ՔՀԿ-ների հայտարարությունը քաղաքացիական հասարակության բնապահպանական կազմակերպություններին թիրախավորելու վերաբերյալ
2024թ․ հոկտեմբերի 3-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը ելույթ է ունեցել Վարշավայում անցկացվող ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի Մարդկային չափման հարցերով համաժողովում․
Հասմիկ Հարությունյանը դատապարտել է ՀՀ ոստիկանության կողմից հավաքների մասնակիցների նկատմամբ անօրինական և անհամաչափ ուժի գործադրման պրակտիկան։
Հ․ Հարությունյանը իր ելույթում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել նաև Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների նկատմամբ խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի դրսևորումներին, որոնք ներառում են ծեծ, ծխախոտի այրվածքներ, էլեկտրական շոկի կիրառում, հոսպիտալացված գերիների բժշկական օգնության բացակայություն և այլն:
Հ․ Հարությունյանը դիմել է պատվիրակ պետություններին կոչ անելով ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ քայլերը օր առաջ հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու համար։