ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ՈՒՂԵՐՁԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՌԱՋՆԱՀԵՐԹ ՄԱՐՏԱՀՐԱՎԵՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ` ՈՒՂՂՎԱԾ ՀՀ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ
Սույն թվականի հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների ամփոփումը ցույց է տալիս, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն ստացել է քաղաքացիների քվեների զգալի մեծամասնությունը: Այս քաղաքական ուժն էլ կստանձնի նոր կառավարություն ձևավորելու առաքելությունը, իսկ խորհրդարան անցած մյուս երկու ուժերը հանդես կգան որպես արմատական ընդդիմություն։
Վերընտրված իշխանությունները ունեն պատմական առաքելություն՝ ձեռնարկելու անհրաժեշտ միջոցներ երկիրը գոյություն ունեցող ճգնաժամային իրավիճակից դուրս բերելու, հասարակական բևեռացվածությունը հաղթահարելու և վերականգնման շրջան թևակոխելու համար։ Այս չափազանց բարդ իրավիճակում շրջահայացությամբ և խոհեմությամբ պետք է առաջ շարժվել՝ իրագործելով արմատական բարեփոխումներ` հիմնված հետևյալ սկզբունքների վրա՝ իրավունքի գերակայություն, համակարգային մոտեցում, հաշվետվողականություն, թափանցիկ կառավարում և հետևողականություն։
Պետական ինստիտուտների վերականգնման և իշխանությունների տարանջատման և փոխզսպման արդյունավետ մեխանիզմների ստեղծման գործընթացները պետք է բացառապես հիմնված լինեն ինքնիշխան, ժողովրդավար, սոցիալական և իրավական պետություն  ունենալու սահմանադրական սկզբունքների վրա։ Որևէ որոշում կամ բարեփոխում չի կարող համարժեք չլինել այս հիմնարար արժեքներին, որոնք զիջելու կամ հետքայլ անելու դեպքում կունենանք անվերադարձ կորուստներ։
Նորընտիր խորհրդարանի և նոր կառավարության առջև ծառացած մի մեծ շարք հրատապ խնդիրներից մենք հատկապես առաջնահերթ ենք համարում ներքոնշյալները։ Այդ ոլորտներում քայլերի ձեռնարկումն անհրաժեշտ է առկա ճգնաժամը հաղթահարելու, ամուր, անկախ և գործունակ պետական հաստատություններ  ունենալու, ժողովրդավարական սկզբունքների և մարդու հիմնարար ազատությունների հանդեպ հարգանքի հիման վրա հասարակական-քաղաքական միջավայր ստեղծելու համար։
Քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ ներկայացուցիչներս առաջարկում ենք իշխանություններին իրականացնել ստորև ներկայացված քայլերը երկրի առջև ծառացած մարտահրավերները հաղթահարելու համար։
Անվտանգություն և իրավիճակը սահմանին
Հաշվի առնելով Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային բնակչության անվտանգության պայմանների չապահովված լինելը՝ ձևավորել միջազգային մշտադիտարկման առաքելություն ԵԱՀԿ-ի և ՄԱԿ-ի հովանու ներքո՝ մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանվածության վիճակը սահմանամերձ բնակավայրերում մշտադիտարկելու և լարվածությունը թուլացնելու համար։ Իրականացնել սահմանային և հաղորդակցման ուղիների անվտանգության ապահովման իրավական կարգավիճակի հստակեցում, ինչպես նաև սահմանազատման գործընթացում ապահովել Հայաստանի Հանրապետության և ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների և շահերի պաշտպանությունը և Արցախի կարգավիճակի հարցի համատեքստում դիտարկումը՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան:
Ռազմագերիների վերադարձ
Միջազգային կազմակերպությունների և գործընկեր պետությունների հետ համագործակցությամբ հրատապ և բազմակողմանի ջանքեր ներդնել Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող ռազմագերիների և այլ անձանց ազատման և վերադարձի համար:
Լեռնային Ղարաբաղի հարց
Անհետաձգելի ջանքեր գործադրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը վերականգնելու համար։ Առանց դրա անհնար կլինի որևէ երաշխիք ունենալ` ապահովելու համար Արցախի և նրա քաղաքացիների անվտանգությունը և ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը, կայուն և անժամկետ խաղաղության հաստատումը։
Սահմանադրական փոփոխություններ
Նախաձեռնել քննարկումներ հասարակության լայն շերտերի հետ՝ մշակելու նոր սահմանադրության նախագիծ՝ վերանայելով սուպերվարչապետական կառավարման մոդելը, ամրապնդելով հակակշիռների և փոխզսպումների մեխանիզմները իշխանության ճյուղերի միջև, պետական մարմինների հաշվետվողականությունը օրենսդրին և հանրությանը, անկախ դատական իշխանության ձևավորումը և այլն։
Անցումային արդարադատության իրականացում և պետության զավթման քաղաքական գնահատականը
Անհապաղ իրականացնել անցումային արդարադատություն, ճշմարտության հանձնաժողովի ստեղծման և գործունեության իրականացման միջոցով` ներառելով նաև 2018-2020թթ․: Որպես անհրաժեշտ քայլ սկսել նորընտիր ԱԺ-ում քննարկումները` պետության զավթմանը քաղաքական գնահատական տալու և գնահատականի վերջնական տեքստը նորընտիր ԱԺ-ի կողմից ընդունելու նպատակով։
Ապօրինի ակտիվների  վերադարձ
Ապահովել արդյունավետ օրենսդրական դաշտ և ստեղծել հաշվետու մեխանիզմներ և ինստիտուտներ` պետությունից և հանրությունից յուրացված գույքի և այլ ակտիվների վերադարձի ու արդյունավետ կառավարման համար՝ ապահովելով դրա համապատասխանությունը իրավունքի գերակայության սկզբունքներին։ Խստորեն քննել և ապահովել ապօրինի ակտիվների վերադարձն իրականացնող մարմինների բարեվարքությունը և դրանց նկատմամբ փորձագիտական ու հանրային վստահության բարձր մակարդակը:
Դատական բարեփոխումներ
Իրավունքի գերակայության սկզբունքի հարգմամբ մշակել օրենսդրական և այլ անհրաժեշտ մեխանիզմներ՝ ապահովելու դատական, քննչական և դատախազության մարմիններից  ձախողված և արդարադատության դեմ գործած պաշտոնյաների ու դատավորների շուտափույթ զտումը, ինչպես նաև նույն համակարգերում բացառապես անաչառ, անկախ և արհեստավարժ մասնագետների ներգրավումը։ Բարեփոխումների շրջանակներում անխուսափելի պետք է դարձնել  Բարձրագույն դատական խորհրդի անկախությունն ու արդյունավետությունը` դատավորների գործունեությունը որևէ անօրինական միջամտությունից պաշտպանելու համար։
Պատերազմի պատճառների, հետևանքների և խնդիրների ուսումնասիրություն
Օրենքով ստեղծել անկուսակցական, անկախ մասնագետներից կազմված քննիչ հանձնաժողով, որը համակողմանի կուսումնասիրի վերջին  պատերազմի և 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հանգամանքները, ինչպես նաև այդ ամենի համատեքստում մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները։ Հանձնաժողովը հանրության համար պետք է բացահայտի ճշմարտությունը՝ ներկայացնելով նմանատիպ խախտումների և թերացումների կանխարգելմանն  ուղղված առաջարկություններ։
Կրթության ճգնաժամի հաղթահարում
Կատարել կրթության ոլորտի բոլոր մակարդակներում (նախակրթարանից մինչեւ բարձրագույն կրթություն) մասնագիտական և քաղաքական գնահատում, այնուհետև մշակել բարեփոխումների հստակ, իրատեսական օրակարգ և հրատապ գործողությունների ճանապարհային քարտեզ։ Ամրապնդել բարեվարքությունը կրթության ոլորտում, վերականգնել բուհերի ինստիտուցիոնալ ինքնավարությունը և կրթության որակը, հանրակրթության ոլորտում իրականացնել բարեփոխումներ՝ վերականգնելու սոցիալական արդարությունը, բոլոր մակարդակներում որակյալ կրթության համահավասար հասանելիությունն ու մատչելիությունը բոլոր քաղաքացիների համար։
Տեղական ինքնակառավարման կատարելագործում
Իրականացնել տեղական ինքնակառավարման համակարգի վերակառուցում՝ ապահովելով իրական համաչափ տարածքային զարգացում, ապակենտրոնացում և տարածքային խտրականության վերացում։ Բացառությամբ պետությանը վերապահվելիք  անխուսափելի լիազորությունների` կատարել պետական լիազորությունների փոխանցում տեղական ինքնակառավարման մարմիններին համապատասխան ֆինանսավորմամբ և հարկային քաղաքականության վերանայմամբ։ Իրականացնել տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հաստատությունների հզորացում:
Հայաստանի առաջ ծառացած բազմաթիվ խնդիրներից վերոհիշյալները համարելով անհետաձգելի և ամենահրատապ՝ հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ դրանց անտեսումը կամ թերագնահատումն էլ ավելի է բարդացնելու իրավիճակը երկրում՝ հարուցելով ինչպես ներքաղաքական նոր առճակատումներ, այնպես էլ՝ արտաքին նոր սպառնալիքներ: Միաժամանակ, ներքոստորագրյալ կազմակերպությունները պատրաստակամություն են հայտնում հանրային շահի գերադասմամբ, անվարձահատույց կերպով փորձագիտական օժանդակություն ցուցաբերել իշխանություններին վերոհիշյալ խնդիրների լուծման և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման համար, եթե վերջիններս կկամենան ձեռնամուխ լինել դրանց: Ակնկալում ենք ՀՀ իշխանությունների արձագանքը այս ուղերձին, բայցև անկախ այդ արձագանքից` հայտարարում ենք, որ մենք բոլոր օրինական ջանքերը ներդնելու ենք վերոհիշյալ և հարակից խնդիրները հետևողականորեն լուծելու համար:

APPEAL OF CIVIL SOCIETY TO THE ARMENIAN AUTHORITIES ON THE PRIORITY CHALLENGES FACED BY ARMENIA
The results of the snap parliamentary election that took place on 20 June 2021 show that the Civil Contract party led by Nikol Pashinyan received a significant majority of the citizens’ votes. This political force will undertake the mission of forming a new government, and the other two forces that enter the parliament will act as radical opposition.
The reelected government bears the historic mission of undertaking all measures necessary for bringing the country out of the current crisis, overcoming societal polarization, and embarking upon a period of recovery. In this extremely difficult situation, one ought to be prudent and wise in pressing ahead with critical reforms based on principles such as the rule of law, a systemic approach, accountability, transparent governance, and consistency.
The restoration of state institutions and the effective safeguarding of checks and balances between the branches of power must be fully based upon the constitutional aims of having a sovereign, democratic, social, and legal state. Any decision or reform must conform to these fundamental values; any concession or retreat from them will inflict irreversible losses upon us.
Among a number of urgent challenges faced by the newly-elected parliament and new government, we consider the following ones to be of utmost priority. Steps must be implemented in these areas in order to overcome the existing crisis, to have strong, independent, and capable state institutions, and to create a social-political environment anchored in respect for the democratic principles and fundamental human freedoms.
The below-signed civil society representatives recommend that the authorities implement these steps in order to overcome the challenges faced by the country.
Security and the Border Situation
Taking into account the absence of security for the population living near the Armenia-Azerbaijan border, create an international monitoring mission under the auspices of OSCE and the UN in order to monitor the human rights situation in towns and villages near the border and to relieve the tension. Clarify the legal status of security for borders and communications and ensure the protection of the rights and interests of the Republic of Armenia and of citizens of the Republic of Armenia in the demarcation process and address them in the context of the status of Artsakh in accordance with the principles of international law.
Return of the War Prisoners
In cooperation with international organizations and partner states, make urgent and comprehensive efforts for the release and return of war prisoners and other persons unlawfully detained in Azerbaijan.
The Nagorno Karabakh Issue
Make efforts to resume the activities of the OSCE Minsk Group without any delay. Otherwise, it will be impossible to obtain any guarantees for either the security of Artsakh and her citizens or the exercise of their right to self-determination and the achievement of durable and stable peace.
Constitutional Amendments
Initiate discussions with the public at large in order to draft a new Constitution that will revise the super-prime-ministerial model of government, strengthen the checks and balances between the branches of power, ensure the accountability of state bodies before the legislature and the public, safeguard the independence of the judiciary, and so on.
Transitional Justice and the Political Assessment of the State Capture
Immediately carry out transitional justice by means of creating and ensuring the work of a Truth Commission, which will cover also the period from 2018 to 2020. As a necessary step, start discussions in the newly-elected National Assembly with a view to giving a political assessment of the state capture and adopting the final text of such assessment by the newly-elected National Assembly.
Recovery of Illegal Assets
Ensure an effective legislative framework and create accountable mechanisms and institutions for the recovery of property and other assets stolen from the state and society and for their effective management, ensuring its conformity to the principles of the rule of law. Rigorously examine and ensure the integrity of authorities responsible for asset recovery and a high level of public and expert trust in such authorities.
Judicial Reforms
In accordance with the principle of the rule of law, develop legislative and other necessary mechanisms to ensure the swift vetting of judges and other officials that acted against justice and caused the judicial, investigative, and prosecution authorities to fail, and engage only impartial, independent, and competent professionals in these systems. As part of the reforms, the independence and effectiveness of the Supreme Judicial Council shall be safeguarded with a view to protecting the activities of judges from any unlawful interference.
Inquiry into the Causes, Consequences, and Problems of the War
Create by law an inquiry commission comprising non-partisan and independent experts, which will comprehensively review the circumstances of the recent war and the 9 November 2020 trilateral statement, as well as the mass violations of human rights in that context. The commission will need to reveal the truth for the public and present recommendations on preventing such violations and failures.
Overcoming the Crisis in Education
Carry out a professional and political assessment of all levels of education (from preschool to university education) and develop a clear and realistic agenda of reforms and a roadmap of urgent actions. Strengthen integrity in education, restore the institutional autonomy of universities and the quality of education, and carry out reforms in public general education in order to reinstate equity and equitable access to and affordability of quality education for all citizens.
Improvement of Local Self-Government
Restructure the local self-government system to secure proportionate regional development and decentralization and to preclude regional discrimination. With the exception of powers that must be inevitably exercised by the central government, transfer state powers to the local self-government bodies, together with appropriate funding, and review the fiscal policy. Strengthen local self-government bodies and institutions.
Among many other problems faced by Armenia, the ones presented above are the most urgent and critical ones, and neglecting or underestimating them will further complicate the situation in the country and lead to further domestic confrontations, as well as new external threats. Moreover, the below-signed organizations hereby express our readiness to provide expert support to the government, without any remuneration and solely in pursuit of public interests, in solving the aforementioned problems and implementing institutional reforms, should the government wish to engage in such reforms. We expect a response from the Armenian government to this appeal. However, irrespective of such response, we hereby declare that we will make all legitimate efforts to follow up on solving the aforementioned and related problems.