Հաղթանակ ՄԻԵԴ-ում՝ «Աշղյանն ու Պողոսյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործերով
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) 2026 թվականի հունիսի 11-ի վճռով արձանագրել է Եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 1-ին կետի (անձի ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք) խախտում «Աշղյանն ու Պողոսյանն ընդդեմ Հայաստանի» (գանգատներ N 5293/16 և 5295/16) գործերով՝ գտնելով, որ դիմումատուներին ազատությունից զրկելը եղել է ոչ իրավաչափ։ Գործը վերաբերում է 2015 թվականի հունիսի 23-ին «Էլեկտրիկ Երևան» խաղաղ բողոքի […]
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՌՈՏԱԳԻՐ
ՀՀ քրեական օրենսգրքով զինված ուժերում խոշտանգմանը համարժեք բռնության քրեականացման անհրաժեշտությունը 2020-2025թթ. ընթացքում Հայաստանի դատարաններում քննված 51 քրեական գործերի ուսումնասիրությունը վկայում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում ֆիզիկական և հոգեբանական բռնության կայուն և համակարգային դրսևորումների մասին։ Արձանագրված դեպքերը ներառում են պարբերական նվաստացումներ, հարկադրանք և բռնության տարբեր ձևեր, որոնք իրականացվել են ինչպես համածառայակիցների, այնպես էլ վերադաս-ստորադաս հարաբերությունների համատեքստում, […]

Victory at the ECHR in the Cases of Ashghyan and Poghosyan v. Armenia
The European Court of Human Rights (ECHR), in its judgment of 11 June 2026, found a violation of Article 5 § 1 (right to liberty and security) of the European Convention on Human Rights in the cases of Ashghyan and Poghosyan v. Armenia (applications nos. 5293/16 and 5295/16), holding that the applicants’ deprivation of liberty […]
Closing the Accountability Gap: The Need to Criminalize Torture-Like Violence within the Armed Forces under the Criminal Code of the Republic of Armenia The analysis of 51 criminal cases examined in Armenian courts in 2020-2025 reveals persistent patterns of physical and psychological abuse within the Armed Forces of Armenia, including systematic humiliation, coercion, and violence […]