Քաղհասարկության մի խումբ կազմակերպությունների հայտարարությունը Հայաստան-ԵՄ վիզա ազատականացման գործընթացի վերաբերյալ
Մենք՝ ներքոստորագրյալ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններս, ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը։ Այս կարևոր քայլն ընդգծում է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև խորացող համագործակցությունը՝ արտացոլելով երկու կողմերի պատրաստակամությունը՝ խթանելու ավելի սերտ կապեր, ընդլայնելու շարժունակությունը և առաջ մղելու համամարդկային արժեքները:
Հայտնում ենք մեր պատրաստակամությունն աջակցելու այս գործընթացից բխող հանձնառությունների կատարմանը մշտադիտարկումների, քաղաքականությունների մշակման, հանրային վերահսկողության, ներառական մասնակցության, ինչպես նաև կարողությունների զարգացման միջոցով։
Առաջարկում ենք Հայաստանի կառավարությանն առաջիկայում նախաձեռնել լայն քննարկումներ հանրային ակտիվ մասնակցությամբ՝ մշակելու վիզա ազատականացման գործընթացի առաջնահերթությունները։ Սա հնարավորություն կընձեռի, Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին համապատասխան, խթանել բարեփոխումներն այնպիսի առաջնային ոլորտներում, ինչպիսիք են խտրականության և գենդերային բռնության դեմ պայքարը, սոցիալական արդարությունը, խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելումը, էկոլոգիական իրավունքների պաշտպանությունը, ոստիկանության հաշվետվողականության բարձրացումը, խոցելի խմբերի համար առողջապահական ծառայությունների հասանելիությունը և այլն։
Վիզաների ազատականացման գործընթացի սահուն և արդյունավետ իրականացման համար կարևոր է պետության կողմից արդյունավետ հանրային հաղորդակցության կազմակերպումն ու իրականացումը՝ բարձրացնելու հասարակության իրազեկումը Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների շուրջ, արդյունավետ չեզոքացնելու ապատեղեկատվության ազդեցությունը, ինչպես նաև խթանելու հանրության աջակցությունը բարեփոխումներին։
Մենք պատրաստ ենք համագործակցել կառավարության, եվրոպական հաստատությունների և այլ գործընկերների հետ՝ ապահովելու, որ բարեփոխումները լինեն արդյունավետ, ներառական և արտացոլեն Հայաստանի ժողովրդի ձգտումները՝ կառուցելու ավելի բաց ու դիմակայուն հասարակություն:
Մենք կոչ ենք անում բոլոր համապատասխան կողմերին պահպանել թափանցիկ և մասնակցային մոտեցում վիզաների ազատականացման գործընթացի ամբողջ ընթացքում։ Աշխատելով միասին՝ մենք կարող ենք ապահովել, որ այս երկխոսությունը նպաստի ազատ տեղաշարժին, խթանի համագործակցությունը և հիմք ստեղծի ավելի բարգավաճ և ժողովրդավարական Հայաստանի համար՝ եվրոպական ընտանիքում:

The statement of a group of Armenian civil society organizations regarding the Armenia-EU visa liberalization process
We, the undersigned civil society organizations, welcome the start of the visa liberalization dialogue between the Republic of Armenia and the European Union. This important step underscores the deepening cooperation between Armenia and the European Union, reflecting the willingness of both sides to foster closer ties, expand mobility and advance universal values.
We express our willingness to support the implementation of commitments arising from this process through monitoring, policy development, public oversight, inclusive participation, and capacity building.
We propose that the Armenian government initiate broad discussions with active public participation in the near future to develop the priorities of the visa liberalization process. This will provide an opportunity to promote reforms in such priority areas as the fight against discrimination and gender-based violence, social justice, prevention of torture and ill-treatment, protection of environmental rights, increasing police accountability, access to health services for vulnerable groups, in accordance with Armenia’s international obligations.
For the smooth and effective implementation of the visa liberalization process, it is important for the state to organize and implement effective public communication to increase awareness of Armenia’s obligations, to effectively counter misinformation, as well as to foster public support for the reforms.
We are ready to cooperate with the government, European institutions and other partners to ensure that the reforms are effective, inclusive and align with the aspirations of the Armenian people to build a more open and resilient society.
We call on all relevant parties to maintain a transparent and participatory approach throughout the visa liberalization process. Working together, we can ensure that this dialogue promotes free movement, fosters cooperation and lays the groundwork for a more prosperous and democratic Armenia within the European family.