Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս և փորձագետներս խստորեն դատապարտում ենք վերջին շրջանում Հայաստանում քրեական արդարադատության գործիքակազմի ընտրովի, պատժիչ նպատակով, անհամաչափ և ոչ իրավաչափ կիրառման դրսևորումները, որոնք ուղեկցվում են մարդու հիմնարար իրավունքների կոպտագույն խախտումներով։
Հատկապես մտահոգիչ են խոսքի ազատության իրավունքի սահմանափակման նպատակով քրեաիրավական գործիքակազմի քաղաքական նպատակահարմարությամբ կիրառման դեպքերը, այդ թվում՝ անձանց նկատմամբ կալանավորման կիրառմամբ։
Թեև ըստ միջազգային իրավական չափանիշների՝ խոսքի ազատության իրավունքը բացարձակ իրավունք չէ և կարող է ենթարկվել սահմանափակումների, այդ միջոցները պետք է լինեն օրինական, իրավաչափ և համաչափ՝ Ժողովրդավարական հասարակությունում անհրաժեշտ։ Ժողովրդավարական հասարակությունում խոսքը, թեկուզ՝ սուր, վիրավորական կամ այլ կերպ ոչ իրավաչափ խոսքը սահմանափակելը և դրա համար պատժելը քրեաիրավական գործիքակազմի կիրառմամբ չի կարող համարվել իրավաչափ և համաչափ, այլ կրում է պատժիչ բնույթ և հասարակական լայն շրջանակներին ուղղված կոնկրետ ազդակ՝ լռեցնելու հակադիր, քննադատական և անցանկալի խոսքը։
2025թ․ հոկտեմբերի 16-ին տեղեկություններ տարածվեցին, որ ձերբակալվել է փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը և նրան մեղադրանք է առաջադրվել «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում կատարված գրառման համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 490-րդ հոդվածով1։ Նույն սոցիալական հարթակում տարածված տեսանյութում երևում էր, որ փաստաբանի ձերբակալումն ուղեկցվել է նրա նկատմամբ անհարկի ուժի գործադրմամբ և նրան գետնին տապալելով՝ նվաստացնելով նրա արժանապատվությունը և ենթադրաբար պատժելով գրառման համար։ Ավելին, փաստաբանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է երկու ամիս տևողությամբ կալանքը։ Համացանցային, նույնիսկ՝ վիրավորական խոսք պարունակող գրառման համար քրեական արդարադատության գործիքակազմի և ամենախիստ խափանման միջոցի կիրառումը ոչ իրավաչափ և անհամաչափ միջամտություն է անձի իրավունքներին։
1 Դատավորի, դատախազի, քննիչի մասին արատավորող կամ նշված անձանց իրավունքներին ու օրինական շահերին այլ վնաս պատճառող տեղեկություն հրապարակելը։
ՀՀ-ում վիրավորական խոսքի սահմանափակման փորձ քրեաիրավական գործիքակազմի կիրառման միջոցով նախկինում ևս արձանագրվել է։ Հիշեցնենք, որ ներկայիս ՀՀ իշխանությունները տարիներ առաջ քրեականացրել էին վիրավորանքը, որի համար արժանացան բազմաթիվ քննադատությունների և՛ հայաստանյան իրավապաշտպան կազմակերպությունների, և՛ միջազգային կազմակերպությունների կողմից, որի արդյունքում ապաքրեականացվեց վիրավորանքը՝ միջազգային իրավունքին համահունչ։ Վիրավորանքի ապաքրեականացման պայմաններում էլ արձանագրում ենք դեպքեր, երբ վիրավորական խոսքի համար փորձ է կատարվում օգտագործել Քրեական օրենսգրքի այլ՝ արարքին ոչ համարժեք հոդվածներ։
Պետությունը պարտավոր է սահմանափակել բռնության կոչերը կամ ատելություն հրահրող խոսքը: Այնուամենայնիվ, բռնության կոչեր պարունակող խոսքը կարող է սահմանափակվել քրեաիրավական գործիքակազմով, եթե հիմնավորվում է բռնություն կիրառելու իրական վտանգը, իսկ նման դեպքում միջամտության միջոցը և պատիժը պետք է լինեն համաչափ։ Անհամաչափ ընտրված պատիժը նշված միջամտությունը դարձնում է կամայական։
Նման դրսևորումներից է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով2, կալանավորումն ու ազատազրկման ձևով պատժի դատապարտումը խոսքի արտահայտման համար այն պայմաններում, երբ նույն խոսքը քրեական հետապնդման մարմինների կողմից նախկինում գնահատվել էր որպես քրեորեն ոչ հետապնդելի, և քրեաիրավական ողջ գործիքակազմը կիրառվել է ՀՀ իշխանությունների և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների լարման պայմաններում։ Ավելին, սույն քրեական վարույթով նախաքննության և հատկապես դատական քննության աննախադեպ արագ իրականացումը և ազատազրկումը որպես պատիժ նշանակելու հանգամանքն ընդգծում է արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ քրեական արդարադատությունը քաղաքական նպատակահարմարությամբ գործարկելու միտումը։ Հայաստանի Հանրապետության դատական պրակտիկայի ուսումնասիրությունը փաստում է, որ արքեպիսկոպոս Աջապահյանին մեղսագրվող հանցանքի համանման հիմքով հարուցված այլ վարույթներով դատաքննությունն իրականացվել է առավել երկար ժամկետներում և նմանատիպ արարքում մեղավոր ճանաչված որևէ անձ ռեալ ձևով ազատազրկոմ չի կրել, իսկ հիմնականում կիրառվել են ազատազրկման հետ չկապված պատժատեսակներ։
2 Իշխանությունը զավթելուն, կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը, որը կատարվել է զանգվածային լրատվության միջոցները օգտագործելով
Նույն մտահոգությունն է առաջացնում նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի հիմքով բացառապես ենթադրությունների վրա հիմնված և առերևույթ քաղաքական նկատառումներով հրահանգավորված քրեական հետապնդումը Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ ու նրա շարունակական կալանքը։
Հատկանշական է, որ 2020 թվականից մինչ օրս կտրուկ աճել է իշխանությունը զավթելու կոչերի հիմքով քրեական գործերի հարուցումը, այդ թվում նաև՝ սոցիալական ցանցում արված գրառումների համար։ Արձանագրվել են նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածով նախատեսված արարքի՝ Ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելու հիմքով հարուցված գործերը։ Մինչդեռ նման խոսքի քրեականացումը միտված է այլ անձանց իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությանը, անչափ կարևոր է արարքի ճշգրիտ որակումը և կամայական, ընտրովի կիրառման բացառումը՝ հատկապես ըստ քաղաքական նպատակահարմարության։
Արտահայտվելու իրավունքի ոչ իրավաչափ միջամտության մեկ այլ աղաղակող օրինակ է 2020թ․ Արցախյան պատերազմում անհայտ կորած զինծառայողի հորեղբայր Արսեն Ղուկասյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը, որը նպատակ ունի ազդելու Արսեն Ղուկասյանի կողմից իր բողոքն արտահայտելու և հավաքների մասնակցելու իրավունքի իրացման վրա, ավելին՝ զսպիչ գործոն հանդիսանալու անհայտ կորած այլ զինծառայողների ընտանիքների անդամների նկատմամբ՝ ազդելով նրանց կողմից իշխանություններին ներկայացվող իրավաչափ պահանջների և քննադատության արտահայտման իրավունքի վրա։ Ավելին, տեղեկություններ էին հրապարակվել, որ Արսեն Ղուկասյանն ունի կալանքի հետ անհամատեղելի հիվանդություններ, ինչն առավել ցցուն է դարձնում նրա նկատմամբ կիրառված կալանքի անօրինականությունը։
Նման պայմաններում խիստ մտահոգիչ է քրեական արդարադատության գործիքայնացումը քաղաքական նպատակահարմարության հիմքով։ Ավելին, կալանավորման որպես խափանման միջոցի կիրառման պրակտիկայի ուսումնասիրությունը փաստում է դրա կիրառումը չարաշահումներով՝ առանց բավարար և անհատականացված ապացուցահեն հիմնավորվածության և կրում է շարունակական և համակարգային բնույթ։ Նման պրակտիկան խեղաթյուրում է իրավունքի գերակայությունը և քրեական արդարադատության համակարգի ինստիտուցիոնալ ամբողջականությունը և անկախությունը, ազդում է արդարադատության և հատկապես դատական համակարգի նկատմամբ՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխավորի՝ հասարակության վստահության վրա:

Issues Concerning the Status and Realization of the Social Rights of Forcibly Displaced Persons from Artsakh Discussed
Yerevan, 18 October 2025
We, the undersigned civil society organizations and experts, strongly condemn the recent manifestations of selective, punitive, disproportionate, and unlawful use of criminal justice mechanisms in Armenia, which are accompanied by gross violations of fundamental human rights.
The instances where criminal legal instruments are applied based on political expediency with the aim of restricting the right to freedom of speech, including through the use of pre-trial detention are of particular concern.
Although under international legal standards, the right to freedom of speech is not absolute and may be subject to certain restrictions, such measures must be lawful, legitimate, and proportionate—necessary in a democratic society. In a democratic society, restriction of harsh, offensive, or otherwise unlawful speech and the use of punishment for that through criminal legal mechanisms could not be considered legitimate and proportionate. Such actions are punitive in nature and serve as a clear message to a broader public to silence opposing, critical, and undesirable voices.
On 16 October 2025, reports emerged that attorney Aleksandr Kochubayev had been arrested and charged under Article 490 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (Publicizing defamatory information or information otherwise damaging the rights and lawful interests of a judge, a prosecutor or an investigator) for a post made on the social media platform Facebook. A video circulated on the same platform shows that the arrest of the attorney was accompanied by the use of unnecessary force, including being thrown to the ground, thereby degrading his dignity and presumably punishing him for his post. Moreover, a two-month pre-trial detention was imposed on the attorney as a preventive measure.
The use of criminal justice tools and the harshest form of preventive measure in response to an online post, even if it contains offensive language, constitutes an unlawful and disproportionate interference with individual rights.
Attempts to restrict offensive speech through criminal legal tools have been previously occurred in Armenia as well. It is worth recalling that the current Armenian authorities had, years ago, criminalized insult, which was met with widespread criticism from both Armenian human rights organizations and international bodies. As a result, insult was decriminalized in line with international legal standards.
However, even after the decriminalization of insult, we continue to witness attempts to apply other articles of the Criminal Code, ones that are not adequate to the act, in cases involving offensive speech.
The state has an obligation to restrict speech that incites violence or promotes hatred. However, speech containing incitement to violence may be restricted through criminal legal mechanisms only if there is a substantiated real possibility that the violence occurs. In such cases, any interference and punishment must be proportionate. A disproportionate punishment renders such interference arbitrary.
One example of such arbitrariness is the criminal prosecution of Archbishop Mikael Adjapahyan under Article 422 (2) of the Criminal Code of the Republic of Armenia (public calls to seizure of power or violent overthrow of the constitutional order), his pre-trial detention, and sentencing to imprisonment for his speech. This took place under circumstances where the same speech had previously been assessed by law enforcement bodies as not constituting a criminal offense, and criminal legal tools were applied to the fullest extent amid tense relations between the Armenian authorities and the Armenian Apostolic Church.
Moreover, the unprecedented speed of the pre-trial and especially the judicial proceedings in this criminal case, along with the imposition of imprisonment as a sentence, highlight a tendency to use criminal justice against Archbishop Adjapahyan based on political expediency. Analysis of judicial practice in Armenia shows that in other cases initiated on similar grounds, proceedings took considerably longer, and no individual found guilty of similar conduct has actually served prison term. In most cases, non-custodial penalties were applied.
Similar concerns arise in the case of Samvel Karapetyan, where criminal prosecution under Article 422 of the Criminal Code appears to be based solely on assumptions and following instructions driven by apparent political motives, along with his continued detention.
It is noteworthy that since 2020, there has been a sharp increase in the initiation of criminal cases on the grounds of calls to overthrow the government, including for posts made on social media.
Cases have also been initiated under Article 329 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, which penalizes public speech aimed at inciting or promoting hatred, discrimination, intolerance, or enmity, as well as the dissemination of materials or objects for such purposes. While the criminalization of such speech is intended to protect the rights and freedoms of others, it is critically important to ensure the accurate qualification of the speech and to avoid arbitrary or selective enforcement—particularly based on political expediency.
Another egregious example of unlawful interference with the right to freedom of expression is the detention of Arsen Ghukasyan, the uncle of a serviceman missing since the 2020 Artsakh war. His detention appears to aim at suppressing his right to express protest and participate in public assemblies, and more broadly, at discouraging the families of other missing servicemen from exercising their legitimate right to voice criticism and demand accountability from the authorities. Furthermore, Arsen Ghukasyan reportedly suffers from medical conditions incompatible with detention, which further underscores the unlawfulness of his pre-trial detention.
In such circumstances, the instrumentalization of criminal justice based on political expediency is extremely concerning. Moreover, a review of the practice of applying pre-trial detention as a preventive measure reveals a pattern of abuse—often imposed without sufficient, individualized, and evidence-based justification. This practice is persistent and systemic, distorting the principle of the rule of law and undermining the institutional integrity and independence of the criminal justice system. It also erodes public trust in the judiciary as the guarantor of human rights protection.