Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կոմունիկացրել է Ավագյանն ընդդեմ Հայաստանի գործը
Խ. Ավագյանը 2008 թվականին 2 անձի սպանության համար դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման: ՀՀ ներպետական դատարաններում Ավագյանի մեղքի հաստատումը հիմնվել է տուժողների հարազատների և հարևանների ցուցմունքների, ինչպես նաև փորձագիտական եզարակացությունների վրա: Դատարանների կողմից, սակայն, վերջնականորեն չի պարզվել և ապացուցվել անձանց մահվան պատճառը:
2009 թվականի դեկտեմբերի 28-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ աջակցությամբ գանգատ է ներկայացվել ՄԻԵԴ Խ. Ավագյանի իրավունքների խախտման վերավերյալ:
Դիմումատուն ՄԻԵԴ գանգատի հիմքում դրել է այն հանգամանքը, որ ներպետական դատարաններում գործի քննության ժամանակ զրկված է եղել փորձագետներին հարցաքննելու և տրված փորձագիտական եզրակացությունները վիճարկելու հնարավորությունից, ինչը մեղքի հաստատման համար վճռորոշ դեր է ունեցել: Դիմումատուին նման հնարավորությունից զրկելը հանգեցրել է վերջինիս՝ Կոնվեցիայի 6.1 և 6.3 հոդվածներով նախատեսված իրավունքների խախտմանը:
2016 թվականի մայիսի 24-ի որոշմամբ ՄԻԵԴ-ը կոմունիկացրել է Ավագյանն ընդդեմ Հայաստանի գործը և հարցեր ուղղել ՀՀ Կառավարությանը:

In 2008, Kh. Avagyan was sentenced to life imprisonment for killing two people. In the domestic courts of the Republic of Armenia, the approval of Avagyan’s guilt was based on the witnesses given by the relatives and neighbors of the victim, as well as on the expertise conclusions. The courts, however, failed to finally and thoroughly find out the reasons of their deaths.
On December 28 of 2009, by the recommendation of the “Protection of Rights without Borders” NGO, a complaint-application on the violations of Kh. Avagyan’s rights was submitted to the European Court of Human Rights. As a basis for the complaint-application, the applicant considered the circumstance that, during the proceedings of the trail in the domestic courts, he was deprived of the opportunity to examine the experts and appeal the expertise conclusions, which had a crucial role in the approval of his guilt.
The deprivation of the applicant from such opportunity led to the violation of his rights as prescribed by Articles 6.1 and 6.3 of the Convention.
By the decree of May 24, 2016, the European Court of Human Rights communicated the “Avagyan v. Armenia” case and addressed questions to the Government of the Republic of Armenia.