Վերաքննիչ վարչական դատարանը 2021 թվականի դեկտեմբերի 29-ի որոշմամբ բավարարել է Լեւոն Բարսեղյանի բողոքն ու անվավեր ճանաչել Լ Բարսեղյանին «Վարչական տույժ նշանակելու մասին» 24 10․2019 թ-ի որոշումը։
Դեռեւս 05․02․2020թ-ին Լ․ Բարսեղյանը դիմել էր դատարան ընդդեմ ՀՀ Ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանության» ծառայության՝ խնդրելով վերացնել իր նկատմամբ վարչական տույժ նշանակելու որոշումը։
Դիմելով վերաքննիչ դատարան՝ բողոքաբերը նշել է, որ վարչական դատարանը վարչական պատասխանատվության ենթարկելու վճիռ կայացրել է դատավարական նորմերի խախտումներով, ինչն էլ բացասաբար է ազդել գործի ելքի վրա։ Մասնավորապես, գործում առկա ապացույցները գնահատվել են ի վնաս հայցվորի, քանի որ ուսումնասիրված տեսանյութից չի երևացել, արդյոք վերջինս հատել է «Հոծ գիծը», թե ոչ։
Հենվելով ներպետական օրենսդրության կարգավորումների ու հայցվոր կողմի փաստարկների վրա՝ Վերաքննիչ դատարանը նախ վերահաստատել է, որ տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքերով հայտնաբերված ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտումները համարվում են պարզված, եթե տեսանյութում կամ լուսանկարում ամրագրված արարքի և իրավախախտման հատկանիշների միջեւ առկա է ակնհայտ համընկնում, որը կասկած չի հարուցում։ Սույն գործով պատասխանող Ծառայության կողմից ներկայացվել են հայցվորին պատասխանատվության ենթարկելու և վիճարկվող որոշման ընդունման համար հիմք հանդիսացած տեսանյութը և դրանից արտատպված լուսանկար, որոնց ուսումնասիրության արդյունքում Վերաքննիչ դատարանը արձանագրել է, որ տվյալ երթեւեկելի մասի տեղամասում տեղակայված են թվով երեք «Մուտքն արգելվում է» ճանապարհային նշաններ՝ աջից 2 հատ, իսկ ձախից ՝ 1 հատ, ինչը նշանակում է, որ տվյալ երթեւեկելի մասը միակողմ երթեւեկությամբ է, եւ այնտեղ չկա հանդիպակաց երթեւեկության գոտի, ինչն էլ բացառում է հայցվորին վարչական իրավախախտման փաստը։
Ըստ այդմ, Վերաքննիչ դատարանը անհիմն է համարել վարչական դատարանի դիրքորոշումն առ այն, որ հայցվոր Լ Բարսեղյանի նկատմամբ իրավացիորեն է կիրառվել վարչական տույժ։ Դատարանը որոշել է Լ․ Բարսեղյանի հայցն ընդդեմ ՀՀ Ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանության» ծառայության բավարարել, անվավեր ճանաչել վերջինիս վարչական տույժ նշանակելու որոշումը։
Լևոն Բարսեղյանի շահերը ՀՀ վարչական դատարանում ներկայացրել է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավաբան Նինա Հակոբյանը:

The Court of Appeal Satisfied the Appeal of L. Barseghyan against Road Police Service of the RA Police
On December 29 of 2021, the RA Administrative Court of Appeal adopted a decision to satisfy the appeal filed by Levon Barseghyan and to recognize the decision on “Appointing an administrative penalty against L. Barseghyan” dated 24.10.2019 anul.
Back on 05.02.2020, Levon Barseghyan applied to the Court against the Road Police Service of the RA Police with the request to eliminate the decision of applying a penalty against him.
By applying to the Court of Appeal, the Applicant mentioned that the Administrative Court adopted a decision to subject the Applicant to administrative sanction with the violation of judicial norms, which had a negative impact on the exit of the case. Particularly, the evidence available in the case were evaluated against the Applicant, since it was not clear from the video recording whether the latter crossed the solid line or not.
Based on the domestic legislative regulations and the evidence presented by the applicant, the Court of Appeal reaffirmed that the violation of the traffic rules recorded by the video recordings are considered clarified, if there is an obvious coincidence between the recorded dead and the characteristics of the violation, which does not give a ground for suspicion.
In the given case, the Respondent Road Police Service presented the video recording and photos of it justifying the applied administrative penalty against Levon Barseghyan. In the outcomes of the examination of the mentioned video and photo materials, the Court of Appeal recorded, that there are 3 “No Access” road signs at the site of the road, 2 on the right and 1 on the left respectively, which means that the road was one-way and there was no oncoming traffic lane, which excludes the fact of administrative violation of the applicant.
Therefore, the Court of Appeal considered the approach of the Administrative Court based on the fact, that the administrative penalty was applied against Levon Barseghyan. The Court decided to satisfy the appeal of L. Barseghyan against the RA Police and recognize the decision on applying an administrative penalty against the latter anul.
Nina Hakobyan, the lawyer of the Protection of Rights without Borders NGO, represented the interests of Levon Barseghyan at the RA Administrative Court.