Տեսանելի ջանքեր, անտեսանելի արդյունքներ․ ինչ կփոխեն մասնագիտացված դատավորները» թեմայով քննարկում
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը մասնակցել է Factor TV-ի եթերում «Տեսանելի ջանքեր, անտեսանելի արդյունքներ․ ինչ կփոխեն մասնագիտացված դատավորները» թեմայով քննարկմանը։
Հ․ Հարությունյանը կարևորել է քաղհասարակության ձայնը լսելի դարձնելու հարցը, նշելով, որ բավականին մեծ բաց է առաջացել իշխանություն-քաղհասարակություն երկխոսության մեջ։
Նա արձանագրել է, որ բոլոր փոփոխությունները, որոնց մասին խոսվում է, քաղհասարակության մասնակցությունը դրանցում զգալիորեն նվազել է, իսկ մասնակցության դեպքում հետադարձ պատասխանը, թե ինչքանով է ձայնը լսելի դառնում և ի գիտություն ընդունվում, գոհացնող և բավարար չէ։
Հ․ Հարությունյանի կողմից ներկայացվել են մինչ այժմ Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացված դատական և իրավական բարեփոխումների ծրագրերում առկա խնդիրները և բացերը։
Խնդիրներ
1․Ծրագրային միջոցառումների իրականացման առկա օրենսդրական և պրակտիկ անհամապատասխանություն։
2․Ծրագրային միջոցառումների կրկնություն և դրանց վրա ծախսված ռեսուրսների խնդիրներ օրինակ՝ դատարանների անկախության ապահովման, դատավորների նշանակման կարգի, շենքային պայմանների և այլն։
3․Հաշվետվողականության և հանրային ներգրավվածության խնդիրներ։
Հ․ Հարությունյանը ընդգծեց, որ նույն խնդիրները շարունակվում են 2018 թվականից հետո ընդունված ռազմավարության առնչությամբ: Բարեփոխումների իրականացման ընթացքում քաղհասարակության ակնկալիքներից կարևորագույնը կապված է եղել դատական համակարգի առողջացման հետ և իրապես բովանդակային, շոշափելի արդյունքներին ականատես լինելու պրոցեսների հետ։
Նա նշեց, որ քաղհասարակության կողմից իրավասու մարմիններին բազմաթիվ անգամներ կարծիքներ են ներկայացվել անցումային արդարադատության և վեթինգի հետ կապված, որոնք ցավոք չեն ընդունվել։
Հ․ Հարությունյանը արձանագրեց, որ համակարգային փոփոխությունների փոխարեն իրականացվում են միայն հատային և իրավիճակային փոփոխություններ, թիրախավորելով հանրային ծառայողների որոշակի խումբ օրինակ՝ դատավորների։
«Խոսվեց կոռուպցիոն հանցագործություններ քննող դատավորների մասին, մինչդատական վարույթի նկատմամբ հատուկ հսկողություն իրականացնող դատավորների մասին, այս պարագայում որևէ ուսումնասիրություն չի իրականացվել, թե ի՞նչ ծանրաբեռնվածության մասին է գնում խոսքը և արդյո՞ք նման փոփոխություններով հնարավոր է խնդիրներ լուծել, ի՞նչպես է ապահովելու նոր ձևավորվող դատավորների անկախությունը, ի՞նչ չափանիշներով են դրանք ներդրվելու համակարգ։ Սրանք հարցեր են, որոնց առանց պատասխան ստանալու, մինչև փոփոխությունները առանց հիմնավորումներ և փաստարկներ ունենալու չեն կարող կյանքի կոչվել։ Վախենամ, թե մենք այս փոփոխություններով ավելի վատ դրության մեջ դնենք դատական համակարգը, թիրախավորելով առանձին դատավորների և այդպես էլ բարեփոխումների ականատես չլինենք»-ասաց Հ․ Հարությունյանը։
Հ․ Հարությունյանը կարևորեց նաև պետական ինստիտուտների առողջացմանը ուղղված քաղաքականության իրականացումը։
«Առանձին երկրների լավագույն փորձի ուսումնասիրությունը դեռևս չի նշանակում, որ տվյալ համակարգը լավ կգործի նաև ՀՀ-ում։ Այլ կերպ ասած անառողջ օրգանիզմում առողջ մի մաս տեղադրելով, չի նշանակում, որ ունենալու ենք առողջացված համակարգ»-ավելացրեց Հ․ Հարությունյանը։

Hasmik Harutyunyan, the legal expert of the “Protection of Rights without Borders” NGO participated in the discussion on the topic “Visible Efforts, Invisible Outcomes: What will the Specialized Judges Change?” at the Factor TV.
During the discussion, H. Harutyunyan emphasised, that the voice of the civil society should be heard, stating that there is a big gap between civil society and authorities’ dialogue.
As stated by H. Harutyunyan, the participation of civil society in the reform programs discussions has drastically decreased and in case of participation in the reform programs, the feedback, to what extent the voice of civil society is heard is not accepted and is not sufficient.
Hasmik Harutyunyan presented the current problems and gaps in the legal and judicial reforms implemented in the Republic of Armenia so far.
Problems
1․ Legislative and practical incompliance in the implementation process of the reform programs.
2․ Problems related to the repetition of reform programs action plan and resources spent on it, for example, insurance of the independence of courts, court building conditions, appointment order of the judges, etc
3․ Problems related to accountability and public engagement.
Hasmik Harutyunyan highlighted, that the same problems have repetitive nature after the adoption of the strategy after 2018.
During the implementation of the reforms, the most essential expectation of the civil society was connected to the recovery of the judiciary and to realistically measurable outcomes in that process.
As mentioned by H. Harutyunyan, civil society organizations have submitted opinions on transitional justice and on vetting to the relevant state agencies, which have not been accepted.
As recorded by her, instead of systematic changes, only situational and single changes have been implemented, targeting certain group of public officials, for example judges.
“We were talking about the judges examining corruption related crimes, judges conducting special control over the pretrial proceeding, in this cases, no examination has been conducted examining what kind of workload we are talking about and whether we can solve problems with such changes, how the independence of the judges by such changes will be ensured, etc. These are problems, which cannot be realized without justification and evidence. I am afraid, we will worsen the current state of the judiciary, targeting separate judges and thus not witness the reform outcomes”- mentioned Hasmik Harutyunyan.
Hasmik Harutyunyan also emphasised the implementation of the policy for the improvement of state agencies.
“The examination of the best experiences of other countries does not mean, that the given system will perfectly operate also in the Republic of Armenia. In other words, placing a healthy particle in a sick organism will not guarantee, that we will ensure a healthy system” – added H. Harutyunyan.