Արտակարգ դրության ժամանակահատվածում հաստատված սահմանափակումները չպահպանելու, մասնավորապես՝ դիմակ չկրելու կամ ոչ պատշաճ կրելու համար վարչական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ որոշումներ են կայացվել մի շարք քաղաքացիների նկատմամբ։ Վերջիններիս շահերի պաշտպանությունը իրականացրել են «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավաբանները։
Վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրությունները կազմվել են ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182.3 հոդվածի 1.1 մասով, այն է՝ արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում ազատ տեղաշարժվելու պայմանները, պահանջները խախտելը։
Կազմակերպության իրավաբանների կողմից նշված որոշումները բողոքարկվել են ինչպե՛ս վերադասության (ՀՀ ոստիկանության պետին), այնպե՛ս էլ դատական կարգով։
Արդյունքում, արդեն առկա են ամբողջությամբ բավարարված վերադասության կարգով ներկայացված երկու բողոքներ։
Բողոքներում անդրադարձ էր կատարվել ՀՀ Պարետի 2020 թ․-ի մայիսի 3-ի N63 որոշմամբ սահմանված դիմակ կրելու բացառություններին, ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով սահմանված վարչական տույժի նպատակներին, տույժի տեսակներին (տուգանքին նախորդում է նախազգուշացումը), ՀՀ սահմանադրությամբ ամրագրված համաչափությանը, որոշակիությանը և այլն։
Բողոքը բավարարելու մասին որոշումների հիմքում դրվել են ՀՀ ոստիկանության համապատասխան բաժինների կողմից վարչական իրավախախտման գործերի վերաբերյալ որոշմանը ներկայացվող պահանջների խախտումները, արդյունքում այդ որոշումները ճանաչելով անվավեր։
Ինչպես վերոնշյալ, այնպես էլ այլ իրավական հիմքերով ներկայացված բողոքները և հայցերը դեռևս գտնվում են վարչական վարույթների և դատական քննությունների փուլերում։
Կազմակերպությունը շարունակում է տրամադրել իրավական աջակցություն բոլոր այն անձանց, ում իրավունքները խախտվել են պետական իշխանության ներկայացուցիչների գործողությունների կամ անգործության արդյունքում:

The Two Applications on the Failure to Wear a Mask Filed by the Organization Have Been Satisfied
A number of citizens were subjected to administrative sanctioning for the failure to maintain restrictions adopted during the emergency situations in Armenia, particularly for the failure to wear a mask or for wearing a mask improperly.
The rights of the mentioned citizens were presented by the Protection of Rights without Borders NGO lawyers.
The reports on the administrative sanctions were elaborated in a line with paragraph 1.1 of Article 182.3 of the RA Administrative Offences Code, that is violation of the requirements, conditions of the freedom of movement during the state emergency.
The mentioned decisions were appealed by the lawyers of the Organization both in superior (RA Police) and in judicial orders.
As a result, two completely satisfied appeals filed in superior order are now available
By the appeals, reference to the exceptions for not wearing a mask set by the RA Commandant Decree N 63 dated May 03 of 2020, the objectives, types (a warning is proceeded by the sanction) of the administrative offence defined by the RA Administrative Offences Code, the proportionality, certainty defined by the RA Constitution was made.
The violations of the requirements presented to the decision adopted by the relevant departments of the RA Police in regard to the administrative offences’ cases were considered a ground for adopting a decision to satisfy the appeal.
Both the above-mentioned appeals and applications filed on base of other legal grounds are currently under administrative and judicial examinations stages.
The Organization continues to provide legal support to the citizens, whose rights have been violated in the outcome of the activities or inaction of the state authority representatives.