«Լրագրողներն ենթարկվում են բռնության, ահաբեկվում և արժանանում են ինքնագրաքննության Եվրոպայում»,- ԵԽ ուսումնասիրություն
Համաձայն Եվրոպայի Խորհրդի կողմից հրապարակված հարցման արդյունքների՝ որն իրականացվել է Եվրոպայի Խորհրդի 47 երկրների, ինչպես նաև Բելառուսի մոտավորապես 940 լրագրողների հրաղորդումների հիման վրա Եվրոպայում լրագրողները իրենց աշխատավայրերում հաճախակի ենթարկվում են լուրջ անհիմն սպառնալիքների և բռնության, ինչը շատերի մոտ վախի զգացում առաջացնելու արդյունքում հանգեցնում է նաև վերջիններիս ինքնագրաքննության:
2016 թվականի ապրիլ-հուլիս ամիսների ընթացքում իրականացրած հարցմանը մասնակից լրագրողների մեկ երրորդը ենթարկվել է ֆիզիկական բնույթի բռնության: Համաձայն հարցմանը մասնակից լրագրողների 69 տոկոսի հաղորդումների՝ վերջիններիս նկատմամբ կիրառված ամենատարածված բռնության տեսակն եղել է հոգեբանական բնույթի (ահաբեկում, սպառնալիք, զրպարտություն և նվաստեցում): Երկրորդ ամենատարածված բռնությունը ըստ լրագրողների հաղորդումների 53 տոկոսը` դրսևորվել է հիմնականում մեղադրանքների տեսքով՝ անձնական բնույթի հետապնդումներ, հրապարակային զրպարտություն և այլն: Լրագրողների նկատմամբ կիրառվող բռնությունները եղել են նաև որոշակի խմբերի կողմից դրսևորվող սպառնալիքների տեսքով (50 տոկոս), ահաբեկում ուժով (46 տոկոս), ահաբեկում քաղաքական խմբերի կողմից (43 տոկոս), թիրախավորված հետապնդում (39 տոկոս) և ահաբեկում ոստիկանների կողմից (35 տոկոս):
Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացրած սույն հարցումն իրականացվել է առցանց անանուն եղանակով՝ 5 լեզուներով պատրաստված հարցաթերթիկների միջոցով:

A survey published today by the Council of Europe, based on a sample of 940 journalists reporting from the 47 Council of Europe member states and Belarus, shows that journalists in Europe are often exposed to serious unwarranted interference in their work, including intimidation and violence. As a consequence, many also suffer from fear, which frequently leads to self-censorship.
Almost one third of the journalists who participated in the survey, carried out between April and July 2016, had experienced physical assault over a period of three years. The most common interference, reported by 69% of the journalists, was psychological violence, including intimidation, threats, slandering and humiliation.
The second most common interference was cyberbullying, reported by 53%, mostly in the form of accusations of being partisan, personal attacks, public defamation and smear campaigns. Reports of intimidation from interest groups were the third most frequent interference mentioned (50%), followed by being threatened with force (46%), intimidation by political groups (43%), targeted surveillance (39%) and intimidation by the police (35%).
The study “Journalists under pressure: Unwarranted interference, fear and self-censorship in Europe” aims to contribute evidence-based data to the debate on how to address threats to media freedom, which have shown a significant increase in Europe in recent years. The survey was carried out via an anonymous online questionnaire in five languages among journalists mainly recruited from members of five major journalists´ and freedom of expression organisations.