ՀՀ վճռաբեկ դատարանի որոշումը Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով
2017թ. հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ վճռաբեկ դատարանը կայացրել է որոշում՝ մերժելով վարույթ ընդունել «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավաբան, Վոլոդյա Ավետիսյանի փաստաբան Արաքս Մելքոնյանի վճռաբեկ բողոքը:
Ըստ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի որոշման՝ բողոքաբերի փաստարկները բավարար չեն եղել եզրահանգելու, որ առերևույթ առկա է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված դատական սխալ՝ նյութական կամ դատավարական իրավունքի այնպիսի խախտումով, որը կարող էր ազդել գործի ելքի վրա:
Վճռաբեկ բողոքի պահանջն էր ամբողջությամբ բեկանել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 17 մայիսի 2017թ. թիվ ԵԷԴ/0009/15/16 որոշումը՝ ճանաչելով Վոլոդյա Ավետիսյանի ազատության և իրավական պաշտպանության միջոցի իրավունքի խախտումը:
Մասնավորապես, ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից Վոլոդյա Ավետիսյանին պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու վերաբերյալ դիմումը ըստ էության քննության չէր ենթարկել և բողոքը մերժվել էր զուտ ձևական ընթացակարգային նկատառումներից ելնելով, ինչը հանգեցրել էր Վոլոդյա Ավետիսյանի՝ իրավական պաշտպանության միջոցի իրավունքի և ազատության իրավունքի խախտումներին:
Բողոքի պահանջը հիմնված է եղել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) սահմանված երաշխիքների և չափանիշների վրա՝ ըստ որոնց, երբ քննարկման առարկա է դառնում անձին ազատությունից զրկելու կամ դրա շարունակականության հարցը, ապա ներպետական օրենսդրությունը, որին հղում է կատարվում, պետք է համապատասխանի Կոնվենցիայի պահանջներին և իրավունքի գերակայության սկզբուննքերին, առաջնահերթորեն համապատասխանի Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի նպատակին, այն է՝ պաշտպանի անձին կամայականությունից:
Մինչդեռ, պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու ինստիտուտի վերաբերյալ ՀՀ իրավական կարգավորումները վերլուծելով ՄԻԵԴ երաշխիքների և չափանիշների լույսի ներքո՝ փաստվում է, որ ՀՀ ներպետական իրավակարգավորումները չեն համապատասխանում Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի չափանիշներին և երաշխիքներին:
Ըստ Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի պաշտպանության շրջանակներում նախատեսվում է անձի ազատության իրավունքի պաշտպանության դատական մեխանիզմ, սակայն միաժամանակ, ՀՀ նախագահի հրամանագրով դատական պաշտպանության՝ օրենքով տրված իրավունքի իրացումը միջնորդավորվում է մեկ այլ՝ արտադատական մարմնի պարտադիր որոշման առկայությամբ, որն անհնար է դարձնում անձի կողմից դատական կարգով իր ազատության վերաբերյալ հարցի վերանայումը: Այսինքն, անձի ազատազրկման շարունակականության օրինականության վերանայման հարցը չի կարող քննարկվել դատարանի կողմից, եթե դրա համար Անկախ հանձնաժողովը հավանություն չի տվել:
Անկախ հանձնաժողովը քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի միջնորդագրին հավանության տալու կամ չտալու որոշումը կայացնում է ոչ թե հայեցողական լիազորությունների շրջանակներում, այլ կամայականորեն՝ առանց որևէ հիմնավորման, ինչն ինքնին հակասում է անձի ազատության իրավունքի պաշտպանությանը:
Ազատազրկման շարունականության օրինականության հարցի քննարկման համար դատարան դիմելու իրավունքը անձի՝ տվյալ դեպքում Վոլոդյա Ավետիսյանի սահմանադրական և կոնվենցիոն իրավունքն է, որը պետք է երաշխավորվեր ՀՀ ներպետական դատարանների կողմից, ինչը չի արվել:
ՀՀ օրենսդրության, ներառյալ ՀՀ սահմանադրության և ՀՀ քրեական օրենսգրքի համաձայն՝ բացառապես դատարանն է այն մարմինը, որն օժտված է անձին ազատազրկման ձևով պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու հարցը քննելու և նրան ազատ արձակելու իրավասությամբ և որևէ արտադատական մարմնի անհավանությունը չի կարող անձի՝ պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու հարցը դատարանի կողմից քննելու և լուծելու իրավունքի սահմանափակման հիմք հանդիսանալ:
Հետևաբար, ինչպես Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը, այնպես էլ ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը թույլ են տվել Վոլոդյա Ավետիսյանի ազատության իրավունքի և դատական պաշտպանության (իրավական պաշտպանության միջոցի) իրավունքի խախտում, քանի որ դատարանների կողմից չի իրականացվել դիմումի ըստ էության քննություն, և դիմումը մերժվել է բացառապես ձևական նկատառումներով:
Հիշեցնենք, որ 6 տարի ժամկետով դատապարտված Վոլոդյա Ավետիսյանը պատիժը կրելու ընթացքում 6 անգամ ներկայացվել է պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատվելու, սակայն Անկախ հանձնաժողովի կողմից բոլոր դեպքերում քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի միջնորդագիրը մերժվել է առանց որևէ հիմնավորման:

The Decision of the RA Court of Cassation on Volodya Avetisyan’s Case
On October 11 of 2017, the RA Court of Cassation made a decision on the rejection of instituting a proceeding on the appeal of Volodya Avetisyan’s case submitted by Araks Melkonyan, legal expert of the “Protection of Rights without Borders” NGO.
According to the decision made by the RA Court of Cassation, the arguments of the complaint were not sufficient to conclude that there is apparent judicial violation with such infringement of material or procedural rights that could have effect the outcomes of the case.
The demand of the cassation appeal was to completely overturn the ԵԷԴ/0009/15/16 decision made by the RA Criminal Court of Appeal dated May 17 of 2017 by recognizing the violation of Volodya Avetisyan’s right to liberty and legal protection.
Particularly, the application on the early conditional release of Volodya Avetisyan made by the RA Criminal Court of Appeals was not subjected to investigation and complaint was rejected due to artificial procedural circumstances, which led to the violation of Volodya Avetisyan’s right to liberty and legal protection.
The demand of the complaint was based on the guarantees and criteria of the European Court of Human Rights (ECHR), according to which, when the question regarding the detention of a person or its continuation is being discussed, the domestic legislation, which is cited, should correspond the requirements of the Convention, to the principals of the rule of law and particularly to the Article 5 of the Convention that is the protection from the arbitrariness.
Meanwhile, analysing the Armenian legal regulations regarding the early conditional release in the light of ECHR guarantees and criteria, it is stated that the domestic regulations do not correspond to the criteria and guarantees under Article 5 of the Convention.
According to Article 5 of the Convention, within the circle of the protection, a judicial mechanism for the protection of a person’s right to liberty is prescribed, but simultaneously, according to the directive of the RA President, the exercise of the right to judicial protection is mediated by the obligatory decision made by another judicial body, which makes it impossible to review the issue regarding his/her right to liberty in judicial order. That is, the review of the continuation of a person’s detention cannot be discussed by the court, if the Independent Commission have not approved the later.
The right of a person to file an application to the court on the ground to discuss the legitimacy of the continuation of detention is the constitutional and conventional right of Volodya Avetisyan, which should have been guaranteed by the domestic court and which was not exercised.
According to the RA Legislation, including the RA Constitution and RA Criminal Code, the court is the exclusive the body, which is vested with the authority to discuss the issue of the early conditional release and release of a person and the disapproval of any judicial body cannot be considered as a ground to discuss and solve the issue of the early conditional release. Therefore, both the Court of General Jurisdiction of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts of Yerevan and RA Criminal Court of Appeals made a violation of Volodya Avetisyan’s right to liberty and judicial protection (judicial remedy), since an investigation of the complains was not carried out by the court and the complaint was exclusively rejected with artificial reasoning.
It should be mentioned, that Volodya Avetisyan, who is sentenced to 6 year imprisonment, has been presented for early conditional release to the Independent Commission for 6 times, but the petition of the penitentiary institution’s administration was rejected without justification in all cases.