Սևծովյան տարածաշրջանի հասարակական կազմակերպությունների 11-րդ ֆորումը «Կառուցել ավելի կայուն քաղաքացիական հասարակություն» խորագրով
2018 թվականի նոյեմբերի 12-14-ը Բրյուսելում անցկացվում է Սևծովյան տարածաշրջանի հասարակական կազմակերպությունների 11-րդ ֆորումը «Կառուցել ավելի կայուն քաղաքացիական հասարակություն» խորագրով, որի հիմնական նպատակն է ուշադրության առարկա դարձնել Սևծովյան Համագործակցությունը, քաղաքացիական հասարակության կողմից կյանքի կոչած ավանդները, ինչպես նաև Սևծովյան տարածաշրջանում քաղաքացիական հասարակության կայունության աճը:
Ֆորումին մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել նաև «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը:
Ելույթում Հայկուհի Հարությունյանը խոսել է իր մասնագիտական գործունեության, հասարակական կազմակերպությունների դերի, վերջիններիս միջև համագործակցության կարևորության, և այլ հարցերի մասին:
Հայկուհի Հարությունյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև 2018 թվականի ապրիլին տեղի ունեցած իրադարձություններին. «2015թ., 2016թ. և 2018թ. «թավշյա» հեղափոխության խաղաղ հավաքների և երթերի ժամանակ մենք կենտրոնացրել ենք իրավաբանների խումբ՝ քաղաքացիներին, ոստիկանների կողմից կիրառված դաժան վերաբերմունքից տուժած անձանց իրավական աջակցություն ցուցաբերելու համար: Մենք ներկայացրել ենք ավելի քան 60 բողոք խաղաղ հավաքների մասնակիցների անունից, ինչը ցույց է տալիս խաղաղ հավաքներին մասնակցելու, խոսքի ազատության խախտումների համակարգային բնույթը: Մենք խոսում էինք քաղաքական բանտարկյալների մասին և ներկայացնում նրանց ազգային և միջազգային հարթակներում: Սրանք պարզապես թվեր չեն…» -նշել է Հայկուհի Հարությունյանը:

The 11th Black Sea NGO Forum on the Topic “Building a More Resilient Civil Society in the Black Sea Region”
On 12-14 of November of 2018, the 11th Black Sea NGO Forum on the topic “Building a more resilient civil society in the Black Sea region” is being conducted in Brussels, Belgium, which aims to draw attention to the importance of the Black Sea Synergy and to the contribution brought by civil society to its transversal priorities and themes, as well as to increasing society resilience within the Black Sea Region.
Haykuhi Harutyunyan, the President of the Protection of Rights without Borders NGO also participated in the above mentioned forum and delivered a speech.
In her speech, Haykuhi Harutyunyan highlighted her professional experience, the role of civil society organizations, as well as the importance of cooperation with the later.
During her speech, Haykuhi Harutyunyan also made a reference to the April events of 2018: “during the peaceful assemblies and marches of 2015, 2016 and 2018 we concentrated a group of lawyers to provide legal support to the citizens who suffered the ill treatment of policemen. We submitted more than 60 complaint-applications on behalf of citizens, who suffered the ill treatment of policemen, which demonstrated the systematic violations of participating in peaceful assemblies, as well as violations regarding the freedom of expression. We were talking about political prisoners and were representing the latter at national and international platforms. These are not mere numbers…” – mentioned Haykuhi Harutyunyan during her speech.