«Բժշկական օգնությունը քրեակատարողական հիմնարկներում» թեմայով քննարկում
ՀՀ արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի անդամ Անահիտ Մկրտչյանը նշեց, որ արդարադատության նախարարության ենթակայության գտնվելու ժամանակահատվածում «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, որ այժմ Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ է գործում, կարծիք կա, որոշ հարցեր ավելի արդյունավետ էին կազմակերպվում նախկինում, այդ թվում՝ դեղորայքի տեսականու, բուժսպասարկման որակի հետ կապված:
«Այս ամենը կապված է նաեւ առողջապահության նախարարության ֆինանսական միջոցների առկայության հետ…Մի շարք հարցերում մինչ օրս փոխկապակցած համագործակցում են ՊՈԱԿ-ի ստորաբաժանումները եւ ՔԿՀ-ները, այս համագործակցությունը նոր է եւ դեռեւս հղկման կարիք ունի, այդ թվում՝ ուղեկցումների, միմյանցից տեղեկացված լինելու մասով:
Շատ դեպքերում, օրինակ, պատժախուց տեղափոխելիս ՔԿՀ պետին անհարժեշտ է տեղեկատվություն բուժմասից՝ արդյոք անձն այն վիճակում է, որ պետք է տեղափոխել այլ ՔԿՀ կամ այլ մարմին՝ դատարան, հիվանդանոց եւ այլն: Սա ոչ թե դժգոհություն է, այլ ֆինանսավորման հետ կապված օբյեկտիվ պատճառներ ունի»,-ընդգծեց Անահիտ Մկրտչյանը: