ԱՄՓՈՓՈՒՄ․ Դատախազների թեկնածությունների ցուցակը համալրելու համար 2023թ. անցկացված բաց մրցույթի դիտարկում
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության կողմից 2022 թվականին իրականացվել է դատախազության ոլորտին առնչվող օրենսդրական կարգավորումների խորքային ուսումնասիրություն և զուգահեռաբար դիտարկվել է նաև պրակտիկայում դատախազների թեկնածությունների ցուցակը համալրելու համար անցկացվող բաց մրցույթը։
Կարևորելով դատախազական համակարգում նոր կադրերի համալրման գործընթացի նկատմամբ հանրային վերահսկողությունն ու թափանցիկությունը՝ կազմակերպությունը 2023թ․ ևս իրականացրել է դատախազների թեկնածուների ցուցակը համալրելու նպատակով բաց մրցույթի անցկացման դիտարկում։
Այդ նպատակով դեռևս 2022 թվականի դեկտեմբեր ամսին դիմում է ներկայացվել ՀՀ Գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովին՝ խնդրելով «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով հրավիրված դիտորդի կարգավիճակով դիտարկել մրցույթի գործընթացը։ Ստանալով հանձնաժողովի թույլտվությունը՝ կազմակերպությունը մասնակցել է 2023 թվականին դատախազների թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով կազմակերպված բաց մրցույթին, ինչը սկսվել է 2023 թվականի հունվարի 20-ից։

In 2022 “The Protection of Rights without Borders” non-governmental organization (hereinafter referred to as the Organization) conducted in-depth examination of legislative regulations in the field of prosecution and simultaneously conducted a monitoring of the open competition for replenishing the list of vacant positions of the prosecutors.
Highlighting public trust and transparency towards the recruitment procedure of new staff in the prosecution system, in 2023 the Organization conducted monitoring of the open competition to replenish the list of candidates of prosecutors.
For that purpose, back in December of 2022, the Organization filed an application to the Qualification Commission adjunct to the Office of Prosecutor’s General, requesting to consider the possibility of the Organization to monitor the overall procedural and organizational aspect of the competition, as prescribed by the RA legislation. Obtaining the permit of the Commission, the Organization participated in the open competition organized for the recruitment of the vacant positions for the candidates of the prosecutors, which started from January 20 of 2023.