the deadline for the application of the transitional justice, we should take into account that, we as an independent Republic of Armenia are talking after the Soviet Union. Republic of Armenia as a post soviet country, has already failed that meand, which would destroy the communism influence on the establishment procedure of state institutions» – mentioned Haykuhi Harutyunyan, the President of the Protection of Rights without Borders NGO during the discussion on the topic «What kind of structure shall the transitional justice institutions have in Armenia and which are their activity deadlines?».
According to Haykuhi Harutyunyan, after the independence of Armenia, the ill situation of the country bacame a corrupted policy enviroment, which created a pyramid governance system, where the relations are developed for the protection of group interests.
«That system served the people at the top of the pyramid through different mechanisms. The state institutions were of formal nature. At least until 2017 and April of 2018, Armenia was considered as a country with hybrid governance system, where the authoritative governance was established. This was established during the last 5-10 years after the independence of Armenia due to the reason, that the inheritance of the communist system was not elliminated. The influence serving the staffs of the previous systems shall be elliminated first»- mentioned H. Harutyunyan.