Կոչ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության պարտավորությունների կատարումը ապահովվելու վերաբերյալ
2019թ.-ի նոյեմբերի մեկին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ն դիմում-առաջարկով դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին, խմբակցություններին, ՀՀ Մարդու իրավունքների  պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովին, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին, ՀՀ Կառավարությանը, Մարդու իրավունքների պաշտպանին:
Կազմակերպությունը առաջարկել է կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ 2015 թվականի հունիսի 23-ին, 2016 թվականի հուլիսի 17-30-ին, 2018 թվականի ապրիլի 16-23-ին տեղի ունեցած մարդու իրավունքների մասսայական, համակարգային խախտումների և դրանցարդյունքում տուժած անձանց արդյունավետ պաշտպանության հնարավորությունների շուրջ:
Կազմակերպությունը կոչ է անում լրագրողներին և բոլոր շահագրգիռ անձանց միանալ կազմակերպության նախաձեռնությանը՝ խաղաղ հավաքների ընթացքում արձանագրված մասսայական խախտումները քաղաքական օրակարգի հարց դարձնելու նպատակով:
Կազմակերպության կողմից տարբեր միջազգային և տեղական հարթակներում բազմիցս բարձրացվել է այն խնդիրը, որ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից տարիներ շարունակ չի իրականացվել որակյալ և արդյունավետ քննություն և այս առնչությամբ հարցերի պատասխանները ակնկալվում է ստանալ քաղաքական որոշում կայացնող մարմիններից:
Կազմակերպությունը իրականացնում է վերը նշված խախտումների առնչությամբ հարուցված քրեական գործերով տուժողների շահերի պաշտպանություն:
Հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում որպես տուժող են ներգրավվել ավելի քան 300 անձինք: Տեղի ունեցած խաղաղ հավաքների և երթերի ընթացքում  ոստիկանության ծառայողների և անհայտ անձանց կողմից բռնություն է կիրառվել հավաքների մասնակիցների նկատմամբ՝ նրանց բերման ենթարկելու, վատ վերաբերմունքի ենթարկելու, ոստիկանության բաժանմունքներում սահմանված ժամանակից ավելի պահելու, լուսաբանող լրագրողների մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու, հատուկ միջոցներ կիրառելու միջոցով:
Երեք գործի շրջանակներում էլ նախաքննական մարմինների կողմից մի քանի անգամ կասեցվել և վերսկսվել են վերոնշյալ գործերի շրջանակներում հարուցված քարեկան գործերը:
Ակնհայտ է, որ նշված գործերով նախաքննության մարմնի գործողություններն անարդյունավետ են, և տարիներ տևած նախաքննության արդյունքում վարույթ իրականցնող մարմինը հանգել է այն եզրակացությանը, որ «հնարավոր բոլոր քննչական և դատավարական գործողությունների կատարման արդյունքում հայտնի չեն դարձել այն անձինք, որոնք գործով պետք է ներգրավվեն որպես մեղադրյալ», և այս հիմքով էլ, ըստ էության, փաստացի տուժող անձանց խախտված իրավունքների վերականգնումը և պաշտպանությունը դարձել է անհնար:
Վարույթն իրականացնող մարմնի գործողությունները կազմակերպության փաստաբանների կողմից բողոքարկվել են վերադասության, այնուհետև դատական կարգով, սակայն դատարանի կողմից ևս տուժողների իրավունքների պաշտպանության հնարավորություններ չեն սահմանվել:
Գտնում ենք, որ անհրաժեշտ է քննարկել տուժողների պաշտպանության այլ մեխանիզմներ և ապահովել պետության՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության պարտավորությունների կատարումը:

A Call to Ensure the Implementation of Human Right Protection Obligations
On November 1 of 2019, the Protection of Rights without Borders NGO filed an application-recommendation to the President of the RA National Assembly, to the RA National Assembly fractions, to the RA National Assembly Standing Committees on Human Rights Protection and Public Affairs, on Economic Affairs respectively, to the RA Government.
The Organization recommended to organize parliamentary hearings related to the effective protection of the rights of the citizens, who suffered the ill treatment of police during the peaceful assemblies and demonstrations of June 23 of 2015, July 17-30 of 2016, April 16-23 of 2018 respectively.
The Organization urges journalists and all the interested people to join the initiative of the Organization to make the recorded mass human rights violations an issue of political agenda.
The Organization raised the mentioned issue in different international and domestic platforms, mentioning that the body in charge of conducting the proceeding has not conducted quality and efficient investigation and in this regard, the answers to the mentioned question is intended to receive from the bodies making political decisions.
The Organization carried out protection of the rights of the above mentioned people.
More than 300 people were involved as victims in the instituted criminal cases. The participants of the peaceful assemblies and marches were subjected to violence by the police officers and unanimous people by detention, subjecting the latter to inhumane treatment, keeping in the police station longer than as prescribed by the law, hindering the implementation of the professional activities of the journalists, applying special measures against them.
Within the scope of all the three cases, the preliminary investigative bodies suspended and restarted the criminal cases instituted within the scope of the above mentioned cases.
It is obvious, that the activities of the preliminary investigative body are efficient and in the outcomes of the preliminary investigation, the body in charge of conducting the proceeding respected the conclusion, that “people, who should be involved as the accused by the mentioned case were not detected in the outcomes of all the possible investigative and judicial activities” and based on the above mentioned justification, the restoration and protection of the rights of all the victims became impossible.
The activities of the body in charge of conducting the proceeding were appealed by the Organization in judicial order, however, the court did not define possible protection of rights for the victims as well.
We find, that other protection measures for the victims should also be discussed and in this regard implementation of the state’s obligation for human rights protection should be ensured.