Դատավորների կարգապահական պատասխանատվության պրակտիկայի վերաբերյալ քննարկում
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության մի շարք կազմակերպություններ մարտի 5-ին Ադրբեջանի կողմից արցախցի ոստիկանների թիրախավորումը դատապարտող հայտարարություն են տարածել։
Հայտարարությունը՝ ստորև։
«Մենք՝ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներքոնշյալ կազմակերպություններս, պահանջում ենք միջազգային գործընկերներից խստորեն և անվերապահորեն դատապարտել 2023թ. մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի ներքին գործերի նախարարության անձնագրային և վիզաների վարչության երեք ծառայողների սպանությունը:
Մենք հավատում ենք, որ այս բնույթի կազմակերպված հարձակում կարող էր տեղի ունենալ միայն Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության հանձնարարությամբ և հովանավորչությամբ: Դա հաստատվում է նաև նրանով, որ դեպքերի անկախ հետաքննությունն ապահովելու փոխարեն պաշտոնական Բաքուն առաջարկել է սեփական խոսույթը, որպեսզի արդարացնի սպանությունները՝ դրանք ներկայացնելով որպես արձագանք Երևանից դեպի Արցախ «ռազմական տեխնիկա, զինամթերք և անձնակազմ փոխադրելու» փորձին: Նշենք, որ Հայաստանի պաշտոնյաներն առաջարկել են մի քանի անգամ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Արցախ՝ նաև վերահսկելու ենթադրյալ սպառազինությունների մատակարարումը:
Նման բռնի դեպքերը կրկնվելու են, քանի դեռ չկան մշտադիտարկման և փաստահավաք առաքելությունները, որպիսիք Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի իշխանություններն շարունակաբար պահանջում են: Նման ծանր հանցագործությունները կարող են կրկնվել նաև այն պատճառով, որ նախագահ Ալիևը նախընտրել է անտեսել միջազգային հանրությանը՝ բացեիբաց նշելով, որ. «Կարող են լինել կոչեր, կարող են լինել որոշ հայտարարություններ, բայց մենք կարիք չունենք ուշադրություն դարձնելու դրանց: Մենք պատասխանում ենք այս կոչերին քաղաքավարությունից ելնելով, բայց սա ոչ մի կերպ չի փոխում մեր դիրքորոշումը»: Իրականում սա նշանակում է, որ միջազգային հանրության կողմից դատապարտումը բավարար չէ – Ադրբեջանի և նրա պաշտոնյաների համար պետք է լինեն միջազգային կոնկրետ հետևանքներ:
Հատկանշական է, որ արյունալի հարձակումը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Միջազգային արդարադատության դատարանի պարտադիր կատարման ենթակա որոշումից ավելի քան տասն օր հետո, որով Դատարանը պարտադրում է Ադրբեջանի իշխանություններին ձեռնարկել իր հնարավորության սահմաններում բոլոր միջոցները՝ ապահովելու համար անձանց, մեքենաների և բեռերի անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով։
Դատարանի՝ ժամանակավոր միջոց կիրառելու վերաբերյալ որոշումից հետո նախագահ Ալիևը ոչ միայն չի ապահովում այդ որոշման կատարումը, այլև չի վարանում արյունոտ միջոցների դիմել՝ Արցախի ժողովրդին սարսափի մեջ պահելու համար: Վերջերս ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են արձակել գյուղատնտեսական աշխատանքով զբաղվող քաղաքացիների ուղղությամբ: Արցախից ստացված պաշտոնական հաղորդագրություններում նաև ասվում է, որ ադրբեջանական կողմն իր խողովակներով փոխանցել է, որ կամ Արցախի ժողովուրդը «ընդունում է ինտեգրացիոն քաղաքականությունը, կամ խնդիրները լուծում չեն ստանա, ընդհակառակը, կլինեն ավելի կոշտ և ավելի կտրուկ քայլեր»:
Տարածաշրջանում կան ոչ միայն ռազմական էսկալացիայի, այլև էթնիկ զտումների լուրջ և ակնհայտ մտադրության բոլոր վաղ նշանները: Եթե ժամանակին և պատշաճ կերպով արձագանք չտրվի դրանց, ապա շուտով Արցախը կավելանա մարդկային ողբերգությունների ցանկին և կգրանցվի որպես միջազգային հանրության մեկ այլ ձախողում։
Միջազգային գործընկերները պետք է իրենց տրամադրության տակ եղած բոլոր քաղաքական և իրավական միջոցները կիրառեն Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողությունները խստորեն դատապարտելու և Ադրբեջանից պահանջելու համար.
– ապահովել ՄԱԿ-ի փաստահավաք առաքելություն Լաչինի միջանցք և Արցախ՝ գնահատելու տեղի հայ բնակչության մարդու իրավունքներն ու անվտանգության վիճակը,
– անվերապահորեն իրականացնել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ վերականգնելով Լաչինի միջանցքի երկայնքով մարդկանց, փոխադրամիջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով,
– անհապաղ բացահայտել 2023 թվականի մարտի 5-ի սպանությունը կատարած անձանց և պատասխանատվության ենթարկել նրանց:
Եթե այդ օրինական պահանջները չեն բավարարվում, ակնկալում ենք, որ մեր միջազգային գործընկերներն օգտագործեն իրենց տրամադրության տակ գտնվող իրավական գործիքները՝ ստեղծելու համար արդյունավետ մեխանիզմներ արցախցիների կյանքի անօտարելի իրավունքը պաշտպանելու համար»:

Supplementary Human Dimension Meeting/Day 2
We, the following civil society organizations of Armenia, request the international partners to strongly and unequivocally condemn the killing of three servicemen of the Passport and Visa Department of the Police of the Ministry of Internal Affairs of Nagorno-Karabakհ by the Azerbaijani Armed Forces on 5 March 2023.
We believe that an organized attack of this nature could take place only upon the instruction and patronage of the highest leadership of Azerbaijan. It is corroborated by the fact that instead of ensuring an independent investigation into the actions, the official Baku came up with its own narrative to justify the killings, presenting it as a reaction to an attempt of “transportation of military equipment, ammunition and personnel” from Armenia to Nagorno-Karabakh․ To note, the Armenian officials have suggested several times deployment of an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh to also monitor the alleged arms supply.
Such violent cases will repeat in the absence of monitoring and fact-finding missions, which the authorities of Nagorno Karabakh and Republic of Armenia continuously request for. Such gross crimes may repeat also because President Aliyev has chosen to ignore the international community by openly stating that: “There may be calls, there may be some statements, but we don’t need to pay attention to them. We answer these calls simply out of political courtesy, but this will not change our position in the slightest.” This effectively means that the condemnation by the international community is not enough – there must be concrete international consequences for Azerbaijan and its officials.
It is noteworthy, that the deadly attack took place more than ten days after the binding Order of the International Court of Justice, which instructed the Azerbaijani authorities to “take all measures at its disposal to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions”.
Following the Court order, President Aliyev not only fails to ensure the implementation of the ICJ Order but does not hesitate to resort to bloody means to keep the population of Nagorno-Karabakh under terror. Most recently Azerbaijani Armed Forces fired at the civilians carrying out agricultural work. The official reports from Nagorno-Karabakh also suggest that the Azerbaijani side conveyed through its channels that either the people of Nagorno-Karabakh “accept the integration policy, or there will be no solution to the existing problems, on the contrary, there will be tougher and more drastic steps”.
There are all the early warning signs of not only another military escalation in the region but also of serious and obvious intention of ethnic cleansing. If not duly and properly addressed, Nagorno-Karabakh will soon be added to the list of human tragedies and logged as another failure by the international community.
The international partners, should use all political and legal instruments at their disposal to strongly condemn the actions of the Azerbaijani armed forces and demand from Azerbaijan:
If these lawful demands are not met, we expect our international partners to use legal instruments at their disposal to create effective mechanisms to protect the unalienable right to life of Armenians in Nagorno-Karabakh.