Իրավունքների Պաշտպանություն Առանց Սահմանների ՀԿ
Close this search box.
Քննարկում․Հայաստանը պե՞տք է Ադրբեջանի դեմ միջազգային դատական հայցերը հետ կանչի, թե՝ ոչ
«Շատ մտահոգիչ է, որ ՀՀ իշխանությունները խաղաղության պայմանագրի շրջանակներում Ադրբեջանի դեմ միջազգային դատական ատյաններում ներկայացված միջպետական դատական գանգատներից հրաժարվելու որոշում են կայացրել՝ առանց տուժողների կամ տուժողների ներկայացուցիչների հետ քննարկման։ Սա տարրական սկզբունք է, որը չի կարելի խախտել, և հնարավոր չէ արդարադատության ճանապարհը փակել՝ առանց տուժողների հետ քննարկման։Ինչպե՞ս կարելի է խոսել Խաղաղության պայմանագրի մասին, եթե Ադրբեջանի իշախանությունները շարունակում են տարածել ատելության խոսույթը հայերի դեմ, որի հիմքով էլ բողոք է ներկայացվել ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարան»-նշել է ԻՊԱՍ իրավական հարցերով փորձագետ Աննա Մելիքյանը։
INTERESTING POSTS
«Ասում էին՝ մենք հայերով պետք է շնորհակալ լինենք իրենց, որ տեղում չեն սպանել, այլ դատում են հայերին»․ Աննա Մելիքյանը՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ համաժողովին ադրբեջանցիների ելույթների մասին